Az idén 40. alkalommal rendezik meg a Virágkarnevált, amely a kerek évfordulóját ünnepelve színesebb, pompásabb és különlegesebb, örök élményt adó programokkal várja Debrecen lakóit és a városba látogatókat.
A város legnagyobb és az ország egyik leghíresebb rendezvénye, hagyományosan több százezer látogatóval. Öt napon át, szórakoztató, könnyedebb műfajok jelennek meg a Kossuth téren. A fellépők kiválasztásánál az ismertségen kívül fontos az is, hogy az adott műfajban értéket közvetítsen.
Európa egyetlen karneválján sem mutatnak be ekkora virágkompozíciókat. Az - újkori történelmét tekintve - immár negyvenéves múltra visszatekintő rendezvény augusztus 20-hoz, Szent István napjához és az új kenyér ünnepéhez kötődik. Nyolc napon át szórakoztató, könnyedebb műfajok jelennek meg a Kossuth téren.
A hét augusztus 14-től 21-ig az ünnep, a zene, a tánc és a virágok jegyében telik.
A karneváli hét a Debreceni országos Virágkötészeti Versennyel kezdődik. A rendevzény során lesz komolyzenei fesztivál- így például Horgas Eszter előadása- Tűzszínház, kézműves játszóház, és természetesen a híres karneváli menet. Figyelem: augusztus 20-ára szinte minden jegy elkelt.
Augusztus 14. péntek
Virágok harca - Kölcsey Központ
I. Debreceni Országos Virágkötészeti Verseny
20.00 Kölcsey Központ
Violettától Carmenig...
Szerelmes virágok a muzsika kertjében
Horgas Eszter és barátai
A debreceni virágkarnevál nyitó estéjén Horgas Eszter fuvolaművész és muzsikus társai Meskó Ilona (zongora), Tabányi Antal (hegedű) és Kurucz Krisztián (gordonka) adnak az alkalomhoz illően egy szenvedélyesen virtuóz, de finomságokkal és igazi virágos szépségekkel is fűszerezett estét.
A koncerteken a muzsikálás mellett Horgas Eszter nemcsak eljátssza, de mesél is a darabokról, személyes élményeiről, sajátos útjáról, és a zenetörténet izgalmas történeteiről.
21.30 Baltazár Dezső tér
Magma Tűzszínház - Tűz-show
Látványszínház, amelyben egyedi animáció, jelmez- és díszletkreációk, zsonglőrtechnikák, mozgásszínházi elemek találkoznak. Fő látványeleme a tűz, amely önmagában is olyan jelenség, aminek sajátos hangulata, ereje, megrendítő és vonzó jelenléte magával ragadja a nézőt.
Augusztus 15. szombat
Baltazár téri Esték
17.00 Gyermekműsorok
19.00 „Köszönet a zenéért" retro könnyűzenei koncert
20.00 Film/zenék a téren
17.00 Oláh Gábor utcai Sportcentrum
SZÚR (Színész-Újságíró Rangadó)
Egy régi hagyományt újra élesztő, vidám hangulatú, izgalmakkal teli mérkőzést láthat a közönség. A DVSC játékosai is pályára lépnek.
20.30 Kossuth tér
Bánk Bán opera két felvonásban
A Csokonai Színházban színre került Erkel-opera felfogható úgy is, mint Katona József drámájának nagyszabású zenés újragondolása egy következetesen építkező rendező kézjegyeivel. Mégis többnek ígérkezik ez a mostani vállalkozás, mint csak egy újabb szellemi kalandnak, hiszen műfajtörténeti jelentőségű lehet az a tény, hogy a darab alkotói visszanyúlnak az eredeti, Egressy-féle librettóhoz, és a többször átdolgozott zenei anyag kezelésében is visszatérnek Erkel partitúrájához.
Rendezte: Vidnyánszky Attila
Augusztus 16. vasárnap
Baltazár téri Esték
16.00 Kézműves játszóház
17.00 A furfangos csudadoktorok-bábjáték
A Maszk Bábszínpad várrege sorozatának negyedik darabja Huszt várának cseles elfoglalásáról mesél el egy mulatságos történetet, amely természetesen a kurucok diadalával végződik. A nagyméretű, míves bábfigurákkal, hangulatos zenekísérettel játszott előadás mind a felnőtt, mind a gyermek közönségnek színvonalas szórakozást kínál.
18:00 Virágkötészeti bemutató
19.00 Gallery együttes koncertje
20.00 Film/zenék a téren
20.30 Kossuth tér
Örömtánc
Játék a tánc, a zene jegyében. Öröm, jókedv, vállalkozó szellem jellemzi ezt az önfeledt, ám kulturális értékekben gazdag játékot. Öt tájegység öt várost képvisel. A tájegységek a népzenei és néptánc hagyományok megjelenése és alakulásának megfelelően átlépik az országhatárokat, így az adott városok a vonzáskörzetek nemzetiségi kultúrájából is merítenek. Ez a verseny alapvetően a zeneművek versenye, az énekes sztárok előadásmódjával kiegészítve valamint látvány szempontjából tánckoreográfiákkal kibővítve.
Közreműködik: Rúzsa Magdi, Sasvári Sándor, Hirtling István és az Állami Népi Együttes tagjai
Augusztus 17. hétfő
Baltazár téri Esték
16.00 Kézműves játszóház
17.00 Vitéz László-bábjáték-Pályi János előadása
A tradícionális vásári bábjátékban pirossipkás, vidám fickó palacsintasütőjével tanítja móresre az ördögöket és magát halált is. Sziporkázó, életvidám kesztyűs bábjáték, melyet vásári mutatványok előznek meg. Még az is kiderülhet, hogy a közönség soraiban zsonglőrtehetségű gyerekek foglalnak helyet. Az előadásban nyújtott alakításáért Pályi János számos nemzetközi és hazai fesztiválon a legjobb bábjátékos díját nyerte el.
18.00 Virágkötészeti bemutató
19.00 „Táncolj még" retro könnyűzenei koncert
20.00 Film/zenék a téren
20.30 Kossuth tér
Fenyő Miklós koncert
Fenyő Miklós a hatvanas évek vége óta része a magyar könnyűzenei életnek, ezalatt 27 albumot készített, és
számtalan sláger fűződik a nevéhez. Sikerét bizonyítja, hogy sorra jelentek meg az albumok, amelyek töretlen sikerrel hódítanak ma is. A régi nagy slágerek mellett Hotel Mentol, Isztambul, Csavard fel a szőnyeget, Csók király...újabb dalokra is lehet majd rokizni.
Augusztus 18. kedd
Baltazár téri Esték
16.00 Kézműves játszóház
17.00 Frakk, a macskák réme- zenés mesejáték
Bálint Ágnes megindítóan tüneményes meséjét a gyermekközönség a Fogi Szinháza előadásában láthatja színpadi, zenés változatban. Frakk, a szigorú házőrző és a minden hájjal megkent két macska - Lukrécia és Szerénke - története ez. Állandó párharcuk, marakodásuk sok vidámsággal szolgál, és a mese végén levon egy komoly tanulságot is: miközben csépelik, harapják egymást, nem veszik észre, mennyire szükségük van egymásra.
18.00 Virágkötészeti bemutató
19.00 „Amikor én még kissrác voltam" retro könnyűzenei koncert
20.00 Film/zenék a téren
19.00 Kossuth tér
ABBA Show
Az ABBA Singers Tribute Band eredeti hangszerelésben éneklik a közkedvelt slágereket, ráadásul ruháikkal is a feledhetetlen ABBA korszakot idézik.
20.30 Kossuth tér
Első Emelet koncert
Huszonöt éve már annak, hogy megalakult Magyarország első "fiúbandája", az Első Emelet: bár a zenekar mindössze néhány évig volt aktív, mély nyomot hagyott a magyar poptörténelemben. Tagjai, tíz évvel ezelőtt összeálltak ugyan egyetlen koncertre, ám a rajongók, akik még ma is szép számban vannak, azóta nem hallhatták őket. Most a fiúk: Kisszabó Gábor, Bogdán Csaba, Kiki, Berkes Gábor, Tereh István újból lázba hozzák a közönséget. A film forog tovább, Angyali vallomás, Csakazértis szerelem, Állj, vagy lövök, amely slágerek nélkül annak idején nem volt házibuli.
Augusztus 19. szerda
Baltazár téri Esték
16.00 Kézműves játszóház
17.00 Bogaras Mese- Grimm-Busz színház előadása
Hőseink: Zümmögi Zozó (darázs), Katica Kata és Botkezű Benő(sáska) vígan élik életüket a virágokkal teli tisztáson. Az agyafúrt Prücsök Tücsök megígéri mindenkinek, hogy segít vágyai elérésében. Katics Katának nyolc pettyet ígér, Botkezű Benőnek azt, hogy világhírű karmesterré válik, Zümmögi Zozónak pedig azt, hogy gyönyörűen fog táncolni.Igen ám, de a drága pénzen vett "segédeszközök"nem válnak be. Minden szépen indul, de később kiderül, hogy turpisságról van szó. Hőseink nem hagyják magukat és megleckéztetik a gonosz tücsköt.
18.00 Virágkötészeti bemutató
19.00 „Tranzisztori" retro könnyűzenei koncert
20.00 Film/zenék a téren
20.30 Kossuth tér
SARAGOSSA BAND koncert
A Saragossa Band német pop együttesnek 1977-ben kezdődött a karrierje, és megváltozott felállással ugyan, de az új évezredben is aktívak. Jó hangulatú, vidám dalaik a karibi szigetvilág muzsikáját ötvözik az eurodisco dallamosságával, vagyis ugyanazt a sikerreceptet követték, mint például a Boney M., a Gibson Brothers és a Goombay Dance Band. Repertoárjukon saját dalok és feldolgozások egyaránt szerepelnek. Néhány ismert slágerük: Big Bamboo (Ay Ay Ay); Zabadak; Rasta Man; Ginger Red; Agadou; Aiko, Aiko; Buona sera.
Augusztus 20. csütörtök
8.00 Piac utca - Nagyerdei Stadion
"Tekerj a Virágkarneválra!"
Augusztus 20-án, reggel fél nyolckor a Petőfi térről indul a ’Tekerj a Virágkarneválra!’ című rendezvény. A kerékpáros felvonulás a karneváli menet útvonalán haladva 9 órakor ér a Nagyerdei Stadionba. Itt kétszáz éves kerékpárok, velocipédek, tandemek és háromkerekűek bemutatója következik majd.
8.00-12.00 Petőfi tér - Nagyerdei Stadion
Karneváli menet - virágkocsik és művészeti csoportok felvonulása
Debrecen utcáin
10.00-13.00 Nagyerdei Stadion
Élő - Kép és Élő - Zene
Karneváli látvány - show
14.00 - 18.00 Nagyerdei Stadion
Virágkocsik közelről
A felvonuló virágkocsik kiállítása
15.30 Nagyerdei Stadion
Tánc! Zene! Mulatság!
A karneváli csoportok bemutatója
16.00 Baltazár Dezső tér
Virágkötészet - Virágköltészet
Virágkötő mesterek látványos bemutatója
20.00 Piac utca - Kossuth tér
Virágkarnevál esti fényben
Tűzijáték - amilyen még nem volt
Utcabál az Abrakazabra együttessel
Augusztus 21. péntek
20:00 Kossuth tér
Folytassuk a karnevált!-a nosztalgia jegyében
Fellépnek: Kovács Kati, Komár László, Sólymos Tóni, Tóth Vera
Kísér: Abrakazabra Együttes
Amit még megnézhet...érdekességek
a Debreceni Virágkarnevál kísérőrendezvényei
Augusztus 14-21. - Kölcsey Központ
Békebeli Kávéház az Ibolyához
Augusztus 15-23. - Városháza (Piac u. 20.)
Tündérkert - Virágok világa
Augusztus 15-19. Piac utca
Virágok vására
augusztus 15-19. - Kossuth tér
Kézműves vásár
Július 14-19. - Kossuth tér
Július 20. - augusztus 8. - Kölcsey Központ
„Hogy is volt...?" -A 40 év képekben és visszaemlékezésekben
Augusztus 14-20 - Kölcsey Központ
Kaktuszok és pozsgások
Kiállítás és vásár
Augusztus 20. - Csapó u.
„Díszítsünk együtt virágkocsit!"
Augusztus 16-21. Kálvin tér udvara
Hogy készül a virágkocsi?
Próbáld ki magad is!
Augusztus 21. - Kossuth tér
Virágkocsik mégegyszer közelről és utoljára 2009-ben

Aki nem fárad el a programdömpingben, virágcsokorhegy szagolgatásában, annak álljon itt néhány ajánlat a város látnivalói közül:
Magyaroroszág legnépesebb városának magja a város tengelyét képező Piac utca két oldalán, az egykori árokkal megerősített városfallal körbekerített területen jött létre. Az árok építését még Zsigmond király rendelte el a 15. század elején, kőfallal, de az sohasem épült meg. A fal helyett líciumtövissel kerítést építettek, mely 450 évig állt fenn. Jelképességét jelzi, hogy a magisztrátus szigorúan büntetett minden, a kerítéssel kapcsolatos kihágást. A kör alakú kerítést a nagyobb utcák torkolatánál kapuk és kisajtók (gyalogosátjárók) szakították meg, megfelelő őrséggel ellátva.
A Régiposta Étterem Debrecen legrégebbi lakóháza, az 1690-es években emelt patríciusház a Széchenyi utca elején. Udvari részét árkádos folyosó díszíti, boltozatos pincéi a tulajdonos áruit őrizték. A 17. század végén már Diószegi Sámuelé, aki a város főbírája, majd az első polgármestere is volt. A ház fogadóként is szolgált.
Leghíresebb vendége XII. Károly svéd király volt, aki csapataival vereséget szenvedett Nagy Péter cár seregeitől és ezért elmenekült Törökországba. Onnan az Orosz Birodalmat elkerülő úton igyekezett hazafelé, mikor 1714. november 13-án Debrecen városában állt meg. A király beszélgetett borozgatás közben a város szenátoraival és professzoraival. Mivel a svédek is protestánsok, igen barátságos fogadtatásban részesült a vendég, aki később fel is jegyezte,hogy „abban a távoli városban” jól felszerelt könyvtár áll rendelkezésre. A király látogatását domborműves emléktábla örökíti meg az épület falán.
A Déri Múzeum 1926-1928 közt épült Györgyi Dénes és Münnich Aladár tervei

Ha Debrecen, akkor Zsuzsi Erdei Vasút! Magyarország legrégebbi, ma is üzemelő kisvasútja 16 km-en keresztül halad az erdős, pusztás tájakon.
Kultúrakedvelőknek kötelező megtekinteni a debreceni Modemet, ahol most éppen a Messiások című kiállítást tekinthetik meg az érdeklődők: a Modem portálja szerint a két évvel ezelőtti Leonardo-kiállításhoz hasonlóan az augusztus 13-án nyíló Messiásokra is óriási érdeklődés várható – a Modem több mint 100 ezer látogatóra számít a 100 milliárd forintnál is magasabb biztosítási összértékű kiállításra, így ajánlatos minél hamarabb jegyet vásárolni a tárlatra. Akárcsak Az igazi da Vincire, úgy a december 31-ig tartó Messiásokra is idősávokra válthatók a belépők.
Hogyan jutunk oda?
Debrecen Budapesttől 230 km-re helyezkedik el. Megközelíthető az M3-as autópályán, majd az M35-ös autóúton. Budapesttel köti össze a 4-es számú főútvonal. Budapestről a Nyugati, a Keleti, valamint a Kelenföldi pályaudvarokról indulnak vonatok.
Hol szálljunk meg?
Szállásokat az itthon.hu oldalon találunk.
Kinek ajánljuk?
Pároknak, családosoknak, mindenkinek, aki napokon át nem szeretne aludni, viszont a virrasztást finom virágillatban, zseniális koncerteken és gyönyörű történelmi helyszíneken képzeli el.