A Borostyán-esteken, a Stúdió "K" Színházban három és fél éven át havonta Balla Zsófia kérdezte költőtársait. Az utolsó utáni rendezvényen, január 15-én 60. születésnapjára nem egy, hanem mindjárt hat poéta őt kérdezte, nagy meglepetésére.

- Sajnálom nagyon, hogy végleg véget ért a Borostyán-estek sorozat, de nincs rá több pénz. Annak viszont örülök, hogy a három és fél év alatt megszólaltattam 21 költőtársamat, főleg a közép korosztályból, mert mintha rájuk kevesebb figyelem jutna.
A kolozsvári születésű Balla Zsófia költő, író, 1993 óta él Magyarországon, versesköteteiért több elismerést kapott, köztük a József Attila-díjat, tavaly pedig a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja-díjat vehette át. Zenetanári diplomája van, hegedű volt a hangszere. 13 évig volt a kolozsvári rádió zenei szerkesztője. Azután később hivatalosan eltiltották, mert a lakásán nagy volt a jövés-menés, "megbízhatatlan elemeket" fogadott még Magyarországról is.
1989 végéig, összesen öt évig az Előre című bukaresti lap agrár és ipari témákat feldolgozó riportere volt, termelési riportokat készített, a termelőszövetkezetektől az edénygyárig.
- Az igaz, hogy nagy tapasztalatot szereztem emberekről, élethelyzetekről, viszonyokról, de a munkafeltételeim keservesek voltak. Kolozsvárról Temesvárra például hat órát ment a vonat, fűtetlen, törött ablakú kocsikkal. Amikor kolleganőmmel megérkeztünk, rájöttünk, hogy nincs kenyérjegyünk, így nem volt mit tennünk, vettünk fél-fél liter vodkát, a fűtetlen szállodai szobánkban megittuk, magunkra húztuk még a mocskos szőnyeget is, s így aludtunk el. Mégis kivételezettnek éreztem magam, még a nyolc-kilenc órás vonatozásokkal együtt is, mert Kolozsváron maradhattam - emlékezett a költőnő.
1980 és 1990 között részlegesen le volt tiltva, ez azt jelentette, hogy Balla Zsófia verseiről nem írhatott senki méltatást.
Most Bukarestbe készül, hogy tanulmányozza a róla készült titkos jegyzőkönyveket. A "kapcsolat dossziéja" 1200 oldalas. 1982 óta figyelték, a lakásán voltak elhelyezve a lehallgató készülékek, ami neki is meglepetés volt, mert csak a telefonálásra vigyázott. Most megtudta, hogy készült a családról egy "negatív napló", az asztal alól figyelték az életüket, azt, hogy mit esznek, kik a vendégek s mindezt hangok alapján. Magyarok hallgatták le, s próbálták azonosítani a látogatókat. Az adóvevő KGST gyártmány volt, a lengyelek készítették. Olvasta a megfigyelésről hozott határozatot is.
- Az indok az volt, hogy veszélyes külföldi kapcsolatokat ápolok, pedig ezek az emberek Romániából elszármazott, az Egyesült Államokban, és Magyarországon élő barátok, rokonok voltak - jegyezte meg.
- Mivel a Borostyán-estek ideje alatt a saját verseim várhattak, de a program megszűnt, így őszre elkészülhet az újabb könyvem. Az esszékötetem már szinte majdnem kész, sőt címe is van: A darázs fészke. Az írásokban azt feszegetem, hogy milyen is Budapest és Kolozsvár között ingázni, otthon és itthon lenni - árulta el végül új munkájáról Balla Zsófia.