Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
A véreskezű tömeggyilkost éltette Emir Kusturica

A véreskezű tömeggyilkost éltette Emir Kusturica

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 01. 30.
Az év egyik legjobban várt filmje tarolt a CineFesten
2025-09-15 12:00:00

Hétvégén ért véget a 21. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál, melyen Joachim Trier új alkotása

ONE MORE LIKE: A magyar sportdráma, ami meghódította Las Vegast is
2025-09-15 10:10:01

A ONE MORE LIKE című magyar sportdráma a hétvégén Batumiban és Las Vegasban is diadalt aratott: a provokatív

A magyar népi kultúra ünnepe: új évad kezdődik a Hagyományok Házában
2025-09-11 15:55:34

A Hagyományok Háza új évadában a magyar népi kultúra életerejét és gazdagságát ünnepli: tánc, zene

Cannes-tól Velencéig: nemzetközi sikerfilmek érkeznek a Mozinet Filmnapokra
2025-09-11 07:34:38

Fesztiválsikerek, friss magyar alkotások és különleges filmes élmények várják a közönséget a 15. Mozinet

további bejegyzések a szerzőtől »

Emir Kusturica ismét fölrázta Európát és a Balkánt, de nem remekmívű filmmel, hanem egy Radovan Karadzicot, a háborús bűnökkel vádolt boszniai szerb vezért dicsőítő új dallal, amelyet Münchenben adott elő a Tilos a dohányzás nevű popzenekarával.

Emir Kusturica, a Macskajaj, az Élet egy csoda című filmek rendezője, aki a Cannes-i Filmfesztiválon kétszer nyerte el az Arany Pálmát, most meglehetősen vulgáris nótájával vette védelmébe a hágai Nemzetközi Törvényszék előtt álló Radovan Karadzicot.

A szerző Johnny Cash Wanted Man (A körözött férfi) című dalát dolgozta át, s ennek refrénje: "Ko ne voli Dabic Rasu, popusio karu nasu!" (Aki nem szereti Dabic Rasot - Karadzic álneve, ezzel bujkált évtizedig -, bekaphatja!) - idézte a belgrádi Kurir a szöveget.

A nótával hatalmas felháborodást keltett Bajorországban, azonnal felemelte szavát Kusturica ellen a német Fenyegetett Népek Társasága, s fölháborodottan írt róla a horvát és a bosnyák média.

A zágrábi lapok emlékeztettek arra, hogy Kusturica muzulmánnak született Szarajevóban, de átkeresztelkedett pravoszlávnak, fölvette a szerb Nemanja nevet és már jóideje nagyszerbnek titulálja magát.

Másrészről a bebörtönzött boszniai szerb vezető testvére, Luka Karadzic nagy megtiszteltetésnek tartja, hogy a kiváló művész veszi védelmébe Radovánt. Kusturica tudatában van származásának és gyökereinek. Amikor a muzulmánok és a horvátok támadják, ezzel csak növelik a sokoldalú művész ázsióját - hangoztatta Luka Karadzic a Kurirnak.

Kusturica egy nyilatkozatában azt vallotta, hogy apja ateista volt, de mindig is szerbnek tartotta magát. 250 évig ugyan muzulmánok voltak, de csak azért, hogy túléljék a török uralmat - tette hozzá.

Momo Kapor, a Magyarországon is ismert A lemezlovas című hangjáték szerzője, ugyancsak szarajevói születésű, Belgrádban élő festő, író sem tudta leplezni elégedettségét Kusturica legújabb performansza kapcsán.

"Újra megmutatta, hogy nagy ember, nem fél semmitől. Amikor az egész világ Karadzic ellen van, neki sikerül megszólalnia mellette a nép nevében egy látszólag jelentéktelen dalocskával, amelyben megvan a szerb makacsság, a dac és a rejtett büszkeség" - hangsúlyozta a Kurirnak az író. Momo Kapor tagja a Radovan Karadzic Igazságát Védő Bizottságnak.

Bosznia-Hercegovinában 1992 és 1995 között folyó háború végén, 1995 júliusában Kelet-Boszniában, Srebrenicában 8 ezer muzulmánt gyilkoltak meg szerb katonák. Erről tanúskodnak a föltárt tömegsírok.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Film Európai filmipar Rendezők

Ajánlott bejegyzések:

  • Az év egyik legjobban várt filmje tarolt a CineFesten Az év egyik legjobban várt filmje tarolt a CineFesten
  • ONE MORE LIKE: A magyar sportdráma, ami meghódította Las Vegast is ONE MORE LIKE: A magyar sportdráma, ami meghódította Las Vegast is
  • Előzetest kapott az Árva – itt a Saul fia rendezőjének új filmje Előzetest kapott az Árva – itt a Saul fia rendezőjének új filmje
  • Enyedi Ildikó és Paolo Sorrentino új filmjeit is díjazták Velencében Enyedi Ildikó és Paolo Sorrentino új filmjeit is díjazták Velencében
  • Négy titokzatos főhős egy lakásban - ismerd meg közelebbről az Egykutya főszereplőit Négy titokzatos főhős egy lakásban - ismerd meg közelebbről az Egykutya főszereplőit

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr777841536

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard