Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Három dudás egy gatyában

Három dudás egy gatyában

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 02. 21.
Magyar dallamok Japánban - A Cimbaliband sikere Oszakában
2025-07-03 18:13:45

A magyar népzene különleges hangzása, a cimbalom egyedisége és a Cimbaliband szenvedélye ragadta magával a

A nyár ritmusai a BJC-ben
2025-07-02 08:17:33

A Budapest Jazz Club nyáron is gondoskodik arról, hogy a jazzrajongók ne maradjanak élmények nélkül.

Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

további bejegyzések a szerzőtől »

Fiatal koreográfus új bemutatója a Mu színházban. Ha a műsorfüzetet nézted, abban szűkszavú információt találtál. Mit csinál három fiú egy üres térben? Három barát, ellenség, triumvírek, háromszöget vagy kört alkotnak? Mozgás, zene és fény különös egyvelege.

Három fiú (Mádi László, Hámor József, Katonka Zoltán) sok mindent csinálhat egy üres térben, s most gondoljunk arra, hogy ez egy színház. Egy színházi térbe nézőként invitálva mindig az átalakulás elvárásának érzésével megyek, ha most éppen úgy hozta a sorsom, hogy nem a színpadon szerepelek. Nincsenek elvárásaim, csak annyi: hasson rám. Kicsit adjon hozzá ahhoz, amit az élet néha lerág rólam. Már azt sem várom a mai világban, hogy egy előadás szórakoztasson, de vannak még „rögeszméim”, mint elgondolkoztatás, felrázás, jobbá tétel, sírás-nevetés, költészet s vénás-adag humor.

Jól indul a dolog, ismerem a Mu terét s különösen kedvelem, ha beláthatok a kulisszák mögé, mint most is: se takarás, se díszlet, se hátsó függöny, csak egy „brook-i” üres tér. Három alak hátul a fehér fal tövében, mai srácok, mai ruhában, trendi sapkában. Mai rap-pes mjúzik, döngő hangfalak, kezdődik a „show” - háromszög alakzatú uniszónók. Már első pillanattól az érdekel – miért kell megmozdulni (jön a zene?) – kik ők? Milyenek a viszonyaik, s miről akarnak „beszélni”. 

Sok nem kell, csak annyi, vezessenek valahonnan valahová. Persze látom tehetségesek, és kiválóan mozognak, de talán ezt ők is érzik – néha ez kevés. Mire gondolok? A színházban nem csak alakok vannak, hanem figurák is, akik képviselnek valamit, mert rajtuk keresztül leszünk valaminek a részesei. (Hámor József előző munkáiban ez jobban kidolgozott volt). Sajnos én most figurákat nem láttam, viszont izgalmasnak ígérkezett, hogy bekerült egy kellék: egy könyv. Bibliomán ember lévén, kezdtem magamban mondogatni: Ez az, ez az! Az egyik fiú s arcának döbbenete már közöl valamit. A másik kettő is elolvassa szintén drámai arccal. Jó felvezetés, vagy kezdet egy „új mondat” elmondásához, de nem vittek a mélyére – miért a könyv? Az uniszónók széttördelése és szóló fragmentumok beiktatása jól sikerült. Kiváló a „talajmunka” a kontakt gurulások.
 
Hámor József 1994-ben végzett a Magyar Táncművészeti Főiskola, néptánc és színházi tánc tagozatán. Azóta számos együttesben és koreográfussal dolgozott, amíg önálló koreográfiákat kezdett készíteni. Megfordult a Miskolci Táncszínházban, Budapest Táncszínházban, Budapest Strike Színházban, Frenák Pál Társulatában, Magyar Fesztivál Balettban, és a pécsi Mecsek Néptáncegyüttesben. 2005-ben és 2006-ban Fülöp Viktor Ösztöndíjat kapott, 2006-ban a XII. SZASZSZ - Szegedi Alternatív Színházi Szemlén a Vörös című előadással a legjobb koreográfus díját nyerte, 2007-ben pedig az év legjobb táncosa lett. Előadóművészként neves koreográfusokkal dolgozott: Bozsik Yvette, Duda Éva, Hód Adrienn, Pataky Klára Fejes Ádám, Juronics Tamás, Kun Attila, Juhos István, Gergye Krisztián. Alkotói művei közül jelentős a Halál és a lányka, Az Egy, a Vörös, és a Közép-Európa Táncszínháznak koreografált Mandala és Karaván, de ide sorolhatnám a Mu színháznak készített darabjait is: Requiem, Mediterrán.
Mindenki mást olvas ki a könyvből, azaz a saját történetét. Nagy lehetőség lehetett volna elbillenteni s adni egy drámai-lírai továbbgondolását a három fiú történetének. Igen, azért előkerül a „pantomim könyv”, a klasszikus szétnyitott tenyér, az „olvasom a saját történetemet a tiédben”, de benne lett volna a palackban a szellem lehetősége, hogy kieresszék. Szerettem volna az én verziómat is látni. Az igazsághoz hozzátartozik az, hogy Hámor József azért tudja, hol kell csendet tartani. 

Érzi a némaság „zsongását”. Ismeri a csendben levő zenét, a csendre való mozgás katarzisát, erről tett tanúbizonyságot a 2007-ben elkészített Karaván című munkájában a Közép-európai Táncszínházban. Mesterien használta fel ott a csend és a keleti népzenék egyensúlyát. Most divertimentóként „tálalta” a tér kihasználta lehetőségeket. A szőnyegként funkcionáló háttér zenét dikcióként, a súroló, a minimalizált szűk késekre leredukált fényeket pedig akcióként integrálta a koreográfus. Szó szerint festményekként tűzte a térbe. 

Hátsó falon, a trégereken, a nézők felett, a takarások helyén különböző színű s formájú „emlékképek” sorozata kiváló ötlet volt. Magam is lapozhattam az emlék-fájljaim között, tudtam pihenni, s gondolkodni. A nyíltan vállalt szünet-divertimento után a koreográfiai kompozíció ismét erős „összhang” uniszónókra épült, s továbbra sem tudtam meg a három barát viszonyáról sokat, csak azt, hogy tehetségesek és baromi jól mozognak. A színház varázsához az átlényegülés is szükséges, az elvonatkoztatás, az előadás esszenciájába való felolvadás képessége az alkotókon múlik. 

Kell hozzá téma, kibontás, akció-dikció dialógusa, s a dramaturgiáról már nem is beszélve. Most ez kevéssé sikerült, mint a Karavánban, vagy a Mandalában. Lehet, hogy a cél a tiszta mozgás bemutatása, mint ahogy ars poetikájában Hámor József is deklarálja: „Hiszek a mozdulat kifejező erejében, a tiszta táncban, amely a zenével és a fénnyel kapcsolatba lépve új világokat teremt.” Én azért azt mondom, az eszköz azért több kell hogy legyen, ez szemlátomást benne van a három testőrben. 

Hámor József - Gangaray Táncszínház - T.R.I.P. (beolvasás) – Mu színház - bemutató
Táncolják: Mádi László, Hámor József, Katonka Zoltán
Fény: Mádi László, Hámor József, Katonka Zoltán
Zene: Mádi László, Hámor József, Katonka Zoltán
Jelmez: Mádi László, Hámor József, Katonka Zoltán
Koreográfus: Hámor József

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Tánc

Ajánlott bejegyzések:

  • Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes Édeskeserű turné: Erdélyi körútra indul a Magyar Állami Népi Együttes
  • Pünkösdi Örökség Ünnep – Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben Pünkösdi Örökség Ünnep – Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben
  • Kárpát-medencei népek élő hagyománya a Zeneakadémián Kárpát-medencei népek élő hagyománya a Zeneakadémián
  • Az INOTA idén nyáron ismét fesztiválként tér vissza Az INOTA idén nyáron ismét fesztiválként tér vissza
  • Közép-Európa Táncszínház - Maciej Kuźmiński - Négy évszak Közép-Európa Táncszínház - Maciej Kuźmiński - Négy évszak

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr827843462

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard