Ritka buddhista műkincseket - melyeket még az 1930-as években ástak el a Góbi-sivatagban - sikerült megtalálnia egy osztrák-mongol régészeti expedíciónak.

A műkincseket, összesen 64 ládát egy Tugyev nevű szerzetes ásta el az 1930-as években, amikor a mongol népi forradalom győzelme után nem sokkal a kolostorok többségét kirabolták és lerombolták. A relikviák rejtekhelyét a szerzetes csupán unokájának árulta el, aki az 1990-es években kiásta a ládák némelyikét, s Danzan Ravdzsaa Múzeumot alapított az Ulánbátortól 400 kilométerre délre lévő Szajnsadban.
Az osztrák-mongol expedíció most két további ládát talált, amelyek az ásatásokat irányító Michael Eisenriegler szerint színültig tele vannak a legcsodálatosabb buddhista műkincsekkel.
"Ez a lelet óriási értéket képvisel a mongol kultúra szempontjából, hiszen a buddhizmust gyakorlatilag kiirtották a kommunista rendszer alatt" - Michael Eisenriegler.
A most felfedezett buddhista relikviákat a Danzan Ravdzsaa Múzeumban állítják ki. A régészek feltételezése szerint a Góbi-sivatag homokja még legalább húsz további ládát rejt.