Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Megújul a dorozsmai szélmalom

Megújul a dorozsmai szélmalom

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 04. 09.
Cimbalommuzsika tölti meg a Szentlélek templomot
2022-05-22 11:31:08

Május 26-án Pakson Szabó Dániel cimbalomművész először Tímár Sárát kíséri az  Ének a határtalanról

Sivatagi transz Budapesten: jön a Sunako!
2022-05-21 18:00:00

Palotai Csaba Párizsban élő gitáros pszichedelikus tájakra kalauzol két zenésztársával május 28-án a

Nagy dobásra készül az Álomvándorok Társasága
2022-05-21 14:07:01

Számos sikeres musical után most a Muzsika hangjá t mutatja be az érdi színházcsináló művészcsapat. Csebki

Harminc éves lett a tarkabarka kismadár
2022-05-20 16:54:48

Minden színben pompázó repertoár ugyanakkor apró méretek jellemzik a névadójához sokban hasonlító Kolibri

további bejegyzések a szerzőtől »

Megújul a Dankó Pista által is megénekelt Szeged-kiskundorozsmai szélmalom külső faszerkezete; az egyenként kilencméteres lapátokat már kicserélték, és hamarosan új fordítót is kap a szerkezet.

Vass József, a szélmalom gondnoka csütörtökön  elmondta, hogy az egykori tulajdonosáról elnevezett Faragó-féle szélmalom lapátja 2007-ben törött el, de sokáig nem volt pénz a felújításra. Végül az építményt kezelő művelődési háznak sikerült a Nemzeti Kulturális Alap és a Tájházszövetség pályázatán egymillió forintot nyerni, ami az önkormányzat biztosította önrésszel szűken, de elég a legsürgősebb munkákra. 

A feladatot Kárász Ervin fiatal szegedi ácsmester vállalta el. Az egyenként kilencméteres lapátokat és a keresztgerendát már kicserélték, és a jövő héten új fordítót kap a malom. Ennek a tetőszerkezethez kapcsolódó és egy kerékben a földön végződő alkalmatosságnak volt a feladata, hogy segítségével a molnár szélirányba fordítsa a malom tetejét a lapátokkal. 

A gondnok bízik benne, hogy hamarosan felkerülhet a lapátokra az új vitorla, amelyet egy helyi kárpitosmester ingyen, önkéntes munkában készít el. Ha nem is rendszeresen, de ünnepnapokon néha újra foroghat a dorozsmai szélmalom.
Az eredeti holland, tornyos formájú felülhajtós rendszerű dorozsmai szélmalmot Czékus Andor helyi gazda építette 1821-ben. Az épületben az emeleti részek a meghajtást, az alsóbb szintek az őrlést és a tárolást szolgálták. A szerkezet 1949-ig, az utolsó szélmolnár, Faragó György haláláig működött, majd mint műemlék állami kezelésbe került. 

A rendszeres karbantartás elmaradása miatt 1970 tavaszán az átázott és meggyengült falú malomépület összeroskadt. Az újjáépítés egy évvel később kezdődött el és 1973-ra fejeződött be. A malomban ekkor őröltek utoljára búzát és daráltak kukoricát.



tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Lenyűgöző magyar design – üvegből! Lenyűgöző magyar design – üvegből!
  • Meteoritok a Duna-parton Meteoritok a Duna-parton
  • Fotókon a diktatúra arcai Fotókon a diktatúra arcai
  • Titokzatos nő érkezik a Bartók Béla útra Titokzatos nő érkezik a Bartók Béla útra
  • Stimulus és Departure a Pesti Vigadóban Stimulus és Departure a Pesti Vigadóban

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr347848506

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  7. Meztelenség és anatómia
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

versverseny-banner-2021.png

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard