Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Galla Miki és a Rút kiskacsa a fürdővárosban

Galla Miki és a Rút kiskacsa a fürdővárosban

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 03. 02.
Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi
2025-06-29 16:21:51

Kiss Ferenc zeneszerzőként, énekmondóként és népzenegyűjtőként egész életében a hagyományt szolgálta

Jön a III. Sukorói Tűzugró Fesztivál
2025-06-27 09:00:33

Ismét lángra lobban Sukoró Szent Iván-éji tüze! A nyári napforduló alkalmából koncertek, táncház és

további bejegyzések a szerzőtől »

A Szoboszlói Tavaszi Művészeti Napokat harmadik éve rendezi meg a Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár. Változatos programok közül válogathatnak az érdeklődők: kiállításokat tekinthetnek meg, pódiumesten, táncházon, hangversenyen, bábelőadáson vehetnek részt.

Március 6-án, pénteken 15 órai kezdettel megtekinthető a Tarka est – avagy a Pávai Vajna Ferenc Általános Iskola művészeti bemutatója. Szombaton Galla Miklós lép színpadra, vasárnap pedig Madarász Kati és Kovács Mari énekel.
A hadtörténet szerelmesei is jól érezhetik magukat, hiszen március 10-én
Dicsőséges tavaszi hadjárat címmel Hermann Róbert hadtörténész előadását hallgathatják meg az érdeklődők.
A rendezvény további programjai között szerepel a Bocskai István Hagyományőrző Egyesület bemutatója, a Kolozsvári Reményik Sándor galéria művészeinek bemutatkozója, Andrés Carciente venezuelai zongoraművész estje, a Dicsőszentmártoni Gyermeknéptánccsoport előadása, ifjúsági hangverseny, Megyei Tehetségkutató Moderntáncverseny, hajdúsági ételkóstoló, vasárnapi matiné – Andersen mesék, avagy „A császár új ruhája” és a „Rút kiskacsa” a Vojtina Bábszínház művészeinek előadása, Illényi Katica hegedűkoncertje és  a Szabó László Alapfokú Művészetoktatási Intézmény által meghirdetett megyei rajzpályázat megnyitója is.

Látnivalók

Hajdúszoboszló Debrecentől 21 km-re fekvő alföldi város.Magyarország egyik legnagyobb termálvizű fürdőhelye található meg itt.

Szoboszló első írásos említését először 1075-ben találjuk I. Géza adománylevelében, melyben az újonnan alapítandó garamszentbenedeki apátságnak adományozta Szoboszlóvásár királyi vámjának felét. A budai török pasa 1660-as hadjárata, a Szejdi-dúlás szinte teljesen elpusztította a települést. Bocskai István hajdúkkal telepítette be 1606-ban, innen kapta az eredetileg szláv eredetű településnév a „hajdú” előtagot (bár ez az elnevezés csak a 19. században terjedt el).
A város élete 1925. október 26-án változott meg, amikor is egy próbafúrás során olaj vagy gáz helyett csupán termálvíz tört fel 1091 méter mélységből. A környékbeliek rendszeresen zarándokoltak a forráshoz, melynek furcsa illatú (kénes és jódos) vize nem csak melegítésre volt alkalmas (73 °C), hanem mindenféle ízületi bántalmakban szenvedő, derékfájós embereknek is csodás megkönnyebbülést okozott. A gyógyvíz, a kialakuló gyógyfürdő és strand, és a fürdőturizmus teljesen átalakította a települést, amely gyors fejlődésnek indult.
A második világháborúban 1944. október 9-én került szovjet kézre.

Hajdúszoboszló a fürdőnegyede, illetve a belvárosa miatt Magyarország egyik fontos turisztikai célpontja. A fürdőpark impozáns főbejárata mellett található Pávai Vajna Ferenc, a gyógy- és termálvíz megtalálójának szobra. A szökőkút mellett található a millenniumi emlékmű, az úgynevezett Harangház. Az emlékművet csaknem ötven harang alkotja. A Harangházat három, fából készült alkotás is körbeveszi, amelyek a Turulmadár, Életfa, Csodaszarvas neveket viselik.

A fürdőpark Kelet-Közép-Európa legnagyobb üdülőhelye, amely strandból,
uszodából és aquaparkból áll. A strandot vendéglők veszik körbe. Az idősebbek körében a legnépszerűbbek a termálvizes medencék. A fiatalabbak között a mesterséges hullámverés, a mediterrán tengerpart a népszerűbb. A strandon gyorsúszó medence, halastó és a kisgyerekek számára kialakított medencék és játszóterek találhatók. Az aquaparkba külön lehet jegyet váltani.
A jódos-brómos-konyhasós gyógyvíz hatását immár nyolcadik évtizede élvezhetik a városunkba látogató vendégek. A méltán európai hírnévre szert tett, minősített gyógyvízre alapozva az 1999-ben újjáépített gyógyfürdőben több mint 40-féle gyógykezelés vehető igénybe. A gyógyvíz kiválóan alkalmas reumatikus, nőgyógyászati betegségek kezelésére, ill. sportsérülések és műtétek utókezelésére.

30 hektáron 13 medence – gyógyvizes-, pezsgő-, gyermek-, hullám-, úszó-, valamint 6200 m2 vízfelületű mediterrán tengerpart – , közel öthektáros csónakázótó, Aquapark – melyben kilenc óriáscsúszda, három medence és minicsúszdák találhatók – , ill. strandröplabda-, tenisz-, és futballpályák csalogatják a strandolókat május 1. és szeptember 30. között. Az úszósport szerelmesei az év minden napján korszerű, feszített víztükrű, fedett létesítményben, az Árpád Uszodában róhatják a hosszakat.

A belváros a fürdőnegyedtől nem messze található. A sétálóutca mellett vendéglők, boltok találhatók. Kimagasló épülete a Kálvin-téri református templom, amely a 15. században épült eredetileg gótikus stílusban, de 1711-1717 között történt felújításkor a barokk stílust használták fel. A templombelső egésze klasszicista ihletettségű, legszebb berendezési tárgya a szószék mögötti Mózes-szék, 1816-os évszámmal, valamint tojásdad alakú csillag- és virágdíszes motívummal. A templom előtt áll az I. világháborúban elesett magyar hősök emlékműve.
Az úttest másik oldalán a római katolikus felekezet temploma áll, amelyet Szent László tiszteletére emeltek. A barokk stílusú templom belső freskóit, amely Árpád-házi Szent Erzsébet cselekedeteit mutatja be, az 1930-as években Takács István festette. Az épület előtt feszület áll.
A belváros egyik legrégibb vendéglőjének az épülete előtti téren Marton László alkotása, a Bocskai Istvánt ábrázoló lovasszobor áll.

A Fazekas ház a református templom mellett lévő erődfaltól mintegy 500 méterre északra, a Közgazdasági Szakközépiskolával szemben, az egykori falunak hatalmas mészkőtömbökből épült templomának helyén található nádfedeles emlékháza. Itt található a település egyetlen folyamatosan újuló, ám mégis évszázadokat átölelő, élő népművészeti kiállítását magába foglaló emlékháza.
A Bocskai Múzeum a róla elnevezett utcában található. A múzeum udvarán, a 100 négyzetméteres fedett színben a környéken egyedülálló látványosságnak számít a mezőgazdaság-történeti kiállítás, amely a 19-20. század fordulójának technikai eszközeit vonultatja fel. Az udvar másik különlegessége az Oborzil Edit-Jeney Tibor művészházaspár által különleges technológiával, alumíniumból készített harangok együttese. A Múzeumi Galéria a múzeum részegysége. Itt Cseh Gusztáv és Szombati László művészi örökségét mutatják be.

Hol szálljunk meg?


A városban minden igényt kielégítő idegenforgalmi kínálat várja az idelátogatókat, akiket – igényük és pénztárcájuk szerint – 24 szálloda, 31 panzió, több mint 1300 magánszálláshely és két kemping vár, kellemes környezetben biztosítva a pihenést számukra. Ha minderre, vagy még többre kíváncsi, segítségére lesznek a program kiválasztásában a Hajdúszoboszlón működő utazási- és információs irodák.

Közlekedés


Autóval az M3-as autópályán kell indulni, majd M35 Debrecen felé. Vonatok a Nyugati Pu.-ról indulnak főleg, néhány a Keletiből.

Kinek ajánljuk?

A programokat elsősorban a művészetkedvelőknek, a várost pedig gyógyulni, fürdőzni, pihenni vágyóknak!

Program:

Március 6. (péntek) 15 óra
Tarka est – Pávai Vajna Ferenc Általános Iskola művészeti bemutatója
Helyszín: művelődési központ díszterme

Március 7. (szombat) 19 óra
„Szépségem titkai” – Galla Miklós frenetikus önálló estje
A műsor időtartama: 90 perc
Helyszín: művelődési központ díszterme

Március 8. (vasárnap) 17 óra
Csendül a nóta a művelődési központban
Sztárvendégek: Madarász Kati és Kovács Mari
Házigazda: Liszter Sándor
Helyszín: művelődési központ díszterme

Március 10. (kedd) 17 óra
Dicsőséges tavaszi hadjárat - Hermann Róbert hadtörténész előadása
Helyszín: művelődési központ díszterme

Március 13. (péntek) 11 óra
„Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc”
Emlékkiállítás a Bocskai István Hagyományőrző Egyesület, a Hajdú-Bihar megyei Levéltár és a Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár közös szervezésében.
A kiállítást megnyitja: Tőkés László püspök, Európa parlamenti képviselő
Tárlatvezetést tart: Ölveti Gábor főlevéltáros, történész
Helyszín: művelődési központ díszterme
A kiállítás megtekinthető március 13-26-ig, hétfőtől-péntekig 9-12 óráig és 15-18 óráig, vasárnap zárva.

Március 14. (szombat) 17.30 óra
Bemutatkoznak a Kolozsvári Reményik Sándor Galéria művészei
Köszöntőt mond: Adorjáni Dezső Zoltán a romániai evangelikus-lutheránus egyház püspöke
A kiállítást megnyitja: Köllő Katalin újságíró, színházkritikus
Helyszín: Szoboszlói Galéria
A kiállításo megtekinthető március 14-28-ig, hétfőtől-péntekig 9-12 óráig és 15-18 óráig, vasárnap zárva.

Március 14. (szombat) 19 óra
Andrés Carciente venezuelai zongoraművész estje
Helyszín: művelődési központ díszterme

Március 15. (vasárnap) 17 óra
A Dicsőszentmártoni Gyermeknéptánccsoport előadása
Helyszín: művelődési központ díszterme

Március 16. (hétfő) 11 óra
A magyar zenés színpad gyöngyszemei – Hogyan hallgassunk zenét? – ifjúsági hangverseny
Közreműködnek a Debreceni Egyetem Magánének Tanszékének hallgatói
Művészeti vezető: Mohos Nagy Éva
Helyszín: művelődési központ díszterme

Március 17. (kedd) 16 óra
Megyei Tehetségkutató Moderntáncverseny
Helyszín: művelődési központ díszterme

Március 20. (péntek) 17 óra
Hajdúsági ételkostoló – hajdúsági táncbemutató és táncház
Helyszín: a Szabó László Művészetoktatási Intézmény táncterme

Március 22. (vasárnap) 15 óra
Vasárnapi matiné – Andersen mesék, avagy „A császár új ruhája” és a „Rút kiskacsa” a Vojtina Bábszínház művészeinek előadásában
Helyszín: művelődési központ díszterme

Március 22. (vasárnap) 18.30 óra
Kettesben Illényi Katicával – hegedűkoncert
Zongorán kísér: Bundzik István
Helyszín: művelődési központ díszterme

Március 30. (hétfő) 17 óra
„Ember és természet harmóniája” – A Szabó László Alapfokú Művészetoktatási Intézmény által meghirdetett megyei rajzpályázat megnyitója
A Szabó László Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és a Környezeti és Vízügyi Minisztérium közös szervezésében
Helyszín: Szoboszlói Galéria

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Vidék Fesztiválok Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • Világsztárokkal ünnepel a 10. Cziffra Fesztivál Világsztárokkal ünnepel a 10. Cziffra Fesztivál

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr547844732

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard