Mandalakészítési világrekord felállítására invitálják az érdeklődőket kedden, a Sziget fesztivál nulladik napján. A kezdeményezés célja, hogy hangsúlyozza az egészséges és sérült emberek együttműködésének és kölcsönös elfogadásának fontosságát.

A 70 négyzetméteres képen egy időben ketten dolgozhatnak. A bekötött szemű alkotó szórja a színes homokot látó társa irányításával, s amint befejezik a kép egy részét, a következő páros folytathatja a festést.
A helyszínre legalább 500 vállalkozó szellemű fiatalt várnak ahhoz, hogy sikeres legyen a rekordkísérlet. Az elkészült mandalát szertartásszerűen szétsöprik a készítők, amivel az élet körforgását szimbolizálják, azt, hogy semmi sem örök.
A mandala jelentése kör. Eredetét tekintve leginkább a buddhista tibeti és indiai kultúrához köthető, ahol évezredek óta használják meditációs technikákhoz, gyakorlatokhoz. Az európai kultúrába Carl Gustav Jung svájci pszichiáter tevékenysége során került be mint művészetterápiás eszköz. A betegek a mandalafestés-terápián csupán annyi instrukciót kapnak, hogy a kiindulópont a kör legyen, azon belül szabadon alkothatnak. A mandalán így megjelenik alkotójának lelkiállapota, amiből a szakember sok mindent ki tud olvasni.
Magyarországon napjainkban több millióan küzdenek különféle mentális betegségekkel: a hangulati zavarok közül a depresszió és az ahhoz kapcsolódó öngyilkosságok jelentik az egyik legjelentősebb problémát, de sok a mentálisan sérült és a mentális hanyatlással élő. Százezrek szenvednek skizofréniában, szorongásos betegségekben, különösen kényszer- és pánikbetegségben, valamint további százezer ember küszködik személyiségzavarokkal.