Áttáncolt életek - ezt a címet adta a székesfehérvári Alba Regia Táncegyüttes a fennállása hatvanadik évfordulóján nyitott kiállításnak. A cím nem túlzás: az együttes jó néhány tagjának, köztük a közös munkában 1958-tól részt vevő Botos Józsefnek, az Alba Regia Táncegyesület vezetőjének szinte egész élete a tánc jegyében telt és telik évtizedek óta, még ma is.

Az alapítók talán merész álmaikban sem reméltek akkora sikert, mint amilyent hat évtized alatt elért az együttes. Nevét ismerik a világ valamennyi táncot szerető országában, mindenütt, ahol fontos a folklór, illetve más népek kultúrájának, művészetének, zene- és néptánckincsének a megismerése. Felsorolni is sok, hány helyen, hány fesztiválon tapsoltak már a táncos lábú fehérvári lányoknak, legényeknek. Több tucatnyi országban voltak a magyar kultúra és néptáncművészet örömmel látott követei. A szomszédos és az európai országok mellett jártak az Udmurt Köztársaságban, Thaiföldön, Kínában, ropták Tunéziában, Kanadában, Indiában és Észak-Afrikában.
Munkájukat számos díjjal ismerték el. 1994-ben elnyerték a néptánc világának egyik legrangosabb kitüntetését, a népművészeti Európa-díjat, amelyet nemzetközi kuratórium ítél oda minden esztendőben. De megkapták az Örökös Kiváló Együttes címet, Kínában az Arany Rózsa díjat, és kitüntetésekkel ismerte el munkájukat szűkebb pátriájuk, Székesfehérvár és Fejér megye is.
Nem csak szívesen látott vendégek, hanem szíves vendéglátók is. Tizennégy éve szervezik Székesfehérváron minden augusztusban a Királyi Napok nemzetközi néptáncfesztivált, amelyen eddig csaknem hetven ország 140-nél több együttese vett részt több mint 3700 szereplővel.
Az idei rendezvényen Venezuela, Bulgária, Spanyolország, Thaiföld, Hollandia, Indonézia, Mongólia táncosait köszöntötte a hálás és a 14 esztendő alatt igazi néptáncszakértővé vált székesfehérvári közönség. A fesztivált - a néptánc hazai és külföldi "királyainak" találkozóját - a világ népeinek, hagyományos kultúrájának a megismertetése, kulturális örökségünk és hagyományaink ápolása érdekében rendezik meg. Arra törekszenek, hogy minden évben más-más ország tánccsoportjai mutatkozzanak be.
Talán a változatosság is a titka annak, hogy Székesfehérvár rendezvényei között a néptáncfesztivál a legkedveltebb: a Királyi Napok idején minden este zsúfolásig megtelik a Városház-tér, majd a műsor után a fesztiválközpontként működő Táncház, ahol naponta különböző fellépő csoportok tartanak folklórestet és adnak ízelítőt hazájuk gasztronómiájából.
A táncegyüttes és az egyesület összetartó, igazi közösséget kovácsolt, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy a legifjabb táncosok mellett ott ropják a seniorok, a színpadon fél évszázada pörgő-forgó idősebbek is.
Nem elhanyagolható az az oktatási, képzési tevékenység sem, amelyet a táncegyesület végez. Képzéseket és továbbképzéseket kínál, néptánc-foglalkozásokat szervez, rangos kiadványokat jelentet meg, miközben igazi misszióként dolgozik kulturális örökségünk feltárásán, új értékeik létrehozásán. Régi táncmotívumokat, koreográfiákat kutat fel, őrzi a nélküle talán feledésbe merülő néptánckincseket.
Nem túlzás: a ma és a jövő nemzedéke számos megmentett értékünket köszönheti nekik.