Gustav Mahler művei mellett egy különleges gyermekoperával várja a közönséget a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) és a Művészetek Palotája a Budapesti Mahler-ünnepen szeptember 9. és 13. között.

A Brundibárt Krása és Adolf Hoffmeister egy 1938-as gyermekopera-pályázatra írta, a díjkiosztásra azonban már nem kerülhetett sor a német megszállás miatt. A darab 1942-ben két előadást ért meg a prágai zsidó árvaházban, ahonnan a gyerekek és tanárok is 1943 nyarán Terezínbe (Theresienstadtba) kerültek.
A nácik Krása gyermekoperáját is felhasználták abban a propaganda-hadjáratban, amely a világ szemében leplezni volt hivatott a koncentrációs táborok valóságát. Egy részlet szerepel a Der Führer schenkt den Juden eine Stadt (A Führer várost ajándékoz a zsidóknak) című propagandafilmben is. Nyolc-tíz héttel a Nemzetközi Vöröskereszt delegációjának látogatása után, 1944 szeptember végén az összes gyereket Auschwitzba küldték.
Fischer Iván zeneigazgató szerint a Brundibár hihetetlen boldogságot és erőt adott a terezíni koncentrációs tábor rabjainak. Egy év leforgása alatt 55 előadáson, vagyis hetente legalább egyszer eljátszották, amíg tovább nem hurcolták őket Auschwitzba.
"Leírhatatlan az ellentmondás, ami a gyerekek sorsa és a mű vidámsága között feszül" - hangsúlyozta Fischer Iván. A gyermekopera cselekménye egyszerű: két testvér, Aninka és Pepicek a városba mennek, hogy beteg édesanyjuknak tejet szerezzenek, s énekléssel próbálnak pénzt gyűjteni a piacon. Brundibár, a kintornás a konkurenciától félve elkergeti ugyan őket, de végül a bátor Veréb, a hízelgő Cica, a bölcs Kutya és a többi gyerek segítségével sikerül legyőzniük a gonosz Brundibárt, és megszerezniük a tejet.
Fischer Iván elmondta, hogy a BFZ-nek sikerült felkutatnia az egykori terezíni előadás egyik résztvevőjét, a koncentrációs tábor egyik túlélőjét, Székely Lacikát. A ma Simon Szegeli néven Izraelben élő férfi elfogadta a zenekar meghívását és eljön a budapesti előadásra.
Az operát most is gyerekszereplők éneklik: a Budapesti Énekes Iskola, a Magyar Rádió Gyermekkórusa és a Magyar Állami Operaház Gyermekarának szólistái. Adolf Hoffmeister librettóját Rajk Judit fordította magyarra, a darabot Novák Eszter rendezi.
Az előadásokhoz Sólyom András rendező egy 9 perces dokumentumfilmet készített az opera történetéről Győri László szerkesztésében, aki a tábor zenei életét bemutató tanulmányt is írt a műsorfüzetbe. A filmet minden előadás előtt levetítik, hogy a közönség értse a mű hátterét és keletkezés-történetét.
Fischer Iván hozzátette: a Brundibár, amelyet az ősz folyamán több, zömében vidéki iskolában és gyermekotthonban is eljátszanak majd, "szerves folytatása" a két évvel ezelőtt szintén a Mahler-ünnepen bemutatott Ullmann-operának, az Atlantisz császárának, amely a terezíni koncentrációs táborban született, s ott is kezdődtek meg az ősbemutató próbái, végül azonban betiltották.
Az ötödik alkalommal megrendezett Mahler-ünnep nyitónapján, szeptember 9-én két előadást tartanak a Brundibárból a Fesztivál Színházban, az elsőt hátrányos helyzetű gyerekek számára. A kettő között nyitja meg Spiró György a párizsi Mahler-archívumnak az ünnepre összeállított kiállítását Mahler első hívei címmel. Kiállítják a Kanadában élő Fülöp Péter lemezgyűjteményéből a VI. szimfónia felvételeit is, mivel az alkotás megszólal az ünnepen - mondta Körner Tamás igazgató.
Az ünnepre mindig új művet is rendel a zenekar, eddig 8 magyar szerző 9 kompozíciója szólalt meg. Idén először külföldi alkotó művének ősbemutatóját tartják a fesztivál keretében: Giovanni Sollima maga adja elő új csellóversenyét.