Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Yoko Ono és John Lennon násza testközelben

Yoko Ono és John Lennon násza testközelben

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 03. 21.
Tánc, zene, mesterségek: a Hagyományok Háza beköltözik a nyári fesztiválokra
2025-07-11 11:07:40

Legyen szó kézműves foglalkozásról, táncházról, népzenei koncertről vagy mesemondásról, a Hagyományok

Teljes a B My Lake 2025 programja: 70+ DJ, divatshow és díjnyertes filmek a Velencei-tónál
2025-07-10 10:23:28

A 2025-ös B My Lake fesztivál minden eddiginél színesebb programkínálattal tér vissza július 24. és 26.

„A zene mindenkié” – Rost Andrea zenei zarándoklata
2025-07-08 12:02:05

Mi történik, amikor egy világhírű operaénekesnő a koncerttermek helyett ott énekel, ahol a zene valóban

Baby Queen - Solére himnusza az újrakezdéshez
2025-07-07 16:00:00

Solére friss szerzemény egyszerre kacér és mélyen személyes, és olyan erőt sugároz, ami a legnehezebb

további bejegyzések a szerzőtől »

John Lennon és Yoko Ono házasságkötésének 40. évfordulójára emlékezik a japán John Lennon-múzeum, a világ egyetlen olyan intézménye, amelyet teljes egészében a 29 éve meggyilkolt Beatles-vezérnek szenteltek.

Lennon és az avantgárd filmrendező-képzőművész 1969. március 20-án
házasodott össze a Nagy-Britanniához tartozó Gibraltárban, két és fél évi ismeretség után. Kettejük szerelme gyökeres változást hozott Lennon életében, zenei munkásságában, művészi szemléletében és bizonyos értelemben siettette a Beatles feloszlását is. Már az esküvő előtt két erotikus kollázslemezt készítettek, a Two Virginst és a Life With Lionst, ezeket tetézték meg a The Wedding Albummal, amelynek egyik oldala nem áll másból, mint egymás nevének ismételgetéséből és nászsikolyaikból. Az esküvő után Amszterdamba, az   ellenkultúra akkori európai fellegvárába utaztak nászútra, ahol a Hilton szállodai lakosztályukból a világbékére szólítottak fel ágy-tiltakozásukkal (bed-in), a szeretkezz, ne háborúzz” jelszó szellemében. A The Wedding Album második oldalára az itt készült beszélgetések, interjúk, nyilatkozatok kerültek. Később szerelmükből Beatles-dal lett, a Ballad of John and Yoko.

A Tokió egyik külvárosában, Szaitamában lévő múzeumot 2000-ben avatták fel a japán művésznő jelenlétében, és Lennon özvegye azóta is minden évben legalább egyszer ellátogat oda. Mint a múzeum igazgatója, Mizuszava Dzsunicsi elmondta, amikor egy különleges kiállítást rendeznek, Yoko mindig ötleteket ad hozzá, sőt, előfordul, hogy újabb anyagokat visz Lennonról. A múzeumnak évente több mint 530 ezer látogatója van, és 70 százalékban fiatalok.
A múzeumban láthatók Lennon írásai, hangszerei, a róla készült fotók és személyes tárgyai. Az igazgató fontosnak tartja kiemelni a japán kultúra hatását az énekesre, szerette például a japán haiku költészetet és ugyanúgy élte meg az évszakok változását, mint a szigetország lakói.

Az amszterdami Hilton is megemlékezik a 20. századi művészet egyik legkülönösebb és legeredetibb házasságáról és nászútjáról. Március 21. és 29. között ingyen meglátogathatják a Beatles-rajongók Lennonék egykori lakosztályát, miközben több emlékprogramot is tartanak itt, köztük az Imagine – John Lennon művészete című kiállítást, amelyen Lennon 190 rajzát és vázlatát állítják ki. Láthatók lesznek Nico Koster holland fotós képei is, aki annak idején a De Telegraaf című holland lap munkatársa volt. Természetesen a látogatás nem tartalmaz ott töltött éjszakát, amelynek ára 1750 euró normális körülmények között. Az egykor 902-es, ma 702-es számú szobában egyébként lehet manapság házasságot kötni John és Yoko szellemében. A falakon ott vannak a két művész idézetei és fotói, a háttérben pedig Lennon dalai szólnak. Az ágy azonban nem az eredeti, hanem a mai igényeknek megfelelő”.

Yoko Ono az évfordulón úgy nyilatkozott a Volkskrant című holland napilapnak, hogy a bed-in for peace elsősorban romantikus utazás volt, inkább, mint politikai mozgósítás. "Naivak voltunk. Nagyon zavaros időket élünk, de biztos vagyok abban, hogy ma már az emberiség 90 százalékának meggyőződése, hogy a háború nem megoldás” – mondta a művésznő. Csatlakozott hozzá a szálloda igazgatója, egyben a megemlékezések szervezője, Robert Payer, aki szerint John és Yoko békeüzenete a mai napig aktuális”. Megszólalt egy másik fotós, Govert de Roos, akinek akkor 15 évesen sikerült valahogy bejutnia a híres párhoz. Akkoriban haragudtunk a kapitalizmusra, a profithajszolásra, a szegények és a gazdagok közötti szakadékra és hitet tettünk az értelmetlen háborúk ellen. Manapság az üzenet ugyanolyan érvényes, mint akkor. Miért? Mert magunkat kevertük bajba” – mondta De Roos.

John és Yoko 1969. május 26. és június 2. között a montreali Queen Elisabeth hotelben ismételte meg a bed-int. Itt született meg a Give Peace A Chance című békedal is. Az esemény 40. évfordulójára a montreali szépművészeti múzeum rendez kiállítást Yoko Ono közreműködésével. A tárlat április 2. és június 21. között lesz látható.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Képző Fényképészet, fotó

Ajánlott bejegyzések:

  • Tűvel írt történetek – Elismerések a legszebb magyar hímzéseknek Tűvel írt történetek – Elismerések a legszebb magyar hímzéseknek
  • Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden
  • Új gasztrokaland a Street Kitchen és az UNICEF együttműködésében Új gasztrokaland a Street Kitchen és az UNICEF együttműködésében
  • Erdélyi örökség: letöltve – Néprajz és digitalizáció egy térben Erdélyi örökség: letöltve – Néprajz és digitalizáció egy térben
  • A lélek hangja Harlem szívéből – Motown klasszikusokkal tér vissza a gospelkórus A lélek hangja Harlem szívéből – Motown klasszikusokkal tér vissza a gospelkórus

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr887846722

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard