Roger Waters, a Pink Floyd egykori frontembere falat bontana Ciszjordániában is, ahogyan azt megtette Berlinben két évtizeddel ezelőtt. A muzsikus, aki meglátogatott kedden egy palesztin menekülttábort, amely a Ciszjordániát Izraeltől elválasztó fal árnyékában él, kijelentette: abban a pillanatban, hogy Izrael lebontja a falat, ő is fellép a helyszínen.

A 65 éves Waters elmondta, hogy a ciszjordániai fal azóta foglalkoztatja, amióta 2006-ban először látta izraeli koncertje után és ez a látogatás felnyitotta a szemét. "Azok, akik nem látták és nem tudják, mi történik itt, el sem tudják képzelni, milyen hatást tesz az emberre, milyen beteg, léleknyomorító érzést kelt" - mondta az AP amerikai hírügynökségnek.
Waters szavai nem nyerték meg Mark Regev izraeli kormányszóvivő tetszését, aki rögtön a The Wall híres sorát idézte: "Nem kell nékünk oktatásod" (We don,t need your education").
Izrael 2002-ben kezdte építeni a szenzorokkal és szögesdrótokkal teli kerítést, miután palesztin szélsőségesek izraeli civilek ellen követtek el pokolgépes merényleteket. A zsidó állam többször hangsúlyozta, hogy csak ideiglenes biztonsági intézkedésről van szó. A palesztinok viszont földrablásnak tekintik, mert ha a fal utolsó harmada is megépül, a ciszjordániai terület 10 százalékát hasítja ki, megcsonkítva azt a területet, amelyen a palesztin államot akarják létrehozni. Az Izraelben dolgozó palesztinok átkelése is órákig tart.

Waters nem fogadta el az izraeli érvelést a biztonságról, szerinte nem ez a fal állítja meg az autóbuszok elleni merényleteket, és ha van egyáltalán értelme, akkor az, hogy körülbástyázza a zsidó településeket és elvágja a palesztin gazdákat olajfáiktól. Regev szerint viszont a fal a tervezett merényletek 95 százalékát hiúsította meg. Waters azt mondja, hogy a fal védhetetlen. "Amikor az ember egy ilyen építménnyel találja magát szemben, akár itt, akár egy dél-afrikai nyomornegyedben, akár a varsói gettóban a második világháború idején, arról ösztönösen tudja, hogy rossz. Rossz és nem maradhat fenn örökre". Ha viszont leomlik, akkor eljön ide koncertezni - hangsúlyozta.
Közben fontolóra vette, hogy máshol is fellépne Ciszjordániában, például Rámalláhban, de még nincsenek konkrét tervei. Hétfőn egy Dzsenín melletti menekülttábort látogatott meg, hogy támogassa egy 1987-ben bezárt helyi mozi újramegnyitását.
Amikor 2006-ban Izraelben lépett fel, bírálták őt palesztin aktivisták, akik megpróbálnak kulturális bojkottot szervezni Izrael ellen. Waters ezzel kapcsolatban elmondta, hogy most már vegyes érzései vannak izraeli fellépése miatt. Roger Waters kizárta, hogy újra együtt játsszon egykori társaival, mint azt 2005-ben, a londoni Live 8 koncerten tették. "Szép pályafutásunk volt a Pink Floyddal, valamennyien élveztük. Együtt dolgoztunk és mindennek örültünk, nagyszerű volt. De azt hiszem, vége" - mondta.