A Szegedi Vadaspark több mint negyven hektáros területén nemcsak a kifutókban élnek állatok, az erdő és a Sancer-tó háborítatlan nyugalma sok madarat vonz, még vidra is él a halakban gazdag tóban, amelynek partján legutóbb egy költő nyárilúd-párra (Anser anser) figyeltek föl a látogatók.

A nyári lúd Magyarországon védett állat, eszmei értéke 50 ezer forint. A szóban forgó szülőpár hajdan úgy került az állatkertbe, hogy a természetvédelmi hatóság elkobozta a madarakat attól a személytől, aki engedély nélkül tartotta őket. Az eljárás időtartamára a ludakat a vadaspark gondjaira bízták, a procedúra végeztével pedig "szabadon" távozhattak. A két lúd azonban, bár télen elvonul a társaiva, tavasszal mindig visszatér a park tavához, és sikeresen felneveli fiókáit - közölte a szakember.
A nyári lúd a legnagyobb termetű európai vadlúdfaj, testhossza 75-89 centiméter, testtömege 2,5-4 kilogramm. A tojó kisebb a hímnél. Szárnyfedőik világosszürkék, az öregek mellén gyakran vannak sötétebb foltok. Télen füves pusztákon, szántóföldeken és tengerpartok közelében tanyáznak, tavasszal csapatosan költenek mocsarakban, nádasokban és lápokban. Magyarország egyetlen költő vadlúdfaja, fészkelőterületei a Hortobágy, a Kis-Balaton, a Velencei-tó és a Fertő tó, valamint a kiterjedtebb halastórendszerek.
Növényi anyagokból készült fészküket a talajra rakják. A fészekalja öt-hat tojásból áll, amelyen négy hétig költenek, a fiókák szinte azonnal elhagyják a fészket, de még ötven-hatvan napig a szülők vezetik őket. A kicsinyek gondozásában a tojó és a gúnár is szerepet vállal.