Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Használt pelenkáknál melegedik a város

Használt pelenkáknál melegedik a város

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 04. 13.
Túlvilági olimpikonok a Depeche Mode univerzumában – grandiózus show az MVM Dome-ban
2025-10-16 10:34:26

Két olimpiai bajnok, Szász Emese és Fodor Rajmund is kilép a valóság kereteiből, hogy misztikus lényként

Tradíció és elegancia találkozása – Átadták a Kis fekete pályázat díjait
2025-10-14 09:25:02

Tíz alkotó vehetett át elismerést a Hagyományok Háza Kis fekete pályázatán, ahol a népművészet és a

Tiszta őrület – Woody Allen legújabb darabjának világpremierje Budapesten
2025-10-13 18:00:00

November 7-én a Centrál Színházban mutatják be Woody Allen legújabb vígjátékát, a Tiszta őrületet

Szembe mersz nézni azzal, akivé válhattál volna?
2025-10-13 17:08:25

Vigh Bálint új független filmje, a KONEKT az önismeret és a traumafeldolgozás kérdéseit vizsgálja egy

további bejegyzések a szerzőtől »

"Windel Willi", azaz Pelenka Vili felirat áll a németországi Meckenbeuren település ipari létesítményén. A pelenkákon kívül más eldobható termékeket is átvesznek itt a megsemmisítéshez.

A gazdaságos működéshez legalább tízmillió pelenkára van szükség évente az égetőmű feltalálója, Marco Nauerz építészmérnök szerint, a teljes éves kapacitás pedig huszonhatmillió pelenka.

A Die Welt című német lap online kiadása szerint faforgácsot tesznek a nedves pelenkákhoz, hogy a tűz ne aludjon el. Nauerz szerint a kellő hőfok garantálja, hogy az égés közben ne keletkezzen semmilyen mérgező gáz. A felszálló hőt vezetékekbe pumpálják.

Az itt előállított energia egyik felhasználója egy két kilométerre lévő, sérülteket foglalkoztató intézmény, amely az üvegházát fűti vele. Egy 7,5 tonna kapacitású mosoda is a felhasználók közé tartozik, továbbá egy üzemi konyha, amely a forró gőzzel készít el mintegy 2800 adag ételt. Az égetőt működtető Liebenau alapítvány pedig az itt termelt forró vizet használja fel intézményeiben. "Száz százalékos energiakihasználtsággal működünk" - mondja büszkén Marco Nauerz.

Immár csaknem 120 intézmény és közösség fizet azért, hogy leadhassa használt pelenkáit. A kisgyermekes és rászorulókat gondozó családok anyagilag jobban járnak, mivel kevesebb hulladékdíjat kell fizetniük - nekik nem kell fizetniük a pelenkazsákokért, csupán azt kell vállalniuk, hogy a teli zsákokat leadják a hulladékgyűjtő állomáson. A 27 ezer lelket számláló Wangen város 2008 februárjában csatlakozott, a 14 ezres Bad Wuzach egy éve.

Az osztrák székhelyű Mawera cég elsősorban fatüzelésű erőműveket épít. Markus Kornfeld üzemvezető szerint azonban már olyan tüzelőanyagokkal is kísérleteznek, mint az olívabogyó magja, a szennyvíziszap vagy a kakaóbab héja.
Ezúttal azt a feladatot kapták a fejlesztők, hogy pelenkaégetőt tervezzenek. A prototípust Nauerz és csapata addig javítgatta, amíg igényeiknek meg nem felelt, és 2009 áprilisától kezdve most már kifogástalanul működhet. A találmányt és a Windel Willi nevet Nauerz levédette. Németország a mérnök becslése szerint mintegy húsz "Pelenka Vilit" bírna el anélkül, hogy elfogyna a tüzelőanyag.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Környezetvédelem Média Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • David Attenborough új óceánfilmje júniusban debütál: lenyűgöző utazás a tengerek megmentéséért David Attenborough új óceánfilmje júniusban debütál: lenyűgöző utazás a tengerek megmentéséért
  • 15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen 15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr517849076

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard