Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
800 millióért újultak meg a Dóm tér egyházmegyei épületei

800 millióért újultak meg a Dóm tér egyházmegyei épületei

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 06. 17.
Túlvilági olimpikonok a Depeche Mode univerzumában – grandiózus show az MVM Dome-ban
2025-10-16 10:34:26

Két olimpiai bajnok, Szász Emese és Fodor Rajmund is kilép a valóság kereteiből, hogy misztikus lényként

Tradíció és elegancia találkozása – Átadták a Kis fekete pályázat díjait
2025-10-14 09:25:02

Tíz alkotó vehetett át elismerést a Hagyományok Háza Kis fekete pályázatán, ahol a népművészet és a

Tiszta őrület – Woody Allen legújabb darabjának világpremierje Budapesten
2025-10-13 18:00:00

November 7-én a Centrál Színházban mutatják be Woody Allen legújabb vígjátékát, a Tiszta őrületet

Szembe mersz nézni azzal, akivé válhattál volna?
2025-10-13 17:08:25

Vigh Bálint új független filmje, a KONEKT az önismeret és a traumafeldolgozás kérdéseit vizsgálja egy

további bejegyzések a szerzőtől »

Megújult a bazilika, a püspöki palota és az egyházmegyei levéltár homlokzata Pécsett; a három hónapon át tartott és a közelmúltban befejezett munkálatokra mintegy 800 millió forintot fordítottak.

Kóbor Miklós, a Pécsi Egyházmegye főépítésze szerdán újságíróknak elmondta: a Norvég Alap pályázatán nyert támogatásnak köszönhetően méltó külsőt kaptak az idén fennállásának ezredik évfordulóját ünneplő pécsi püspökség Dóm téren álló épületei.

Beszámolt arról, hogy a kivitelezői pályázaton nyertes cég szakemberei újrafaragták a püspöki palota és a levéltár homlokzati figurális elemeit, újravakolták a falakat, végül magas minőségű, sárga tónusú festékkel lefestették azokat. Ennek köszönhetően a tér kellemesebb hangulatú lett, mint amilyet a korábbi barokk, óarany, barna színek keltettek. A rekonstrukció keretében kicserélték az ingatlanok nyílászáróit is.

A főépítész kitért arra, hogy a legkomolyabb feladat a mai formáját 1891-ben, neoromán stílusban elnyert székesegyház falrekonstrukciója volt. A munkások először nagynyomású vízzel megtisztították a bazilika mészkőfalaira tapadt szennyeződéseket. A sérült, elkorhadt kőelemeket kicserélték, majd a felületeket összecsiszolták és speciális hidratáló szerrel kezelték, hogy felújításukra legalább félszáz évig ne legyen szükség.



Kóbor Miklós korábban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a dóm XIX. századi falait háromféle mészkőből építették; ezeket a Trianon előtti Magyarország három különböző területéről szállították Pécsre. Szakemberek a kövek vizsgálatával megkeresték a pontos lelőhelyeket és onnan hoztak "utánpótlást" a felújítási munkálatokhoz.
A főépítész közölte: az egyházmegye tervei között szerepel a Dóm tér rekonstrukciója is. Elképzeléseik szerint a tér új, a jelenleginél modernebb burkolatot kapna korszerű vízelvezetéssel, de ennek megvalósítására egyelőre nincs pénz.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Építészet Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • 32 kilóméter mészkőlabirintus húzódik Kőbánya alatt 32 kilóméter mészkőlabirintus húzódik Kőbánya alatt
  • Mérnöki csodák, amelyek megváltoztatták a világot Mérnöki csodák, amelyek megváltoztatták a világot

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr987853880

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard