Los Angeles-i ügyészség nem felejt: egyértelműen a franciaországi száműzetésből hazatérni vágyó Oscar-díjas Roman Polanski tudtára adta, hogy nem támogatja szexuális természetű büntetőügyének perújrafelvételi kérelmét.
Az Egyesült Államokból 1978 januárjában elmenekült filmrendező ma már 75 esztendős, de ha amerikai földre lépne, azonnal letartóztatnák, mert még mindig érvényben van ellene az elfogatóparancs. Az ünnepelt filmes ellen annak idején egy 13 éves kislány pezsgővel és gyógyszerrel való elkábítása és szexuális aktusra kényszerítése miatt emeltek vádat. A bűncselekmény a bírósági dokumentumok szerint Jack Nicholson házában történt, ám a színész nem tartózkodott otthon.A vádiratból kiderült: a kislány többször kérte a férfit, hogy hagyja abba, és hogy sírt, miközben Polanski később autóval hazavitte. A dokumentumban az állt, hogy a rendező arra kérte a lányt: "ne beszéljen a dologról az édesanyjának", és "maradjon a kettőjük titka", ami történt.
A rendező bűnösnek vallotta magát, ezért végül egyetlen vádpontért vonták felelőségre, liliomtiprásért. Az ügyét tárgyaló Los Angeles-i bíróság 20 évi börtönbüntetést szabott ki rá. Az ítélethirdetésre azonban már nem jelent meg, még aznap Franciaországba szökött, ahol le is telepedett és állampolgárságot kapott.
Áldozata, a ma már 44 éves, Hawaiin élő háromgyermekes családanya a közelmúltban azt mondta: sohasem akarta, hogy Polanski börtönbe kerüljön, és szerinte törölni kellene az ügyet. Polanski új ügyvédcsapata azt követően kérvényezte a minap a perújrafelvételt, hogy a Roman Polanski: Wanted and Desired című, egy éve készült televíziós dokumentumfilmből kiderült: a bíróság annak idején eljárási hibákat követett el és elfogultan ítélkezett.
Az ügy meghallgatását január 21-re tűzték ki, ám a kerületi ügyészi hivatal keddi hivatalos válaszában arra az álláspontra helyezkedett, hogy Polanski kérelmét csak a jelenlétében hajlandóak meghallgatni. Ez esetben viszont minden valószínűség szerint azonnal letartóztatnák.
A rendező ügyvédjei szerint semmi szükség ügyfelük személyes megjelenésére. Még hétfőn beadott indítványukban kérelmezték, hogy ebből az ügyből teljes egészében zárják ki a Los Angeles-i Felsőbb Bíróságot, és a Kaliforniai Törvényszéki Tanács nevezzen ki az ügyben egy másik megyéből egy elfogulatlan bírót, aki pártatlanul levezetheti a meghallgatást.
Chad Hummel, a rendező egyik jogtanácsosa közleményben reagált az ügyészség keddi állásfoglalására, és azzal vádolta a kerületi ügyészi hivatalt, hogy ki akar térni az eljárási hiba tárgyalása elől, ezért koncentrál arra az egyszerű kérdésre, hogy ügyfele megjelenik-e vagy sem. Polanski személyes tragédiák és szakmai dicsőségek sorát élte meg: Rajmund Liebling néven Párizsban született lengyel apától és orosz anyától, de családja 1937-ben visszaköltözött Lengyelországba, és édesanyja egy náci koncentrációs táborban halt meg. Második feleségét, a gyermeküket szíve alatt hordó Sharon Tate színésznőt 1969-ben a bűnöző Charles Manson szektájának négy embere meggyilkolta.
A rendező filmes pályafutását számos szakmai díjjal, többek között Oscar-jelölésekkel (Egy tiszta nő, Kínai negyed) és 2003-ban Oscar-díjjal (A zongorista) honorálták. (A díjat barátja, Harrison Ford vitte el neki, mert nem utazhatott érte Hollywoodba.) Harmadik feleségét, Emmanuelle Seigner francia színésznőt 1989-ben vette el, két gyermekük született.