Az évente megrendezésre kerülő Gyulai Reneszánsz Karnevált a programokon túl a város pezsgése és történelmi múltja miatt is érdemes meglátogatni.
Gyula neve a történészek szerint kétféle eredetű lehet: az egyik elmélet szerint a honfoglaló magyarok katonai vezetőjének, a gyulának a tisztségére utal, akinek törzse valószínűleg ezen a területen telepedett le. A másik elmélet szerint a Gyula városa helyén álló egykori monostort (Gyulamonostora) egy Gyula nevű főúr alapította.Gyulai Reneszánsz Karnevál
Számos program és fesztivál kötődik Gyula nevéhez, ám mégis, talán a legnépszerűbb a Gyulai

Gyula sajátos hangulata és történelmi múltja miatt kiválóan alkalmas a reneszánsz hagyományok felelevenítésére, ezért a karnevál elsődleges célja, hogy bemutatassa a reneszánsz- kor kultúráját, történelmét, valamint gasztronómiáját a korhű öltözékben feltálalt reneszánsz vacsorákkal együtt.
A rendezvény központi eseménye a középkori vásár. A kor mesterségei, például a kovácsolás és a fazekasság mellett megjelennek a kor ételei, a kemencében sült lepények és a reneszánsz viseletek. A vásárban ökörsütéssel, gesztenyeárusokkal, borlovagok bemutatkozójával színesített fáklyafényes reneszánsz mulatságon vehetnek részt a látogatók. A karnevál másik látványos eseménye a vidám farsangi felvonulás, ahol korhű viseletben vonulnak fel a résztvevők.
A rendezvényen egy-egy karikaturista és jósnő is feltűnik majd, lesz harci fegyverek bemutatója, a gasztronómiai sátorban pedig jellegzetes, a tájegységre jellemző ételekkel - például disznótorossal, pálinkával, tarhonyával -, valamint a világhírű boros pincék kínálatával várják a vendégeket. Mindezeken túl kulturális programok, pajzán históriák bemutatása, középkori lovagi torna és vacsorával egybekötött középkori játékok, valamint reneszánsz bál szerepel a kínálatban.
A Reneszánsz Karnevál állandó kísérő rendezvénye a gyerekeknek szervezett Reneszánsz Gyermek Karnevál. A vár falain belül és kívül kínálnak lehetőséget a gyerekek számára, hogy korhoz kötődő viseletekben felvonuljanak, továbbá megtekintsék az óriásbábosok, a gólyalábasok, a táncosok,a vívók, a színészek és a mutatványosok bemutatóit. A reneszánsz interaktív játszóház keretében korabeli történeteket korabeli eszközökkel játszhatnak el, kézműves foglalkozásokon pedig korabeli tárgyakat készíthetnek, de megtanulhatnak egy-két reneszánsz táncot is. Bábelőadások, pantomimes játékok gazdagítják még a gyerekprogramot, közben pedig reneszánsz csemegéket kóstolhatnak a gyerekek.
Látnivalók
Gyula a magyar Alföld dél-keleti részén, Erdély szomszédságában, a Fehér-Körös folyó bal partján, 87-88 méter tengerszint feletti magasságban helyezkedik el.
Az 1985-ben gyógyhelynek minősített nemzetközi hírű fürdőjét évről-évre egyre

A Várfürdő mellett található Gyula másik legfontosabb látnivalója, a XV. században épült gótikus téglavár, mely Közép - Európa egyetlen ilyen épen maradt sík vidéki vára. A gyulai uradalmat még 1403-ban Zsigmond király adományozta Maróti János macsói bánnak, kinek nevéhez kötődik a vár építése. Az ő idejében emelték a belső várat körülvevő derékvárat is. A vár továbbépíttetése Mátyás király fiához, Corvin Jánoshoz fűződik. Ekkor építették a ma is meglévő kerek ágyútornyot, a rondellát. A várat 1566 nyarán megostromolták a törökök. A magyarok, a várkapitány, Kerecsényi László vezetésével 14-szer verték vissza Szulejmán szultán seregeit. Végül a 9 hétig tartó ostromállapot tarthatatlanná vált, így feladták a várat.
A város 129 évig volt török megszállás alatt. A 18. században az új földesúr, báró Harruckern János György a várban serfőzőt és pálinkaházat rendezett be, cselédlakásokat épített és helyreállítatta a várbörtönt. Ő kezdte el építeni a várral szemben lévő Wenckheim kastélyt, valamint az ő nevéhez fűződik a szlovákok, románok és svábok Békés megyébe telepítése.
Gyula városa az 1848-49-es szabadságharc egyik szomorú helyszíne volt. a később Aradon kivégzett 13 honvédtiszt közül 9-et Gyulára hurcoltak és itt tartottak fogva a kivégzésükig. Fogvatartásuk helyszíneit emléktáblák jelzik.
A vár 16 év után ismét fogadja látogatóit. Itt működik a vármúzeum, ahol az érdeklődők 24 kiállítóteremben járhatják végig, közel hét évszázad történetét. A földszinten található várbörtön, éléstár, magyar és török sütőház, kovácsműhely, fazekasműhely, múzeumpedagógiai terem, borozó és kápolna. A várbörtön négy helyiségből áll, ahol - Bűn és bűnhődés az egykori Magyarországon - címmel mutatják be a kivégző a testcsonkító a testfenyítő a kínzó és a megszégyenítő eszközöket. Az emeleten várúrnői várúri és várnagyi lakosztályok, várúri hivatali szoba, a szandzsák bég fogadószobája, fegyvertár, alabárdos terem és lovagterem látható. A felszentelt kápolna biztosítja a helyszínt keresztelők esküvők lebonyolításához, melyek hangulatához hozzá járul a középkori borozó is.
A város nevezetességei közül érdemes még felkeresni a megyében egyedülállóan díszes ikonosztázáról ismert ortodox templomot, a Kossuth-díjas festőművész, Kohán György hagyatékából összeállított kiállítást, a Városi Képtárat, a város gyönyörű templomait és más műemlékeit.
A Szűz Mária kegy-, és emléktárgyak gyűjteménye, mintegy 3000 Szűz Máriára vonatkozó kegy-, és emléktárgyat tartalmaz a világ minden tájáról. A kiállítás másik része a Magyarországon 1950-ig működött szerzetesrendek ruházatát mutatja be. Érdemes elsétálni a Ferences romkerthez, ahol az egykori templom és kolostor romjait lehet megtekinteni (a rom szabad téren található, nem múzeum jellegű, ezért érdemes nappal, és jó időben látogatni). A Németváros főterén Német Emlékszobát rendeztek be, melyben a német nemzetiség múltját, hagyományait mutatják be.
Gyula környéke
Gyula környéke is bővelkedik látnivalókban és programlehetőségekben. A mintegy 8 km-re található, Tanyamúzeumba érkezők kellemes környezetben lovagolhatnak, kocsikázhatnak, és pusztaprogramon vehetnek részt. A Körösök völgye, Szanazug és Városerdő közkedvelt horgász- és vadászparadicsom. Az országban ez a leggazdagabb vadászterület apróvadban. A folyók kiválóan alkalmasak mindenféle vízi sport gyakorlására.
Szálláslehetőségek, éttermek

A hamarosan felépülő Termál Park városrészben, valamint az egykori Komlóban is épül egy-egy négycsillagos szálloda. A Almássy kastélyban lehetséges egy ötcsillagos luxusszálloda kialakítása.
A fürdővárosban ezen kívül több szálloda, panzió, kemping és magánszálláshely várja a turistákat. A szállodák kitűnő helyszínt biztosítanak a konferencia-, és rendezvényturizmus résztvevőinek is. Számos zenés-táncos hely, étterem, diszkó, és éjszakai bár közül választhatnak az idelátogatók.
