Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Rádió
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Rádió
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Groteszk Babits a Pinceszínházban

Groteszk Babits a Pinceszínházban

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 05. 02.
Versíró pályázat indul – gyerekeknek!
2021-04-11 11:06:30

Minden gyerek alanyi költő, de sajnos kevesekhez jutnak el a sokszor csak szóban megfogalmazott műveik. De ennek

Még egy csésze fekete?
2021-04-09 14:00:25

Fütyülöm Bob Dylan régi slágerét Tom Jones új tolmácsolásában és az emlékek bodor felhőin fél

Nem pihen a bulizenekar
2021-04-07 15:24:36

Új tagok, új klip, új számok... mi kell még? A Sexnuggets sikeresen vette a pandémia támasztotta akadályokat

Madárdalok és szürreális gyerekirodalmi illusztrációk – itt vannak a nyertesek!
2021-04-01 17:45:24

Kihirdették a Ludwig Múzeum és a British Council közös pályázatának díjazottait. A lenyűgöző és

további bejegyzések a szerzőtől »

Hétfőtől próbálják a Pinceszínházban a Száz év dagály című „groteszk váltót 1 részben”, amely Babits Mihály Esti kérdés című verse nyomán készült. A zenét Dresch Mihály szaxofonművész improvizálja és játssza az előadáshoz. Bemutató a következő hétfőn, május 11-én lesz.

Az előadás alkotói: Kerekes Viktória (színész), Molnár Csaba (színész), Dresch Mihály (zenész), Juhász Anikó (rendező-koreográfus). Dresch Mihály elmondta, hogy a verset természetesen ismeri és újraolvasta, és már tartottak előpróbát. De még nem tudja egészen pontosan, hogy mit fog játszani az 53 sorhoz, hiszen az egyhétnyi közös munka során alakítja ki a zenei alapot, amely nyilván még az előadásokon is változik.

Babits Mihály Esti kérdés című költeménye 1908 és 1909 között íródott. Amikor Babits elkezdte írni, még a szegedi gimnázium tanára, mikor befejezte, már a Nyugat munkatársa volt. Az Esti kérdésben a múltban látott és megélt események, képek törnek elő, és élnek együtt egyetlen pillanatban.
Egyetlen pillanat, és négyük számára egyetlen kérdés: miért kell kinek-kinek végigjárni az útját? „…Ez a sok szépség mind mire való?” - költő kérdését szeretnék az előadás alkotói színházzá tágítani.

A "groteszk" előadás az Esti kérdés feldolgozása, értelmezése etűdökben, egyfajta összművészeti formában; az alkotók szerint a képzőművészet, irodalom, színház, mozgás, zene egyenlő súlyban fogalmazza előadássá a verset.
Babits Mihály 100 éves Esti kérdés című költeménye a XX. század legszebb magyar versei versenyében 2001-ben a 7. helyezést érte el.

Dresch Mihály a mai magyar jazz kiemelkedő alakja, kiváló szaxofonos, a magyar népzene és a jazz ötvözésén alapuló saját zenei világot alakított ki. Tizenhét évesen kezdett el komolyabban muzsikálni, Johnny Griffin játékának hatására választotta hangszerének a szaxofont.

Dresch teljesen egyedi zenei világot alakított ki, a mainstream jazztől sosem távolodott el teljesen, albumain rendre szerepel egy-egy örökzöld kompozíció is. 2005-ben a Gramofon Magazin az Év Jazz-zenészének választotta, 2007-ben Liszt-díjat kapott.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Színház

Ajánlott bejegyzések:

  • Ha felszáll a köd Ha felszáll a köd
  • Isten éltesse Tata! – Novák Ferenc 90 Isten éltesse Tata! – Novák Ferenc 90
  • Mélypontok Lovas Rozival Mélypontok Lovas Rozival
  • Hamarosan megnyílik a spirituális ügynökség Hamarosan megnyílik a spirituális ügynökség
  • Filmet forgat a kaposvári színház Filmet forgat a kaposvári színház

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr717850890

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. Megjöttek a meztelen hősnők
  4. A 10 legütősebb drogos film
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  7. Meztelenség és anatómia
  8. Készülőben a nagy meztelen album
  9. Meztelen fővárosiak
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard