Egy rövid partiumi vizit alkalmából felkerestük Aradot, ezúttal belopóztunk az Evezős Egylet pompázatos, 1800-as évek végén épült „csónakházába”, melynek eredetiek a berendezései, műemléki jellegű kenuk várják jobb sorukat a gyönyörűen díszített faragott állványzatokon. Kávéházat kerestünk volna, de Aradon nincs klasszikus kávéház.

Azonban még útba ejtettük Pécskát is, mert ugyebár a partiumi részekre ritkán téved magyar turista, ezért aztán annál nagyobb a meglepetés, amikor kiderül: Pécskán a magyarság aránya még mindig 40 százalék körül van. A majdnem tízezer lakosú, egykoron önálló Magyarpécskát még mindig alapvetően magyarok lakják.
A kisvárosban hollószárnyaival lebegett a zordon Enyészet, de mégsem jöttünk hiába, mert ugyebár itt született Klebelsberg Kunó kultuszminiszter, aki a két háború között új alapokra helyezte a magyar közoktatást, és az 50 méter magas toronnyal rendelkező neogótikus temploma is impozáns látvány nyújtott, és a XIX. század végén felállított öntöttvas kútja olyan, mint valami látomás.
Sajnos az oroszlánfejek dodgem-esztétikával rokon lefestése kiábrándító, mégis: az 1897-ben Ádám József ajándékaként felállított, párizsi kút másolata kihagyhatatlan élmény. Ha az oroszlánnak bajszot festő gesztus nem hozta zavarba a látogatót, akkor ott vannak a Bánffyhunyadra oly’ jellemző lakatlan ún. cigánypaloták, melyekre nincsenek szavak. Ha azt írjuk, hogy giccs, nos az nem fejezi ki a látványt.

Ugorjunk nagyot térben és időben, látogassunk el Szegedre, igyunk gyógyhatású tejeskávét a világhírű Virág cukrászdában! Szeged bizonyos szempontból a világ közepe, talán a legszebb vidéki magyar nagyváros, a Kárász utcát impozáns módon újították fel, a város adottságai lenyűgözőek. Nem tudjuk, hogy az Új Zsótér-ház földszintjén található neobarokk Virág Cukrászda tényleg világhírű-e, az azonban biztos: világszínvonalú.
Bármelyik abbáziai, vagy francia tengerparti szálloda kávéházával felvenné a versenyt. Valamiért Abbázia szelleme kísértett bennünket Szegeden. A neobarokk és rokokó jegyeket viselő cukrászdában valóban minőségi süteményeket és kávékat szervíroznak, és nem is túl drágán, Budapesten, a Liszt Ferenc téren minden drágább lenne, szóval, merészen-bátran kérjünk a kávénk mellé mondjuk egy ribizlis krémest, mely felidézi az egykori kisdobos avató utáni jutalomsütit, melyre a már akkor is negyven felé közelítő úttörővezető pajtás megvendégelt minket.

A virág cukrászda vendéglátós csoda, pultrendszere, tükrei, falstukkói és herendi porcelán kávéfőzője eredeti. Közismert, hogy Árvay Sándor és fia, Kálmán még a XIX. század végén tették híressé készítményeikkel, s már akkor a szegedi Gerbeaud-ként emlegették. 1922-ben adták el a Virágh testvéreknek, akik a cukrászda hírnevét tovább öregbítették.
Az ismeretlen díszítőfestő 1873 körül készített mennyezeti motívumai ma is zavarba ejtik a látogatót, mintha csak Arcimboldo titkos szentélyében járnánk, ahol virágnyelven, virágok szimbolikájába rejtve fejthetnénk meg titkos beavatási rituálékat. És közben még kávézhatunk is.
A 2003-ban restaurált díszítések 8-10 réteg festés alól bukkantak elő.

A cukrászda társtulajdonosa, Virágh Béla kedvelte az anyagi javakban nem túlságosan dúskáló költőt, akinek teljesült a vágya: ha gazdag nem is lett, de kuglert bármikor ehetett.
Szeged, Klauzál tér 1.
Nyitva tartás: H-V 9-21