Kétszázötven éve, 1759. július 29-én hunyt el Árva Bethlen Kata írónő, az erdélyi memoárirodalom egyik jelentős képviselője, az erdélyi történelem görög sorstragédiába illő nőalakja.

Egészségi állapota egész életében gyenge volt, az őt ért csapások hatására betegségei súlyosbodtak. Ezért is, meg természetes kíváncsisága miatt is az erdélyi orvosoktól, orvosi könyvekből képezte magát, s régi házi receptek felhasználásával a maga korának híres gyógyítója lett.
A család nélkül maradt asszony egyik legfontosabb támasza az írás volt. 1744-ben kezdte el önéletírását és élete végéig folytatta. A csonkán maradt kézirat csak halála után, 1762-ben jelent meg Gróf Bethleni Bethlen Kata életének maga által való rövid leírása címmel. A hol bibliai pátosszal, hol a köznapi egyszerűség hangján szóló műben élete eseményei, a memoár és a napló keverednek egymással, a szerkezetet közbeiktatott dokumentumok és levelek teszik töredezetté. Még életében megjelent imádságoskönyve is Védelmező erős pais címmel, írásművészetének jelentős részét képezi rokonságával, a Telekiekkel és a Rádayakkal folytatott kiterjedt levelezése.
Az irodalom mellett a református hit védelme és a magyar kultúra támogatása kötötte le minden energiáját. Olthévizi és nagyenyedi otthona valóságos szellemi központja volt az akkori Erdélynek. Mecénásként bőkezűen támogatta udvari papjait, köztük Bod Pétert, aki 1743 és 1749 között töltötte be ezt a posztot. Szüntelenül kezdeményezte újabb és újabb könyvek kiadását, amelyek közül többet a maga költségén is nyomtattatott, így Nádudvari Péter 84 prédikációját, a Szentírás értelmére vezérlő lexikont, Keresztúri Pál Egyenes ösvény című munkáját.
Kedves szokása volt, hogy barátainak, ismerőseinek, rokonainak, avagy a magához hasonlóan magányos embereknek könyvet ajándékozott. Bőkezűen támogatta az erdélyi református kollégiumokat is, végrendeletében a nagyenyedi kollégiumra hagyta igen gazdag, ritkaságokkal büszkélkedő könyvtárát, de ez 1849-ben, a szabadságharc idején porig égett.
1759. július 29-én halt meg Fogarason, az ottani református templomban található sírkövén Bod Péter emlékverse olvasható. Életéről Kocsis István írt monodrámát Árva Bethlen Kata címmel.