Egy maroknyi kínai művész aukciós világrekordot döntött a Sotheby's tavaszi hongkongi árverésén, s ez szakértők szerint azt jelenti, hogy bizonyos művészeti alkotásokra a válság ellenére is kereslet van.

Lin négyrészes, kínai operafigurákat ábrázoló festményeit az előzetes becslések alapján 3,1 millió hongkongi dollárra (88 millió forintra) értékelték. A külön-külön árverésre bocsátott műalkotások közül a Mu Kuj-jing (Mu Guiying) női harcosról készült tekercsképe az előzetes számításokat jóval felülmúlva 8,4 millió hongkongi dollárért (240 millió forintért) cserélt gazdát. Csu Jüan-cse (Zhu Yuanzhi - 1906-1963) Utolsó vacsora című képét szintén rekordnak számító 6,02 millió hongkongi dollárért (172 millió forintért) vitték el.
Lily Lee, a Sotheby's XX. századi kínai festészettel foglalkozó vezetője szerint az árverés kellemes meglepetés volt. A Hongkongban kétévente megrendezésre kerülő aukcióra gyakran tekintenek úgy, mint kínai műkincspiaci barométerre. A jelenlegi gazdasági helyzetben szemmel láthatóan gyengült a piac. Egyes szakértők szerint az olcsóbb, reálisabb értékbecsléssel összeállított, jelentősebb ritkaságokat mellőző, tömörebb árverési anyagok azonban jelentős figyelemre számíthatnak.
Jóllehet a XX. századi kínai művészeti vásáron kikiáltásra került műalkotásoknak csak 80 százaléka kelt el, a kereskedők szerint a kiváló minőségű tárgyakra különösen a kínai vásárlók körében nőtt meg a kereslet.
A kínai kortárs művészeti alkotások iránti igény a krízis előtti időszaktól kezdve észrevehetően visszaesett, az árverésre bocsátott tárgyak 21 százaléka maradt eladatlan. Egy maroknyi kínai művész, köztük Huang Jung-ping (Huang Yongping) és Szuj Csien-kuo (Sui Jianguo) alkotásai a trendet megtörve aukciós világrekordot döntöttek - közölte a Sotheby's.