Baross Gábort, az életének 79. évében elhunyt Liszt Ferenc-díjas karnagyot pénteken 14 óra 15 perckor kísérik utolsó útjára a Farkasréti temetőben - tudatta az MTI-vel a Kóta, a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége, amelynek 1990-2003-ig elnöke, haláláig tiszteletbeli elnöke volt.
A temetés napján délután gyászmisét is tartanak az Egyetemi templomban a január 23-án elhunyt érdemes és kiváló művész emlékére."Gazdag életét, kifogyhatatlan erejét és lendületét a hazai kórusélet felvirágoztatásának, és zenei együtteseinek szentelte" - méltatta a karnagy munkásságát a Kóta közleménye.
Az elmúlt év végén gyönyörű koncerttel ünnepelte az ELTE Bartók Béla Énekkar alapításának 60. évfordulóját. Történelmi idő, gazdag művészi repertoár, fáradhatatlan munka állt mögötte. Az egyetemi koncertzenekar élén is kerek 50 évet töltött, így a teljes hazai zenei életet átfogta tevékenysége.
Nagyszerű szervezőként, számtalan új mű megrendelőjeként és bemutatójaként sikerre vitte együtteseit és a kortárs zeneszerzők alkotásait éppúgy, mint a magyar klasszikusok és az európai zeneirodalom remekműveit.
A Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetségének elnöki teendőit nagyszerűen ötvözte a kulturális diplomáciával: 12 éven át jelentős funkciót töltött be az Europa Cantat, és az AGEC (Arbeitsgemeinschaft Europäischer Chorverbände) ernyő-szervezetekben. Tevékenységével nemzetközi szinten képviselte a magyar kórusmozgalom érdekeit, számos alkalommal hazai tanácskozásra hívta külföldi kollégáit. Két ízben szervezete meg Magyarországon a Fiatal Muzsikusok Európai Parlamentjét.

"Itt a fiatalok még szeretik is egymást. Nem számoltam, de az öt-hat évtized során tízezren biztosan megfordultak az együttesekben, és már az ötvennyolcadik házasságnál tartunk!" - mondta Baross Gábor utolsó életút-interjújában.
Baross Gábor művészeti tevékenységéért 1971-ben kapott Liszt Ferenc-díjat, 1980-ban érdemes művész címmel tüntették ki, de kiérdemelte többek között a Magyar Örökség-díjat és a kiváló művész elismerést is.