Gasztronómia
A világszerte jól ismert magyar konyha specialitásait (a csípős gulyást, a Hortobágyi palacsintát és más magyaros ételeket) itt is megtalálják a hasukat kedvelő vendégek. A 32 000 lakosú Gyulán számos tradicionális ételt megismerhetünk, mint például a negyven éves gyulai ”Csabai” kolbászt: a csemegepaprikával készülő hagyományos Gyulai páros szárazkolbász mellett éppen 41 éve kezdték el gyártani a csípős paprikával ízesített Csabai kolbászt. A Csabai és természetesen a Gyulai kolbász is földrajzi eredetvédelemmel rendelkező Hungarikum, amelyek magyar alapanyagból készülő kiváló minőségű szárazkolbászok.
Ha Gyulán járunk, mindenképpen térjünk be a Százéves Cukrászdába: a műemléki megítélés szerint a Dél-Alföld legértékesebb emeletes polgárházának földszintjén üzemel Magyarország második legrégebbi alapítású és működő cukrászdája, Gyula város történetének beszédes tanúja. A cukrászda 1840-ben nyitotta meg kapuit, jelentősen hozzájárulva a város társasági életének fellendüléséhez. Szalonjait ma is a reformkor hangulata lengi át. Az eredeti használati eszközökkel felszerelt cukrászműhelynek, amely ma cukrászműhely-múzeumként üzemel, Salis András cukrászmester volt az alapítója. A műhelyben cukorkák különböző fajtáit, fagylaltot, parfét, teasüteményeket, kelt-és vajastésztákat készítettek, és a fennmaradt ónformák megőrizték a fagylalt- és parfé csendéletek nagy divatját.
A süteményeken, tortákon, parfékon túl a kézműves bonbon, amely készülhet nugáttal, vagy töltve, a trüffelek, az alkoholban érlelt gyümölcsöket tartalmazó különlegességek, a magyar specialitásként készülő grillázsos bonbonok, valamint az ostyát és marcipánt tartalmazó bonbonok.
Közlekedés
Vonattal: a MÁV 128-as számú Békéscsaba–Kötegyán–Vésztő–Püspökladány-vasútvonalán közelíthető meg. A vasútállomás Gyula-Jánoszug és Gyulai Városerdő között található.
Közúton: Békéscsaba felől a 44-es főúton, Sarkadról, Dobozról, Kétegyházáról, Elekről, valamint Szabadkígyósról, az azonos nevű utakon.
Kinek ajánljuk?
Főleg gyermekes családoknak, hiszen a gyermekek kitűnően érezhetik magukat a Gyulai Gyermek Karneválon, míg a szülők a "felnőtt" rendezvényen találnak maguknak bőven elfoglaltságot.
9.30 Testvérvárosi Konferencia
Román Kulturális Központ
14.30 Mátyás király monda- és mesemondó verseny
Vár – lovagterem
2009. február 20. péntek
09.00 Testvérvárosi kortárs alkotók képzőművészeti kiállításának megnyitója
Román Kulturális Központ
09.00–13.00 Testvérvárosi Konferencia: "Együtt a sokféleségben - Sokféleség az
együttlétben - Fókuszban a kulturális innováció"
Román Kulturális Központ
16.00 "Reneszánsz Panoptikum" élethű figurák mutatják be Hunyadi Mátyást és a
középkori Magyarországot. A kiállítást megnyitja: Dr. Perjési Klára országgyűlési képviselő, Gyula város polgármestere. (a kiállítás április 20-ig megtekinthető)
Művelődési Ház, Béke sgt. 35., földszint – előtér
17.00 "Reneszánsz kővarázs" Bagyinszki Zoltán fotókiállításának megnyitója a
magyarországi reneszánsz építészetről. A kiállítást megnyitja: Búzás Gergely régész, muzeológus
Gyulai Várszínház Kamaragaléria
18.00 "Magyarországi reneszánsz építőművészet" a Reneszánsz Év kapcsán
megjelent
építészeti album bemutatása, élőzenei aláfestéssel. Fotók: Bagyinszki Zoltán,
szöveg: Búzás Gergely régész, muzeológus. Zene: Zahovai Ágnes és Németh Imre - Pozsony
Agro Hotel, Konferenciaterem
19.00 "Karneváli előzetes" – a testvérvárosi együttesek részvételével
Román Kulturális Központ
19.30 Codex Régizene Együttes – Csíkszereda (zártkörű rendezvény)
Agro Hotel étterme
2009. február 21. szombat
10.00 Kézműves vásár kezdete
Vár előtti sétány
10.00 Felvonuló csoportok gyülekezése. Gólyalábasok, dalosok, fanfárok
Kossuth tér
10.30 Mátyás király és Aragóniai Beatrix menyegzői menete a város főutcáin,
ahol az ifjú párt az esküvő helyszínére kíséri a városi pórnép és a fenséges udvartartás
Útvonal: Kossuth tér – Harruckern tér – Vízügyi Igazgatóság épülete
11.00 Reneszánsz vásártér. Ügyességi próbatételek: hordólovaglás, erőpróbák,
gólyalábasok, mocsár- és tuskójárók, céhes mesterségek bemutatója: csontmíves, papírmerítő, kötélverő, rézlemez-domborító, kézműves műhelyek udvari mesterekkel: ötvösműhely (tűzzománc
ékszer készítése); textilműhely (reneszánsz fejdísz készítése); cserépedény-készítés
Várkert – sátor
13.30 Reneszánsz kori solymászbemutató
Vár mellett
13.30 Garabonciás Utcaszínház előadása
Várkert – sátor
14.00–17.00 Testvérvárosi workshop
Várkert – sátor
14.15 Középkori zene
Vár előtt
14.30 Harcászati bemutató, lovagi torna
Várkert – sátor
15.00 Az ifjú pár és a lakodalmas nép mulattatása: a Görömbő Kompánia
képmutogató játéka
Várkert – sátor
15.00 Mutatványosok
Vár előtt
15.30 Reneszánsz kori solymászbemutató
Vár mellett
16.00 Vándormuzsikus: Mesék Mátyás királyról
Várkert – sátor
16.00 Harci játékok
Világóra
16.00 Reneszánsz zenék. Fellépők: Németh Imre és Zahovai Ágnes - Pozsony
Codex Régizene Együttes - Csíkszereda
Mogyoróssy János Városi Könyvtár
17.00 Szeredás Utcaszínház: A régi vásárok népszokásait, dalait, verseit,
jellegzetes alakjait mutatja be. Egy városi forgatag életre keltése.
Várkert – sátor
18.00 Hastáncbemutató
Várkert – sátor
18.15 Testvérvárosi bemutatók, gyermek táncház
Várkert – sátor
18.45 Tűzzsonglőr-bemutató
Vár előtt
19.30 Középkori táncok és hastáncbemutató (zártkörű rendezvény)
Agro Hotel étterme
19.30 "Középkori időutazás zenével"
Városháza előtt
2009. február 22. vasárnap
10.00 Dobosok felvonulása
Útvonal: Várkert – belváros–piactér
10.30 Középkori hírverők és zenészek bemutatója
Piactér
10.30 Reneszánsz táncház gyerekeknek
Várkert – sátor
11.00 Lovagi próbáztatás gyerekeknek
Várkert – sátor
11.00 Reneszánsz kori solymászbemutató
Vár mellett
11.30 Reneszánsz zene: Flauto Dolce Régizene Együttes és
Passamezo Historikus Együttes – Kolozsvár
Várkert – sátor
12.00 Harci játékok
Várkert – sátor
12.20 Középkori zenék
Várkert – sátor
13.00 Középkori táncok
Várkert – sátor
13.30 "Toldi" erősember-bemutató (Magyar Zsolt)
Várkert – sátor
14.00 Középkori komédiások
Várkert – sátor
14.00 Reneszánsz kori solymászbemutató
Vár mellett
14.30 Harci fegyverek bemutatója
Várkert – sátor
15.00 Hastánc show
Várkert – sátor
15.30 Mutatványosok
Várkert – sátor
16.00 Köznép táncai – táncház
Várkert – sátor