Óztóber-ünnep, Ózeum múzeum és Ózfodrász: a 4312 lakosú Wamego városka Óz varázsló jegyében üli meg augusztust és csalogatja a turistákat a különben álmos településre.

Dorothy, a tornádó által csodavilágba emelt kislány természetesen számtalan pólón, plakáton és teáscsészén mosolyog, de az Óz-mánia ezzel nem ér véget. A városka főutcája "Az Ózhoz vezető út" nevet kapta, a mexikói étterem a tacos nevű húsos-sajtos kukoricaeledelt Tacoz néven tünteti fel az étlapon, és akárcsak Dorothynak a filmen, Wamego lakóinak is mindig a sárga téglákból kirakott úton kell közlekedniük a városban. Igaz, itt az út a filmtől eltérően rögtön a múzeumba visz, amelyet Óz varázslónak szenteltek.
Ott pedig nem kevesebb mint 25 ezer tárgy utal az amerikai népi kultúra e legendájára. Látható a Judy Garland által a filmen viselt ruha egy darabja, megannyi baba, a film plakátjai - s persze maga a meseregény 46 nyelven kapható.
"Hála Óznak, turisztikai célponttá váltunk" - örvendezik Mercedes Michalowski, a múzeum igazgatónője. Az év eleje óta háromezer látogatóval több érkezett a városba, mint tavaly egész évben, de ez még semmi az Óztóber hónapra tervezett eseményekhez képest. Wamego ekkorra várja a minden rendű és rangú Óz-rajongókat, és tiszteletükre egy hétvégére feltámasztja Dorothyt, Ózt és a Bádogembert, meg a többi legendás mesefigurát.
L. Frank Baum tulajdonképpen a XIX. század végi kansasi farmerek gazdasági gondjainak allegóriájaként írta meg a regényt, a város mai lakóinak szemében viszont az ünnep elsősorban hatalmas gazdasági vállalkozás. Egy Clark Balderson nevű vállalkozó kezdeményezésére az egész város átalakul Óz életnagyságú birodalmává.
Az ötlet egy portugáliai utazása során fogant, amikor egy vámos azt kérdezte tőle, valóban Kansas-e Dorothy szülőhazája. "Ott jöttem rá, hogy az egész világ Ózzal kapcsolja össze Kansast." Wamego lakói - és főleg kereskedői - azóta is hálásak az üzletembernek, örülnek, hogy akadt ilyen vállalkozó a városukban.
Ajánlott olvasmány
Óvóhelyeket Budapestre!