Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Tévés párbaj az utolsó töltényig

Tévés párbaj az utolsó töltényig

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 01. 29.
A nyár ritmusai a BJC-ben
2025-07-02 08:17:33

A Budapest Jazz Club nyáron is gondoskodik arról, hogy a jazzrajongók ne maradjanak élmények nélkül.

Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi
2025-06-29 16:21:51

Kiss Ferenc zeneszerzőként, énekmondóként és népzenegyűjtőként egész életében a hagyományt szolgálta

további bejegyzések a szerzőtől »

Richard Nixon az Egyesült Államok történetének legvitatottabb elnöke volt (aztán jött George W. Bush nyolcéves elnöksége, ami után a fenti állítást már felül kell vizsgálni). Nevéhez fűződik többek közt a vietnámi háború kiszélesedése, a kambodzsai beavatkozás valamint a Watergate-ügy, melyben az elnök nem csupán részt vett, de annak eltusolásában is személyes szerepet vállalt.

Nixonnak korábbi alelnöke és utóda, Gerald Ford elnöki kegyelme révén soha nem kellett bíróság előtt számot adnia mindazokról a törvénytelenségekről, melyeket a Watergate-botrány kapcsán elkövetett.

David Frost egy angol származású, kereskedemi tévés showman volt, aki Londontól New Yorkon át Sidney-ig szórakoztatott és bosszantott számtalan embert gagyibbnál gagyibb műsoraival. Tehetségtelen és önimádó, de leginkább jelentéktelen tévés előadóról van szó. A hozzá hasonlóan felmagasztalt és túlsztárolt figurákkal pedig gyakran előfordul, hogy szereptévesztésbe kerülnek (épp, ahogy sokáig Friderikusz is elhitte magáról, hogy lehetne ő akár Baló György is). Nos, ez a David Frost ehhez hasonló tévedésből kiindulva döntött úgy, hogy minden vagyonát, kapcsolatát és hitelét fölteszi egyetlen lapra, és elkészíti a televíziózás történetének talán legjelentősebb mélyinterjúját a hivatalából nemrég távozott Richard Nixonnal.


Ha az interjú megbukik, Frost anyagilag és szakmailag egyaránt tönkremegy, egyszer és mindenkorra eltűnik a képernyőről. Ha az interjú sikeres lesz, Frost a szakma császárává válhat. Az elvárás az eseménnyel kapcsolatban Amerika-szerte hétről hétre egyre fokozódott. Mivel Nixonnak soha nem kellett számot adni a bíróság előtt tetteiről, sokan ettől az interjútól várták, hogy számonkéri a bukott elnökön mindazokat a törvénytelenségeket, melyek megrendítették az elnöki hivatal és a hatalmi intézményrendszer iránti társadalmi bizalmat. Érdemes-e ilyen mértékű történelmi szerepvállalást elvárni egy tévés bohóctól? A kérdére sokáig úgy tünt, egyértelmű nem a válasz.

A valós történetet feldolgozó film ott kezdődik, ahol más Nixonról készült mozik végződnek: az elnök lemondásával. Richard Nixonnak ez már a második bukása volt, a Kennedyvel szemben 1960-ban hajszállal elvesztett választás után egyszer már végleg visszavonult, és csupán a dallasi merényletet követően tért vissza a politika élvonalába, hogy a következő választás nyomán végre a hőn áhított elnöki székbe ülhessen. Volt tehát már példa Nixon parádés visszatérésére, így jogosan reménykedhetett abban, hogy a bravúr még ebben a kilátástalan helyzetben is megismételhető. Nixonnak e terve megvalósításában nagy esélyt jelentett a Frost által lekötött interjú. A beszélgetés során lehetősége nyílhatott tisztázni magát a nyilvánosság számtalan fórumán ellene felhozott vádak alól, ez pedig megynyithatta számára a visszatérés útját a wasingtoni poltika első vonalába.


Egyetlen aggálya lehetett csupán: Richard Niixon soha életében nem volt jó médiaszereplő. Fanyar, cinizusba hajló humorának felvillantásától tanácsadói már a kezdet kezdetén eltiltották, a kamera sohasem szerette, a médiademokrácia legújabb korszakának első pillanata, Kennedyvel folytatott tv-vitája is elsősorban képernyőképtelensége miatt veszett el. A bukott elnöknek mégsem volt más választása, smúzolnia kellett a kamerával, különben biztosra vehette, hogy soha nem törhet ki abból a sötét erkölcsi gettóból, ahová magát a Watergate-üggyel taszította.

Az interjúk során nagyon hamar nyilvánvalóvá vált, hogy Nixon és Frost nincsenek egy súlycsoportban. A volt elnök kedélyes anekdotái, körmönfont mellébeszélése, virtuóz ellentámadásai egyaránt jelezték, ez bizony nem a Frost által ismert show-business könnyed és kihívások nélküli világa. Az interjúsorozat már háromnegyedénél tartott, mire David Frost nagy erőfeszítések árán végül alkalmassá vált arra, hogy felnőjön a maga által vállalt kihíváshoz, és a beszélgetések utolsó etapját végül Nixon soha meg nem rendezett perévé változtassa.

A Frost/Nixon sok tekintetben emlékeztet a Rocky-filmekre. Két harcos felkészülését követhetjük nyomon a végső összecsapásra, melynek kimenetele számukra élet-halál kérdése. Magával Rocky Balboával a második és a harmadik részben is megtörténik, hogy csak az edzéssorozat utolsó néhány hetére szedi össze magát, és teszi magát felkészültté arra, hogy a nagy bunyót győzelmi eséllyel vívja meg. Ez a Frost/Nixonban dettó ugyanígy zajlik le, maga a cím is a két férfi közti beszélgetés párviadal-szerűségére utal. Történelemformáló jelentőségű esemény körülményrendszerébe nyerünk betekintést a film során, mely a médiában való jelenlét politikai véleményformáló hatalmát mutatja meg a legújabb kori demokráciában, ahol "a politikust úgy kell eladni, akár a mosóport" (Wermer András, a Fidesz volt kampányfőnöke).


Tanulságos, de egyben szórakoztató film a Frost/Nixon, mely érdekes és cseppet sem egyoldalú képet formál a volt elnökről, s mely két ember körömszakadtáig zajló intellektuális és érzelmi kűzdelmét mutatja be a szakmai illetve erkölcsi túlélésért.

Frost/Nixon
színes feliratos amerikai-angol-francia filmdráma, 122 perc, 2008
16 éven aluliak számára nem ajánlott
Dolby Digital

rendező: Ron Howard
forgatókönyvíró: Peter Morgan
zeneszerző: Hans Zimmer
operatőr: Salvatore Totino
producer: Tim Bevan, Eric Fellner, Brian Grazer, Ron Howard
vágó: Mike Hill

szereplők:
Frank Langella (Richard Nixon)
Michael Sheen (David Frost)
Kevin Bacon (Jack Brennan)
Sam Rockwell (James Reston)
Oliver Platt (Bob Zelnick)
Rebecca Hall (Caroline Cushing)
Janneke Arent (Sandra)
Jenn Gotzon (Tricia Nixon)
Patty McCormack (Pat Nixon)
Mark Simich (Hugh Hefner)

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Film Hollywoodi filmipar

Ajánlott bejegyzések:

  • Az első amerikai űrhajósnő élete Az első amerikai űrhajósnő élete
  • Hidegháborús kémfilm forog Vilmányi Benett főszereplésével Hidegháborús kémfilm forog Vilmányi Benett főszereplésével
  • David Attenborough új óceánfilmje júniusban debütál: lenyűgöző utazás a tengerek megmentéséért David Attenborough új óceánfilmje júniusban debütál: lenyűgöző utazás a tengerek megmentéséért
  • Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez
  • Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr507841198

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard