Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Eltemették a „szövetségi udvaroncot”

Eltemették a „szövetségi udvaroncot”

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 08. 30.
Buborék és menedék Budapesten
2022-05-19 20:35:22

Két kísérletező kedvű, élvonalbeli francia formáció mutatkozik be az Opusban május 20-án és 21-én, az

Ez a legjobb gyereknapi ajándék!
2022-05-19 16:11:39

Ha kisebb, vagy nagyobb gyerekközösséget szeretnénk meglepni május utolsó hétvégéjén, akkor rendeljünk

A világzenére fókuszál Szigetvár
2022-05-18 21:42:00

Lakatos Mónika elmesélte, mit érez egy friss Kossuth-díjas, viszont Sündi sajnos nem árulta el, mi a világzenei

Meteoritok a Duna-parton
2022-05-18 11:33:32

Napra pontosan a művész 80. születésnapján nyílt meg a Pesti Vigadó földszinti kiállítóterében Geszler

további bejegyzések a szerzőtől »

Eltemették Szergej Mihalkovot, a szovjet és az orosz himnusz most meghalt szövegíróját Moszkvában, a Novogyevicsij kolostor kimagasló személyiségek számára fenntartott temetőjének egyik díszsírhelyére.

Előzőleg a Megváltó Krisztus székesegyházban, az orosz ortodox egyház főtemplomában ravatalozták fel, s a gyászmisét Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház feje mutatta be. Dmitrij Medvegyev orosz államfő részvétnyilvánításában a "hazai irodalom klasszikusaként" emlékezett meg az elhunytról, s ettől kezdve a sajtó csakis a szovjet irodalom klasszikusaként szólt róla.

Mihalkov főleg gyermekverseket, szatirikus meséket és színdarabokat írt, ám egykor igen népszerű gyermekverseit a mai fiatalok már nem ismerik. Igazán híressé azzal vált, hogy Sztálin megbízta az Internacionálét felváltó szovjet himnusz szövegének megírásával. Sztálin halála után ő "írta ki" a szövegből az első változatban dicsőített diktátort, majd amikor Vlagyimir Putyin elnökként visszaállította az időközben elvetett szovjet himnuszt, Mihalkov írt új szöveget Alekszandrov "klasszikus" zenéjéhez. Még inkább ismert arról, hogy a hetvenes évektől sok éven át volt a Szovjet Írószövetség elnöke, s aktív részt vállalt a másként gondolkodók, köztük Alekszandr Szolzsenyicin és Borisz Paszternak üldözésében.

A Kommerszant című orosz lap "össz-szövetségi jelentőségű udvaroncként" emlékezett meg az elhunytról, utalva nemesi származására. A lap szerint "amikor kellett, udvari bolond volt, máskor diplomata, ha az kellett, elárult, elítélt valakiket; másokat - ha lehetett - megvédett, néha, nem túlzottan, szenvedett; többnyire azonban a hivatalából adódóan másoknak okozott szenvedést. Volt minden, s közben őszintén tisztelt minden soron következő uralkodót és szerette az államot... A fő feladat nem az volt, hogy jót tegyen, hanem a túlélés. Híres volt, fiakat nemzett, és azok is híresek lettek: ez a legfőbb érdeme. Ennek érdekében pedig lehet szolgálni, és át lehet harapni valaki torkát, bármit lehet tenni. Aki sikerrel jár, a társadalom oszlopa lesz. Oroszországban a XX. század úgy alakult, hogy a tisztesség és méltóság dolgában igen mélyre kellett süllyedni" - írta a lap.

Szergej Mihalkov két híres fia Nyikita Mihalkov Oscar-díjas orosz, s Andrej Koncsalovszkij amerikai filmrendező.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Irodalom Gyász Kommunizmus Bűn Pártállam Élő kultúra

Ajánlott bejegyzések:

  • Szőcs Géza emlékére Szőcs Géza emlékére
  • Új utakon a kortárs irodalom Új utakon a kortárs irodalom
  • Gerecsó Krisztián bennragadt a liftben Gerecsó Krisztián bennragadt a liftben
  • Csontváry, Arany, Weöres és Jókai kézirataira is licitálhatunk Csontváry, Arany, Weöres és Jókai kézirataira is licitálhatunk
  • Nyerj jegyet az Öröknyár c. előadásra! Nyerj jegyet az Öröknyár c. előadásra!

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr807858722

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  7. Meztelenség és anatómia
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

versverseny-banner-2021.png

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard