Csütörtökön a Szent István-bazilikában először szólal meg hangversenyszerű előadásban Liszt Ferenc Esztergomi miséje. A koncertet Virágh András Liszt-díjas orgonaművész vezényli, akinek fia mellett apja, nagyapja, sőt még dédapja is e hangszer mestereként ismert.
A mise énekszólamait Fodor Beatrix, Bakos Kornélia, Molnár András és Tóth János szólaltatja meg, az orgonánál pedig a karmester fia, Virágh András Gábor ül. Közreműködik a Budapesti Kórus és a Belvárosi Főplébánia-templom énekkara, a Pro Fun Vegyeskar, valamint a Belvárosi Vonósok.Virágh András elmondta, hogy az úgynevezett vatikáni változatot adják elő. Scitovszky János bíboros (korábban pécsi püspök) kérte föl a zeneszerzőt, hogy az Esztergomban épült új bazilika felavatási ünnepségére, 1865. augusztus 31-re komponáljon egy misét. Az eredeti mű pest-budai bemutatója 1856. szeptember 4-én a Belvárosi Főplébánia-templomban volt, Liszt jelenlétében.
A nagyzenekarra írt kompozícióból a pápa utasítására a vatikáni Capella Giulia pap-karnagya, Salvatore Meluzzi készített egy kisebb apparátusra, orgonára és mélyvonós zenekarra írott változatot - ezt nevezik vatikáni verziónak, az átiratot Liszt Ferenc jóváhagyta.
A vatikáni változat a közelmúltig szűk körben kéziratban volt csak ismert. A kéziratot rendezte sajtó alá a németországi Eschweiler Liszt társasága és szponzorok segítségével 2007-ben kiadta. A világszenzációnak számító kiadás alapján szólalt meg tavaly a Belvárosi Főplébánia-templomban a mise vatikáni változata - ugyancsak Virágh András vezényletével - emlékeztetve az 1856. szeptemberi koncertre.
Vasárnap este egyébként Virágh András a Belvárosi Főplébánia-templomban fiával, Virágh András Gábor orgonaművésszel In Memoriam Virágh Endre címen hangversennyel tiszteleg 10 éve elhunyt édesapja emléke előtt. Virágh Endre a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán 1950-ben egyházkarnagyi diplomát szerzett, tanult Prágában, Párizsban és Rómában is. 1959-től haláláig, 1999-ig volt a Belvárosi Főplébánia-templom karnagya.
Virágh András elmondta, hogy novemberben is lesz egy megemlékező koncert, ekkora jelenik meg az a könyv, amely a Pápócon kántortanítóként működő dédapa, a vasvári nagyapa pályaképétől a mostani ötödik generációig ismerteti meg az olvasóval az orgonista családot. Virágh András, aki lemezre vette Liszt valamennyit orgonaművét, a 2011-es Liszt-emlékévre a nagy oratorikus művek, köztük a Via Crucis megszólaltatását tervezi a Belvárosi Főplébánia-templomban.