Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Nyolcvan éve született a múlt század legvitatottabb publicistája

Nyolcvan éve született a múlt század legvitatottabb publicistája

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 06. 27.
Népi ritmusok és legendás éjszakák Gombaszögön
2025-07-14 18:00:00

A Felvidék legnagyobb ifjúsági-kulturális rendezvényén, a Gombaszögi Nyári Táborban idén is különleges

Rock, család, Balaton: közeleg a 17. TÁBOR Fesztivál
2025-07-14 11:02:30

Augusztusban ismét benépesül Alsóörs, ahol a hazai rock- és metalélet nagyjai, családbarát programok és

Zene, ami összeköt - országjárásra indul a Concerto Budapest
2025-07-11 18:00:00

A klasszikus zene erejével szeretné közelebb hozni az embereket egymáshoz és a kultúrához a Concerto Budapest

Tánc, zene, mesterségek: a Hagyományok Háza beköltözik a nyári fesztiválokra
2025-07-11 11:07:40

Legyen szó kézműves foglalkozásról, táncházról, népzenei koncertről vagy mesemondásról, a Hagyományok

további bejegyzések a szerzőtől »

Nyolcvan éve, 1929. június 29-én született Firenzében Oriana Fallaci olasz írónő, a múlt század leghíresebb és legvitatottabb publicistája.

 
A második világháborúban már végzett illegális ellenállási tevékenységet. Két évig orvosnak tanult, majd riporter lett, királyi esküvőktől forradalmakig mindenről írt. Az interjú-készítés mestereként hírességeket és vezetőket, politikusokat, terroristákat, színészeket kérdezett, sokszor provokatív módon. Legjobb negyven beszélgetését Interjú a történelemmel címmel gyűjtötte össze. Alanyai kifogásolták, hogy a kérdések sorrendjét átrendezi, a válaszokat átszerkeszti vagy más kontextusba helyezi, mire azt válaszolta: "Író vagyok. Számomra a legfontosabb, hogy jól írjam meg a dolgokat, helyesen építsem fel a szöveget. Bíró vagyok, aki ítél". Keményen támadta a szovjet típusú rendszereket, de hazája korrupt viszonyait is. 

Az ázsiai nők életét bemutató A haszontalan nem című riportkötete megállapítja: "A férfiak alapvető problémái gazdasági, társadalmi kérdésekből erednek, a nők fő gondjai elsősorban abból származnak, hogy nők". Pakisztánban az iszlám semmibe veszi őket, az indiai özvegyek a társadalom kivetettjei, Kínában talált 7 centiméteresre préselt lábfejű nőt, Japánban megismerte a gésákat. Fallaci felfogásában a nőkérdés emberkérdés, s a nők helyzete a társadalom általános állapotát jellemzi. A Levél egy meg nem született gyermekhez a nő önmagához való jogát tárgyalja, s hozzászól az olasz abortusz-vitához is. Nő így még nő soha nem írt a testében növő élet esélyeiről, konfliktusairól környezetével és önmagával. 

1962-ben regényt írt Pénelopé a háborúban címmel a kortárs nőről, aki a maga emancipációs harcát vívja. Ha meghal a Nap című műve az amerikai űrkutatásról és az űrhajósokról számolt be, a vietnami háború idején haditudósító volt. "Kíváncsi voltam a háborúra. Mély undorom lett tőle... Semmi sem mutathatta be jobban Vietnamnál, hogy nem kell nácinak lenni ahhoz, hogy gyilkos legyen valaki, az emberek ölhetnek a demokrácia, a szabadság vagy a kereszténység nevében is, ahogy a Harmadik Birodalom nevében tették" - írta könyvében. Fallacit, az olasz újságírás nagyasszonyát hadi riportjai tették a világsajtó legendás alakjává. Harminc éven át járta a frontokat Pakisztántól Libanonig, Dél-Amerikától Vietnamig, Mexikóban puskagolyó sebesítette meg. 

Magánéletéről sosem beszélt, a házasságot börtönnek mondta, természet ellen valónak, amely "elnyüvi az érzelmeket, olyan, mint a cipő, amelyet folyton foltozni kell" - mondta ki ars poeticáját. Barátságnál több fűzte Alekosz Panaguliszhoz, a görög fasiszta junta elleni merénylet szervezőjéhez, akinek Egy férfi című könyvében állított emléket. Utolsó könyveiben az iszlámot támadta és a Nyugat válságáról írt, azt állította: Európa eladta lelkét az iszlámnak, bírálta a katolikus egyházat, amiért gyönge a mohamedánokkal szemben s az Uniót a török csatlakozás kapcsán Eurábiának nevezte. Sokan vallásellenes és faji uszítással vádolták, Olaszországban be is perelték az iszlám gyalázása miatt, de a tárgyaláson betegsége miatt már nem tudott megjelenni. Több mint tíz évig küzdött a rákkal, amely 2006. szeptember 15-én győzedelmeskedett fölötte.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Irodalom

Ajánlott bejegyzések:

  • Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció
  • Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája
  • Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi
  • Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki
  • Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr237854546

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard