Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Kézzel írott dokumentumok József Attilától

Kézzel írott dokumentumok József Attilától

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 04. 20.
Cimbalommuzsika tölti meg a Szentlélek templomot
2022-05-22 11:31:08

Május 26-án Pakson Szabó Dániel cimbalomművész először Tímár Sárát kíséri az  Ének a határtalanról

Sivatagi transz Budapesten: jön a Sunako!
2022-05-21 18:00:00

Palotai Csaba Párizsban élő gitáros pszichedelikus tájakra kalauzol két zenésztársával május 28-án a

Nagy dobásra készül az Álomvándorok Társasága
2022-05-21 14:07:01

Számos sikeres musical után most a Muzsika hangjá t mutatja be az érdi színházcsináló művészcsapat. Csebki

Harminc éves lett a tarkabarka kismadár
2022-05-20 16:54:48

Minden színben pompázó repertoár ugyanakkor apró méretek jellemzik a névadójához sokban hasonlító Kolibri

további bejegyzések a szerzőtől »

Két József Attila-dokumentum ragyog ki a Mike és Társa Antikvárium április 27-i aukciójának rendkívül gazdag, 675 tételt tartalmazó anyagából. Mindkettő gépelt kézirat, József Attila sajátkezű javításaival.

Az egyik egy 1930-ban írt cikk a Bartha Miklós Társaság védelmében, amely fontos adalék a szerzőnek a szocializmushoz való, vívódásokkal teli kapcsolatát illetően. József Attila 1928 őszén került kapcsolatba a Bartha Miklós Társasággal, amely Szabó Dezső és Móricz Zsigmond nyomdokain haladó, parasztorientációjú fiatal értelmiségiek szervezete volt.

A másik gépirat Wilhelm Reich Dialektikus materializmus és pszichoanalízis című tanulmányának fordítását-ismertetését tartalmazza, szintén József Attila sajátkezű javításaival. A Bécsben praktizáló Wilhelm Reich, a freudomarxista irányzat reprezentánsa nagy hatással volt József Attila marxizmusképének fejlődésére. Az árverésen szereplő fordítástöredék összefoglalja marxizmus és pszichoanalízis kapcsolatának addigi tudományos vitáját, majd a marxista "elmélkedők" kritikáját ismerteti. A reichi tézisnek megfelelően, a pszichoanalízist mint tudományt a marxizmus "segédtudományának" nevezi.

Ez a két irodalomtörténeti dokumentum érthetően kapta az aukció legmagasabb, egyenként 600-600 ezer forintos kikiáltási árát.

Ezt követi félmilliós besorolásával két, egybekötött, Lőcsén, 1676-ban megjelent 45x35 milliméteres méretű minikönyv. A Schöne Andachtige Gebetlein (Szép, áhítatos imádságok) című műből eddig mindössze két példány volt ismert, mindkettő az Országos Széchényi Könyvtárban. Az aukciós példányhoz kötött Luther műből, a Der kleine Catechismusból, amely a legkisebb régi magyar nyomtatvány, ezen kívül csak még egyről tudunk, szintén a nemzeti könyvtár tulajdonában. "A lilliputi nyomtatványok a választékos ízlésű, tehetős könyvbarátoknak szóltak" - mondta el Mike Zoltán könyvkereskedő az MTI-nek.

"A magyar bibliofileknek szánt nyomtatványok kivétel nélkül a Felvidéken jelentek meg. A Brewer-cég látta el az egész Felvidéket protestáns egyházi nyomtatványokkal. Ahol egy üzleti célokért dolgozó könyvnyomtató cég ilyenfajta kiadványokat hoz ki sajtója alól, azon a vidéken kétségtelenül olyan magas fokú bibliofilia volt, hogy vállalkozása tekintélyes haszonra számíthatott" - tette hozzá a szakértő.

Meglepően olcsón, mindössze 4 ezer forintért kínálják a nyelvújítás korának ritka és fontos dokumentumát, Batsányi János tanulmányának 1821-es, első kiadását, amellyel a felvilágosodás jeles költője, a jakobinus mozgalomban való részvételéért bebörtönzött, száműzött Batsányi újra megpróbált bekapcsolódni a hazai irodalmi életbe.

Ugyancsak a jakobinusok perében ítélték el Versheghy Ferencet, aki 1803-ban szabadult spielbergi fogságából. Rikóti Mátyás című szatirikus eposzát már a fogságban megírta vagy legalábbis elkezdte. A kottákat is tartalmazó mű 1804-ben jelent meg Pesten. A címlapon korabeli kézírással Verseghy Ferenc neve olvasható, a címlapot követő első levélen szintén korabeli kézírással a következő szöveg áll: "Szerkesztete Gvadányi Lovas Generalis!". Verseghy legritkább művéért 20 ezer forintot kérnek.

Irodalmi kuriózum Kazinczy Ferenc legritkábban fellelhető epigrammáinak 1811-es, Széphalmon megjelent első kiadása. A Tövisek és virágok a nyelvújítási harc kezdetét, nyílt hadüzenetet jelentett a magyar irodalomban. Méltányos érte a 240 ezer forintos ár.

Madách Imre Az ember tragédiájának 1920-as díszkiadásból 550 számozott példány került forgalomba. Ebből 50, olyan bibliofilkiadásként, amelynek minden darabján a kötési táblát Haranghy Jenő más-más, eredeti festménye díszíti. Az aukción a IV. számot viselő könyv 60 ezer forintért licitálható.

Különlegességekre vadászó gyűjtőknek lehet jó vétel Bod Péter Biblia-fordításának 1748-as első kiadása, és ennek második kiadása 1756-ból, amelyet nyolc évvel visszadátumoztak, hogy első kiadásnak tűnjön. Az igazi első kiadást 30, a hamis első kiadást 60 ezer forintra tartják.

A könyvek április 25-ig megtekinthetők a Múzeum körúti Mike és Társa Antikváriumban.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Irodalom Szépirodalom

Ajánlott bejegyzések:

  • Új utakon a kortárs irodalom Új utakon a kortárs irodalom
  • Gerecsó Krisztián bennragadt a liftben Gerecsó Krisztián bennragadt a liftben
  • Csontváry, Arany, Weöres és Jókai kézirataira is licitálhatunk Csontváry, Arany, Weöres és Jókai kézirataira is licitálhatunk
  • Nyerj jegyet az Öröknyár c. előadásra! Nyerj jegyet az Öröknyár c. előadásra!
  • Mit csinál egy költő a költészet napján? Mit csinál egy költő a költészet napján?

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr927849932

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  7. Meztelenség és anatómia
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

versverseny-banner-2021.png

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard