A görög kulturális miniszter visszautasította a British Museumnak azt az ajánlatát, hogy három hónapra kölcsönadják Görögországnak a parthenoni márványokat.

Görögország azt reméli, a British Museum Parthenon részlegét egy napon kiállíthatják majd a jövő héten nyíló új múzeumban, együtt a helyben megmaradt Akropolisz-emlékekkel.
Szamarasz egy csütörtökön közzétett nyilatkozatában közölte, tárgyalásokat készítenek elő arról, milyen görög antikvitásokat adnának a British Museumnak a parthenoni márványokért cserébe, ha azok végül visszakerülnek oda, ahová tartoznak.
Világszerte közvetített, hatalmas ünnepséggel nyitják meg június 20-án, szombaton az új Akropolisz múzeumot Athénban. Az Akropolisz lábánál elhelyezkedő háromemeletes, 25 ezer négyzetméteres múzeum építése több mint tizenegy évig tartott Bernard Tschumi svájci sztárépítész tervei alapján. Az épületből csodálatos, szabad kilátás nyílik a görög főváros jelképére.
Görögország szerint az új múzeum megnyitásával már nem lehet magyarázat arra, miért ne adná vissza Nagy-Britannia a hiányzó történelmi-építészeti emlékeket. A British Museum eddig azzal indokolta a kérés visszautasítását, hogy Görögországban nincs megfelelő hely a fríz darabjainak megőrzésére.
Ezért a fennmaradt 96 darabból 56 még mindig a londoni múzeumban található.
A 19. század elején Lord Elgin, az akkori konstantinápolyi brit nagykövet az Akropoliszon lévő Parthenon és egyéb műemlékek legjobb állapotban megmaradt részeit szétszerelte és Angliába szállíttatta. Athén már több mint negyed évszázada követeli a visszaszolgáltatásukat. A Parthenon az antik Görögország leghíresebb még létező építészeti műemlékeinek egyike.