Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Az amerikai múzeumok a túlélésért küzdenek

Az amerikai múzeumok a túlélésért küzdenek

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 05. 28.
Népi ritmusok és legendás éjszakák Gombaszögön
2025-07-14 18:00:00

A Felvidék legnagyobb ifjúsági-kulturális rendezvényén, a Gombaszögi Nyári Táborban idén is különleges

Rock, család, Balaton: közeleg a 17. TÁBOR Fesztivál
2025-07-14 11:02:30

Augusztusban ismét benépesül Alsóörs, ahol a hazai rock- és metalélet nagyjai, családbarát programok és

Zene, ami összeköt - országjárásra indul a Concerto Budapest
2025-07-11 18:00:00

A klasszikus zene erejével szeretné közelebb hozni az embereket egymáshoz és a kultúrához a Concerto Budapest

Tánc, zene, mesterségek: a Hagyományok Háza beköltözik a nyári fesztiválokra
2025-07-11 11:07:40

Legyen szó kézműves foglalkozásról, táncházról, népzenei koncertről vagy mesemondásról, a Hagyományok

további bejegyzések a szerzőtől »

A válság volt a fő téma az Amerikai Múzeumok Szövetségének (AAM) megtartott konferenciáján. A több mint 3000 intézményt tömörítő szervezet tagjai között kiosztott tájékoztatónak már a címe is így hangzott: Útmutató a túléléshez. Az egyik nagy érdeklődést kiváltó előadás arra sorolt új ötleteket, hogy miként lehet pénzügyi támogatást szerezni.

A "túlélés" és a "sürgősség" szavak használata korántsem jelentenek szenzációhajhász dramatizálást - írta a konferenciáról a párizsi Le Monde. "Nagyon súlyos idők járnak ránk" - ismerte el a lapnak Ford Bell, az AAM elnöke. Számos múzeum bezárt vagy a csőd szélén tántorog. Egyesek csökkentik kiállítási programjukat vagy éppen műalkotásokat adnak el ahhoz, hogy egyáltalán ki tudják fizetni alkalmazottaikat. Pennsylvania kormányzója éppenséggel törölni akarja az állam költségvetéséből a múzeumok támogatását, azzal az indokolással, hogy nincs pénz "felesleges dolgokra". 

A nem üzleti szektorokat - az oktatást, egészségügyet, a sportot és a kultúrát - magában foglaló lakossági gazdaságból évente egymilliárd látogatót vonzó amerikai múzeumok szenvedik meg leginkább a válságot finanszírozási rendszerük miatt. A költségvetési támogatásokból csak igen kis mértékben részesültek eddig is, a belépőjegyekből bevételük alig 5 százaléka származik (ezeknek az intézményeknek 41 százaléka ingyen látogatható). Nagy többségük olyan alapítványokhoz kapcsolódik, amelyeket az - adómentessé tett - magánadományok révén tartanak fenn. 

A múzeumok az ezekből összeadódó pénzalapokból fedezik a beszerzéseket és a bővítési munkálatokat, de főleg a pénzpiacokon vagy ingatlanokba fektetik be a rendelkezésükre álló financiális eszközöket. A fenntartást, az alkalmazottak fizetését a kamatokból vagy hozamokból térítik. A pénzügyi válság nyomán azonban ezek a bevételek drámaian összezsugorodtak. 

A támogatások összege Ford Bell közlése szerint 30-40 százalékkal is zuhant, egyeseknél meg is szűnt. Seattle modern művészeti múzeumának szponzora a Washington Mutual biztosító volt, amely a válságban csődbement. A tőzsdei és az ingatlanárfolyamok összeomlásával a múzeumok portfoliói általában is sokat vesztettek. "Az utóbbi évtizedben befektetéseink évi 1,2 millió dollárt hoztak, idén csak 100 ezer dollárra számíthatunk" - panaszkodott Carol Hart, a centerporti (New York állam) Vanderbilt múzeum igazgatónője. 

Kaliforniában a Getty alapítvány 1,5 milliárd dolláros veszteséget könyvelhetett el, ez vagyonának 25 százaléka. Költségvetését 284 millió dollárról 216 millióra faragta le, és a kiadások jelentős csökkentését helyezte kilátásba. A New York-i Metropolitan évi 4,3 millió látogatójával a világ egyik vezető múzeumi intézménye, de nem kivétel a trend alól: pénzügyi eszközei 800 millió dollárral apadtak. Márciusban 250 alkalmazottat elbocsátott, bezárta 10 butikját, és 10 százalékkal zsugorította költségvetését. A washingtoni Smithsonian Institute, amely egyike a főleg az állam által (70 százalékban) támogatott ritka intézményeknek, korábban évi 1 milliárd dollárra számíthatott kiegészítő magánforrásokból - idén ez 800 millió dollárra zuhant.

Dráguló vagy ingyenes belépőjegyek

A The Art Newspaper című szaklap szerint leginkább a kis (természetrajzi, sport-, divat-) múzeumok érintettek. A közepes méretűnek számító brooklyni (65 millió dolláros pénzalap, évi 450 ezer látogató) önkéntes távozásokra támaszkodó létszámcsökkentésbe fogott, a New York-i sportmúzeum bezárta kapuit.
Ford Bell ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a válsághelyzetek "újításokat is hoznak". Ezek közül a leggyakoribb nem kifejezetten eredeti: a belépőjegy drágítása. Például a chicagói Art Institute arra hivatkozva, hogy hamarosan felavatja új szárnyát, amelynek építése még a válság előtt kezdődött, már jó előre kétszeresére emelte a jegy árát. 

Sokan ellenkező megoldást választanak. Ingyenes ugyan a belépő, de jelzik, hogy bizonyos összegű támogatást szívesen vesznek. Ha több a látogató, több kapcsolódó jövedelem is keletkezik könyvek, különböző termékek eladásából. További irányzat események szervezése, a múzeumi tér "bérbeadása". A nagy tekintélyű New York-i modern művészeti múzeum (MoMA) nemrég kollektív jógaszeánszot szervezett átriumában, és további hasonló rendezvényeket tervez. Bizonyos múzeumok, például a Tennessee állambeli Memphisben, egymással összefogva rendeznek közös kiállítást, hogy mérsékeljék a költségeket. Mások megnyitják raktáraikat, ahol az állandó kiállításon nem látható anyagot tekinthetik meg a látogatók. Kiállítási térré válik az utca is: a MoMa kezdeményezésére az egyik brooklyni metrómegálló, ahol naponta 50 ezren fordulnak meg, Duchamp, Warhol és Monet műveinek másolatait mutatja be.
Új lehetőség az internet felhasználása is. A minneapolisi Walker Art Center legutóbb a hálóra tervezett interaktív kiállítást rendezett a városi művészet alkotásaiból a YouTube és a Facebook bevonásával. 

Persze a legjobb módszer egy jó és időszerű rendezvény szervezése - emlékeztet a Le Monde. A Wall Street szomszédságában lévő amerikai pénzügyi múzeum például március 25-én nyitotta meg "A hitelválság nyomában" című oktató jellegű kiállítását. Az anyag az ingatlanbuborék históriájával kezdődik és a nemrég még a világ legnagyobb biztosítójának tekintett AIG gigantikus veszteségeivel végződik. A múzeumban azóta is egymás sarkát tiporják a látogatók.



tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Tánc, zene, mesterségek: a Hagyományok Háza beköltözik a nyári fesztiválokra Tánc, zene, mesterségek: a Hagyományok Háza beköltözik a nyári fesztiválokra
  • A nyár ritmusai a BJC-ben A nyár ritmusai a BJC-ben
  • Jön a III. Sukorói Tűzugró Fesztivál Jön a III. Sukorói Tűzugró Fesztivál
  • Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden
  • Cseh Lászlóval úszhat, aki elindul a MOL Campus Öbölúszáson Cseh Lászlóval úszhat, aki elindul a MOL Campus Öbölúszáson

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr147852564

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard