Az ország legjobb rejtvényfejtői találkoznak Szegeden a hétvégén: a Tisza-parti városban a kezdőtől a mester szintig, egyéniben és négyfős csapatversenyben mérheti össze szellemi tudását mintegy száz versenyző.

A szabadidő eltöltésének egyik leghasznosabb módja a rejtvényfejtés, hiszen aktív pihenést jelent, régi ismereteket elevenít fel, illetve újak megszerzését teszi lehetővé - állítja az elnök. Magyarországon több mint negyven éve alakult meg az első rejtvényfejtő klub Pécsett, a ROE pedig 1996 óta szervezi a hazai rejtvényfejtőversenyeket.
Az éves pontverseny részeként szombat délután az Országos Egyéni Rejtvényfejtőversenyen négy (kezdő, haladó, mesterjelölt és mester) kategóriában különböző nehézségű rejtvényeket - a skandinávtól a kevert olasz módra típusúig - kell megfejteni a versenyzőknek. A fejtési idő két óra, a verseny során semmilyen segédeszköz nem használható.
Másnap délelőtt négyfős csapatok mérik össze tudásukat az Országos Csapat Rejtvényfejtőversenyen haladó, mesterjelölt és mester kategóriában. Itt az egy asztalnál ülő csapattársak nemcsak a saját rejtvényeiket fejthetik, hanem segíthetnek is egymásnak, a nehezebb, mesterszintű feladatoknál pedig az is előfordul, hogy közösen oldanak meg egy-egy feladványt - közölte István György.
A legenda szerint egy fokvárosi elítélt volt az, aki hajdan egy helyi lapnak felajánlotta "keresztszó-fejtörőjét". Victor Orville angol földbirtokos közlekedési kihágás miatt töltötte büntetését a fokvárosi börtönben és ott, a cella falán az ablakrácsokon keresztül beszűrődő fény által kirajzolt árnyékábrát töltötte ki önmaga szórakoztatására.
A ma ismert keresztrejtvény ősének, a világ első keresztrejtvényének tartott fejtörő 1913. december 21-én jelent meg a The New York Sunday World című amerikai újságban. Készítője, Arthur Wynne később olyan "gyémántkristály"-alakú ábrát szerkesztett, amelyben már függőlegesen és vízszintesen is más-más szót lehetett megfejteni.
Magyarországon 1925. január 22-én jelent meg az első "keresztszórejtvény" a Ma Este című hetilap hasábjain Kristóf Károly tollából, bár felépítése és nyelvezete nem teljesen felelt meg a mai szokásoknak.