Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Rádió
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Rádió
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Zseni vagy pojáca?

Zseni vagy pojáca?

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 04. 19.
Itt az Academia Banana!
2021-01-25 15:43:01

Megjelent a Duckshell fergeteges hangulatú új anyaga. A zenekar basszusgitárosával, Báthori Benivel

Jön a tériszonyos tűzoltó
2021-01-25 11:23:58

Már javában forog a Nagykarácsony című romantikus vígjáték a Nemzeti Filmintézet támogatásával. Az

Virtuális kiállítótér nyílt a berlini magyar kulturális intézetben
2021-01-24 12:46:13

A koronavírus-járvány közepette is látogatható a Collegium Hungaricum Berlin.  Az intézet saját

Művészek zárt ajtók mögött
2021-01-23 14:32:30

A Pesti Vigadóban bejárjuk Csíkszentmihályi Róbert kiállítását, az Urániában megtudjuk min dolgozik Gera

további bejegyzések a szerzőtől »

Csodagyerek vagy rossz ízlésű bohóc Gilles Apap, a híres-hírhedt francia hegedűművész? Ebben a kérdésben állást foglalhat állást csütörtökön a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem közönsége, ugyanis a zenész a Magyar Telekom Szimfonikus Zenekarral lép föl a szimfonikus körkép következő hangversenyén.

Gilles Apap a többi között Mozart G-dúr hegedűversenyét játssza el a Művészetek Palotájában, az estet vendégként Kovács János vezényli. Elhangzanak még Ligeti György Régi magyar társastáncai, Bartók II., Enescu I. román és Liszt II. magyar rapszódiája.

Apap nem egészen ismeretlen a hazai zenészek előtt, hiszen Vásáry Tamás zongoraművész és Keller András hegedűművész, az együttes igazgatója is játszott már a muzsikussal, akit sokan a klasszikus zenei élet Nigel Kennedynél is különcebb képviselőjének tartanak. Koncertjeinek fura jellegzetessége a dzsessz, a blues, a cigányzene, a swing, az ír, amerikai, indiai és más népzenék elemeit vegyítő, rendszerint a művek kadenciáit kibővítő, improvizatív rész, amely akár 10 perccel is meghosszabbítja egy-egy hegedűverseny időtartamát.

Sokakat sokkol hanyag - rendszerint egy pólóból és egy nadrágból álló - ruházatával, zavarba ejtően szabad gondolkodásmódjával. Előfordul, hogy a műsorra tűzött darabokat a színpad szélére ülve adja elő, változtatja helyét a koncert során is vagy beszélgetésbe elegyedik a közönséggel is, kommentálja előadásmódját, szólóit végigénekli.

Célja, hogy az embereket és a zenét is megszabadítsa az évszázadok során rögzült, a zene és az ember igazi lényét szerinte megfojtó, akadémikus kötöttségektől. Ennek érdekében igyekszik minél többet utazni, útjai során minél többet befogadni más népek zenei kultúrájából.

Gilles Apap francia származású hegedűművész az algériai Bougie-ban, francia szülők gyermekeként látta meg a napvilágot, gyermekkorát azonban már Nizzában töltötte. Első elismerését 1985-ben szerezte, amikor a Yehudi Menuhin Verseny kortárs zenei kategóriájának első díját szerezte meg.

Hamarosan azonban szűknek érezte lehetőségeit és érdeklődése más területek felé fordult. "26 évesen kezdtem el igazán játszani a hegedűn. Jobb későn, mint soha. 17 évembe telt, amíg rájöttem (bár minden tiszteletem a halott zeneszerzőké), hogy ha van valami, ami képes megnyitni a harmadik szememet és az összes csakrámat, akkor az a népzene" - nyilatkozta egyszer Gilles Apap.

Koncertjein túl mindig olyan helyeket keres fel, ahol autentikus népzenét sajátíthat el. Ennek során megfordult Mexikóban, Indiában, Bulgáriában és sok egyéb helyen is. A Santa Barbara-i Szimfonikusok koncertmestere lett, és az elismert ír hegedűvirtuóz, Kevin Burke állandó játékpartnere. Saját kiadót alapított Apapaziz néven. Vendégül látták a Varsói Szimfonikusok, közös koncertet adott a Colors of Invention nevű német formációval, Vásáry Tamással, Keller Andrással is.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Zene Komolyzene

Ajánlott bejegyzések:

  • Harminc éves az Orfeo zenekar Harminc éves az Orfeo zenekar
  • A tehetség a legnagyobb boldogság A tehetség a legnagyobb boldogság
  • A legjobb kortárs és klasszikus zenék a fa alá A legjobb kortárs és klasszikus zenék a fa alá
  • Hangzások és struktúrák Hangzások és struktúrák
  • Ránki Dezső koncertjével jelentkezik a PFZ a Müpából Ránki Dezső koncertjével jelentkezik a PFZ a Müpából

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr587849858

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. Megjöttek a meztelen hősnők
  4. A 10 legütősebb drogos film
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  7. Meztelenség és anatómia
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard