Öt év után új lemezzel jelentkezik a U2. A No Line On The Horizon márciusban kerül a boltok polcaira, izgatottan várjuk. Ha azonban az Obama beiktatásán is fellépő zenekarból már most többet akarnál, akkor gyerünk, irány a youtube, és hallgasd az új dalt, majd olvasd el cikkünket, melyből megtudod, mi az a 10 dolog, amit még tudnod kell róluk.
Jelige: rockbanda1976. szeptember 25 - én Bono, jóbarátja David Evans (The Edge), Adam
Clayton és testvére, Dik rábukkantak egy hirdetésre az iskolai üzenőfalon, miszerint Larry Mullen Jr. rockbandát alapítana. Jelentkeztek is azonnal, a csapat pedig összeállt. Bono eredetileg Rolling Stones és Beach Boys dalokat akart játszani. „Sajnos” azonban a banda nem muzsikált túl jól feldolgozások tekintetében, így elkezdtek saját számaikon dolgozni. 1977-ben a fiatal zenészek The Ramonest, a The Clash-t, David Bowie-t, Patti Smith-t és Tom Verlaine-t hallgatva rájöttek, ezeket a hatásokat akarják egyesíteni zenéjükben. Pár hónapig a bandát Feedback-nek nevezték, aztán váltottak a The Hype névre. Miután Dik Evans elhagyta a bandát és egy másik helyi csapatban kezdett zenélni (Virgin Prunes), a négy srác átkeresztelkedett U2-ra. Kezdetben Bono énekelt, dalokat írt és gitározott is. Egy 1982-es interjúban azt nyilatkozta: „Mikor elkezdtünk játszani, gitároztam, de igazából nem is tudtam játszani. Ma sem tudok. Egyik nap a fiúk közölték, talán inkább csak énekelnem kellene. Megpróbálkoztam vele ugyan előtte, de nem volt hangom. Emlékszem a napra, mikor rájöttem, mégis tudok énekelni”.
A Dublinban született énekes (eredeti nevén Paul David Hewson) Glasnevin külvárosában egy három szobás lakásban lakott testvérével és édesanyjával. Bonóé volt a legkisebb szoba. 14 éves volt, mikor édesanyja meghalt, ez az énekest nagyon megviselte. Sok U2 dal anyja elvesztéséről szól (például az Out of Control, a Lemon vagy a Tomorrow).
Gyerekkorában egy barátjával létrehozta a Lypton Village-t, egy amolyan kölyökbandát, akiknek az volt a szórakozásuk, hogy különböző köztereken, vagy akár buszokon botránkoztatták meg a népet. Itt ismerte meg Guggit (Derek Rowan), legjobb barátját. A csapat beceneveket adott egymásnak; Bono első neve "Steinvic von Huyseman" volt, amiből csak a "Huyseman” maradt meg, ez később "Houseman" - re változott, majd megkapta a "Bon Murray" nevet. Ezt követte a "Bono Vox of O'Connell Street", és végül ebből született meg a "Bono".
Bono zenei karrierje mellett humanitárius munkájáról is igen ismert. Elsősorban a DATA (Debt, AIDS, Trade in Africa) aktivistája. Számos jótékonysági koncertet szervezett, Nobel - békedíjra is jelölték, II. Erzsébet királynő lovaggá ütötte, a Time magazin 2005-ben az év emberének választotta és még sok egyéb kitüntetés tulajdonosa is. Bono az egyetlen személy, akit jelöltek mind Grammy -, mind Golden Globe - díjra, Nobel - békedíjra és Oscar - díjra is. Egyik társalapítója az EDUN-nak (a ruhacég legfőbb egyedisége abban rejlik, hogy a termékeket emberhez méltó körülmények között gyártatják a harmadik világban, elsősorban Afrikában), a One Campaign (mely részt vesz az AIDS és szegénység elleni küzdelemben) és a Product Red (amely az AIDS, a tuberkolózis és a malária ellen küzd) szervezeteknek is. Nemrégen vendégkolumnistaként mutatkozott be a The New York Times-ban. Egyebek között Frank Sinatrával kapcsolatos emlékeit idézte fel, de a rendszeressé váló együttműködés során a legkülönbözőbb témákról fejti ki véleményét.
Bono 1982-ben elvette Alison Stewartot (Ali), három gyermekük van. Két német pásztorkutya, Fanny és Angel várja őt otthon.
Bono szemüvege
Gyakorlatilag a U2 felfelé ívelő karrierjével párhuzamosan fejlődött Bono
napszemüveg-mániája is. A nyolcvanas évek alatt ugyan ritkábban hordta, ám az 1992-1993-as Zoo Tv turné ideje alatt már többféle napszemüvegben lépett színpadra: először felvette a tipikus a Légy - típusú napszemüveget (hosszú, sötét nagy lencsés szemüveg), aztán a Mirrorball Man - stílusú (Diszkógömb Ember), kerek szemüveget. 1997-ben a Popmart Turnén hosszú, vékony keretes szemüveget viselt. 2000 után leginkább kék búvárszemüveghez hasonlatos okulárékat hordott. A 2004 - es How to Dismantle an Atomic Bomb című album megjelenése után Bono Armanit kezdett hordani; néha zöld, néha piros lencséjű keret nélküli szemüvegeket. Ezeket viselte a Vertigo turnén is, kivéve a "Sometimes You Can't Make it on Your Own", a "Running to Stand Still", és a "Miss Sarajevo" alatt, ekkor ugyanis levette. Általában mindig, mindenhol (interjúk, médiamegjelenések) visel szemüveget (a médiatörténelem egyik legjelentősebb fotóján II. János Pál fel is próbálja napszemüvegét…)
A Rolling Stones magazinnak azt mondta: „A szemeim nagyon érzékenyek a fényre. Ha valaki lefotóz, egész nap a vaku fényét látom… A jobb szemem megdagad. Van ott valami blokk, ezért sokszor bevörösödik a szemem. Szóval, ez egyrészt hiúság, egyrészt magány, harmadrészt pedig érzékenység.”
2003-ban a Rolling Stones magazin beválasztotta minden idők 100 legnagyobb gitárosa közé.
Edge (David Evans) 1981-ben vallási okokra hivatkozva majdnem otthagyta a zenekart, ám végül meggyőzték, maradjon. Rengeteg verzió született arra, hogyan és miért kapta Edge ezt a becenevet. Bono egyik kommentárjában (melyet a Millió Dolláros Hotel című filmhez készített) azt mondta, Edge szeret az épületek peremén állni, mert ott jól érzi magát. Egy másik interjúban hegyes arcát, arcát és orrát emelte ki, és hozzátette, Edge nagyon szeret hidak, épületek és magas falak szélén álldogálni. A U2 by U2 című könyv szerint a név szögletes arcberendezésére utal, és igazából saját magának adta a becenevet.
Edge szintén híres humanitárius munkásságáról és aktivizmusáról: többek között például ő hozta létre a Music Rising - alapot, mely azokat a Katrina hurrikán áldozatául esett zenészeket támogatja, akiknek tönkrement a hangszerük.
Edge egy csaknem 12 millió dolláros jacht (The Cyan) tulajdonosa.
1983-ban elvette Aislinn O'Sullivant, akitől három gyermekük született: Hollie (1984), Arran (1985), és Blue Angel (1989). Végül a pár elvált 1996-ban. Jelenleg Morleigh Steinberg táncos - koreográfussal él, két gyermekük született, Sian (1997) és Levi (1999).
Adam Clayton
Adam Claytont Bono egyszerűen csak Sziporkának nevezi. Családja 1965-ig
részben Angliában, részben Afrikában élt, mivel édesapja a Royal Air Force pilótája volt. Ezután az ír Aer Lingus légitársaság pilótája lett, ezért Írországba költöztek. Itt Adam a St. Andrew’s Primary School nevű általános iskolába járt David Evans társaságában. 1973-ig bentlakásos iskolában tanult Dalkeyban, azután a St. Columba’s College-ba küldték szülei. Adam nem bírta a bentlakásos iskolák szabályait, igazi lázadó kamasz volt. Ebben az iskolában egyik barátja győzte meg arról, hogy van érzéke a basszusgitárhoz és kezdjen el tanulni játszani rajta. Adam 15 éves volt, mikor megvette élete első basszusgitárját 5 fontért, majd elkezdett órákat venni. Dohányzással és lógással azonban ismét megszegte az iskolai szabályzatot, ezért a Mount Temple állami iskolába került. Itt sem bírt magával, ezért 1978-ban eltanácsolták. Ám ekkor már ő is megtalálta Larry hirdetését...
A Mount Temple elvégzése után ő lett az együttes menedzsere is, 1982-ben pedig Bono és Ali esküvői tanúja volt.
1989-ben volt egy kisebb incidense a rendőrséggel, mikor csekély mennyiségű marihuanát találtak nála.
1993-ban eljegyezte Naomi Campbellt, de a szerelem gyorsan jött, gyorsan ment, és amint bejelentették az eljegyzést, már vége is lett kapcsolatuknak. Adam egyre gyakrabban fordult az alkoholhoz, mely akkor tetőzött, amikor 1993-ban Sydney-ben másnapossága miatt nem tudott színpadra állni a zenekarral. A banda többi tagja ezt már nem tűrhette szó nélkül, de kiálltak mellette. Végül Adam leszokott az alkoholról.
1994-ben, New York-ban újra basszusgitár órákra kezdett járni, hogy így tökéletesítse játékát. 1995-ben a The Passangers lemezén ő énekli a Your Blue Room című dalt, 1996-ban pedig Larry-vel együtt írták meg a Mission Impossible zenéjét. Gitárjátékának elismeréseként 2000-ben átvehette a Gibson Guitar Awards díjátadóján a Bassist of the Year díjat.
Nővére, Cecília vásárolta meg első dobszerelését 1973-ban mindösszesen 17 fontért. Larry a U2 mellett számos projektben vett részt; Michael Stipe-pal és Mike Mills-szel (R.E.M.) megalapították az Automatic Babyt, illetve a már említett és Mission Impossible című film betétdalát is ő komponálta. Larry első zenekara az Artane Boy Band volt, majd megalapította a U2-t. Az eredeti felállásban Mullen mellett Bono, Edge, testvére Dik Evans, Adam Clayton, valamint Mullen barátja, Ivan McCormick és Peter Martin is szerepeltek. A zenekar később váltott a Feedback névre, majd néhány tag kiválása után született meg a U2.
Mullen 30 éve együtt van barátnőjével, Ann Achesonnal, három gyermekük van, Aaron (1995), Ava 1998) és Eli (born 2001). Mullen nem igazán szereti a nyilvánosságot, általában hagyja, hogy a többiek nyilatkozzanak.
Az új lemez kapcsán azonban Mullen megszólalt, és többek között Bonóról, illetve az énekes és egyes politikai vezető „haverkodásáról” beszélt. Larry az angol lapoknak Tony Blairt és George W. Busht egyszerűen háborús bűnösöknek titulálta. „Megalázónak érzem, ha Bonót látom barátkozni ezzel a két két vezetővel”.
Mullennek két Labrador kutyája van, JJ és Missy, akiknek több albumon is köszönetet mond.
Díjak
A U2 több mint 140 millió albumot adott el világszerte. 22 Grammy - díj
tulajdonosa. 2005-ben bekerültek a Rock and Roll Hírességek Csarnokába (Rock and Roll Hall of Fame), a Rolling Stones magazin „A 100 legnagyobb előadó” listáján a 22-dik helyen állnak. Felsorolni is nehéz, hány díjat zsebeltek be pályafutásuk alatt; Számos amerikai és angol díj tulajdonosai, Stevie Wonder mellett ők az egyetlenek, akik ilyen mennyiségű Grammy - díjat nyertek; megkapták a legjobb rock duó kitüntetést, hét alkalommal az év albuma kitüntetést, megnyerték az év dala elismerést és az év legjobb rock lemezének elismerését, mégpedig kétszer is.
14 Meteor - díjjal büszkélkedhetnek, ezen kívül 6 MTV Video Music Awards - díjjal, 10 Q díjjal (Q magazin) jutalmazták őket. Daniel Lanois producer 1989-ben és 1993-ban is elnyerte a legjobb producer díját a „Beautiful Day” és az „Elevation” című dalok miatt, miközben a U2 megkapta a Juno - díjat. 2001- ben az NME magazin Godlike Genius-díjjal tüntette ki, majd ugyanitt megkapták a Best Rock Act és a Best Live Act kitüntetést.
2003 - ban elnyerték a Golden Globe és Las Vegas Film Critics Society Award díjait a New York Bandái betétdaláért (The Hands That Built America), továbbá People Choice Award díjjal is kitüntették őket.
Ahogyan egyenként, úgy a U2 csapatként is kiáll fontos ügyek mellett, így aktívan részt vesznek az Amnesty International, a One Campaign vagy a DATA munkájában is. A nyolcvanas években a zenekar tagjai összefogtak különböző művészekkel, zenészekkel, politikusokkal, és hadat üzentek a szegénység, a különböző igazságtalanságok és a betegségek ellen.
1984-ben Bono és Adam Clayton részt vett a Band Aid kampányban, amellyel az etióp éhinség megállításáért gyűjtöttek pénzt. Első jótékonysági célokra szánt daluk a Do They Know It’s Christmas? volt, melyet a U2 Bob Geldoffal közösen írt. Bono és felesége, Ali többször járt Etiópiában, ahol maguk is szembesültek az éhinséggel.
1986-ban a U2 részt vett az A Conspiracy of Hope turnén, mellyel az Amnesty International szervezetet segítették, továbbá részt vettek a Self Aid szervezet munkájában is, amely a munkanélküliséget hivatott csökkenteni Írországban. Bono és Ali Hewson ellátogattak Nicaraguába és El Salvadorba is, és ezen utazások nagy hatással voltak a The Joshue Tree című album megszületésére is. 1992-ben a U2 fellépett a Stop Sellafield nevű koncerten a Greenpeace szervezésében. A boszniai háború és a szarajevói események ihlették a Miss Sarajevo című számot, melyet 1995 szeptemberében mutattak be először a Pavarotti és barátai című show-ban, Edge és Bono pedig előadták a War Child elnevezésű rendezvényen is. A Sweetest Thing című dal bevételeivel támogatták a Csernobili Gyermek Projektet. 2001-ben a U2 Burma vezetőjének, Aung San Suunak ajánlotta a Walk On című számot.
Bono és Edge részt vettek a Dél - Afrikai HIV/AIDS elleni, 46664 elnevezésű segélykoncerten, melyet Nelson Mandela rabszámáról neveztek el.
No Line On The Horizon
A 2004-es How To Dismantle An Atomic Bomb sikere után nem pihentek túl
sokat Bonóék; 2006-ban elkezdtek ismét dolgozni. Két dal felkerült a U218 Singles (2006) válogatásra; a The Saints Are Coming, mely feldolgozást a Green Day-jel készítettek közösen, és a Window in the Skies című új dal.
Az ír legenda legjobb korábbi producereivel, Brian Enóval, Steve Lillywhite-tal és Daniel Lanois-val dolgozott együtt a friss anyagon, a felvételek Marokkóban, Franciaországban és Dublinban zajlottak. Míg a 2009 - es album, a No Line On The Horizon készült, Bonóék sok interjút adtak, és nyilatkoztak a munkálatokról. Egy Jo Whiey rádióssal készült interjúban Edge azt mondta, folytatják a melodikus számokat a következő lemezen. 2007-ben Bono azt mondta: a lemezen érezhető lesz némi trance – hatás, valamint némi "Dancefloor-sokk". Hozzátette, lesz néhány kemény gitárszóló Edge-től. „Olvadós metál” lesz, ahogyan fogalmazott. „Ez a lemez nem olyan lesz, amit eddig csináltunk. Azt gondolom, nem is hasonlít semelyik albumra sem, amit eddig bárki is készített” - mondta Bono.
Igaz, a lemezt 2008 őszére tervezték, de a kiadás csúszott 2009 márciusára.
Ezt azzal indokolták, hogy túl jó dalokat írnak ahhoz, hogy abbahagyják a munkát. „Sokáig úgy gondoltam, hogy év végére már boltokban lesz a lemez, de miért jönnél fel a bányából, ha még rengeteg kincs vár rád? Tudjuk, hogy már nagyon várja mindenki a lemezt, de azt is tudjuk, hogy a rajongók nem akarnak újabb albumot, hacsak az nem az eddigi legjobb. Az eddigi legütősebb lemeznek kell lennie, különben semmi értelme”, írta Bono, aki szerint már 50-60 dalötlet áll rendelkezésre.
A frontember szerint „2009 a U2 éve lesz”. Az együttes a Get On Your Boots című új dalát a rádiókban már hallhatják a rajongók, s rövidesen hozzájuthatnak az ír banda honlapján is.
Bono és társai öt év után jelentkeznek először új albummal. Már azt is tudjuk, a lemezen 11 dal hallható. Az album első száma február közepén kerül a U2 honlapjára. A digitális megjelenést követően előbb Írországban, majd az egész világon megkezdik az árusítását.
Mint a U2 honlapján is olvasható, ötféle kiadása lesz a No Line On the Horizonnak. A "rendes" CD-n kívül lesz egy "digipak" változat is, amihez poszter is jár, ezzel feljogosítva a vásárlót az együttes egyik filmjének letöltésére is. Lesz olyan változat is, amelyhez egy 64 oldalas magazinnal együtt juthatnak hozzá az érdeklődők. Megjelenik a U2-album boxváltozatban DVD-vel és egy keményfedelű könyvvel együtt, és korlátozott példányszámú vinil - bakelit - is készül belőle. Az album borítóját Szugimoto Hirosi japán fotográfusművész készítette.
Ez lesz a U2 12. stúdióalbuma, melyet már itthon is elő lehet rendelni.
Idén, január 16-án már járt nálunk a U2, ha nem nem is teljes valójukban, de legalább 3D-ben, mégpedig Szegeden. Az együttes 3D-s koncertfilmjének bemutatójáról van szó, melyet a Tisza-parti város Belvárosi mozija nagytermének 3 dimenzióssá válása alkalmából mutattak be - a budapesti premier után - vidéken először Szegeden.
Már tavaly előtt felröppent a hír, hogy U2 zenekar fellépése lehetne a legnagyobb attrakció a 2010-es pécsi Európa Kulturális Fővárosa (EKF) rendezvényei közül. A U2 egy hagyományosan Pécsett rendezett nemzetközi ifjúsági találkozó keretében, a pogányi reptéren adna koncertet a szervezők elképzelése szerint. "Már felvettük a kapcsolatot a zenekar képviselőivel, van rá esély, hogy két év múlva vendégül láthatjuk őket" - mondta el még 2008-ban Horváth Zsolt, a Pannon Filharmonikusok igazgatója. A U2 1997-ben Thessalonikiben, az akkori kulturális fővárosban, 2005-ben Katowicében, néhány évvel ezelőtt pedig 270 ezer ember előtt Bécsújhelyen szerepelt. Állítólag a zenekar menedzserének érdeklődését felkeltette a lehetőség, ám korántsem biztos, hogy igent mondanak. Hogy ebből mi lesz, nem tudni, most tűzzünk ki reálisabb célokat, és koncentráljunk a márciusi lemezre.