Hé tanárok, hagyjátok békén a gyerekeket! - hangzik el a Pink Floyd híres dalában. A pop és rock énekesek a jelek szerint nem igazán voltak kibékülve az iskola intézményével. A legtöbben messzire kerülnék, van, aki egyenesen megszüntetné, mások szerint csak egy dögös tanárnéni tehetné elviselhetővé. Korai kelés, idegölő napló lapozgatás, dögunalmas órák, rövid szünetek, nehéz iskolatáska. Mindannyian ismerjük az érzést, milyen szeptember elején, a nyári szünet után visszaülni az iskolapadokba. Azoknak, akik kikívánkoznak a padokból és azoknak, aki esetleg nosztalgiával gondolnak vissza a diákévekre jöjjön egy zenei válogatás: 10 híres dal az iskoláról.
Chuck Berry: School Days (1957)A School Days Chuck Berry egyik legismertebb zenéje, ez ez a dal, ami az első igazán nagy sikert hozta meg számára, a toplistás dallamokat aztán többen elirigyelték tőle, megcsinálta a maga feldolgozását az AC/DC is, de még a legismertebb iskolát gyűlölő, problémás kiskamasz, Bart Simpson is elénekelte, hogy "Hail, hail Rock and Roll". A dal a rock and roll életérzés minden elemét tartalmazza: a tinik alig várják, hogy az utolsó tanóra után egy juke box-ba dobálhassák a pénzüket, mert onnantól már minden csak a táncról, a szerelemről, meg a rock and rollról szól.
Alice Cooper: School's Out (1972)
A vallásos környezetben cseperedett Alice Cooper nem zárta szívébe a közoktatás intézményét. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy egyik leghíresebb szerzeményében nem csupán a tanév végéről, hanem az iskola végérvényes és totális bezárásáról énekel. Amikor pályája elején megkérdezték tőle, hogy szerinte mik az életben a legszebb pillanatok, elmondta, hogy a karácsony ajándékok bontogatásának percei mellett az a néhány pillanat volt életében a legfenomenálisabb, amikor a tanév utolsó napján már csak percek választották el a vakációtól. Majd hozzátette, hogy jó lenne egyszer dalba önteni ezt az érzést. Hát, úgy tűnik, sikerült. A School's out már az ötödik albuma volt Coopernek, mégis ez volt az első, amivel igazán átütő sikereket ért el, amiben nagy része volt a címadó dalnak is.
Bergendy együttes: Iskolatáska (1973)
A sok lázadó dal között, nekünk egy édesen ártatlan iskolás sláger jutott. Peti ugyan inkább menne egy kislány után, mint iskolába, de a vége mégis csak az lesz, hogy a suliban köt ki. Ennyit a renitenskedésről. A Bergendy együttes 1973-as Hétfő című albumán megjelent Iskolatáskáról már akkor érezte Demjén, hogy nagyot fog ütni, amikor megírta a szöveget Hajdú Sándor dalához. Állítólag a dalszöveg papírját lobogtatva, azzal a mondattal lépett be a szobába: Na, te, mázlista, megint a te dalodra írtam a legjobb szöveget! Azóta csak az nem énekelte el a dalt, aki nem akarta. A mű elhíresült még Koncz Zsuzsa és Szinetár Dóra interpretációjában, no és a 30Y is lelkesen énekli, hogy "nehéz az iskolatáska".
Pink Floyd: Another Brick In The Wall II. (1979)
A Pink Floyd Alan Parker filmjéből is ismert koncept albumáról származó Another Brick in the Wall három része közül a második szinte himnuszává vált az iskolai elnyomás és egyáltalán az elembertelenítő hatalmi rendszerek elleni lázadásnak. Dél-Afrikában be is tiltották, miután 1980-ban tiltakozó fekete diákok indulójává vált. Az iskolát e szám egy szigorú, lelkeket nyomorító rendszerként festi le, mely arctalan masszává gyúrja a különböző személyiségeket. Pink Floyd rockoperájának hőse, Pink szemszögéből az oktatási rendszerben szerzett sérelmek csupán újabb téglák abban a falban, amit ő épít önmaga és a külvilág közé. A dallal elválaszthatatlanul összeforrt a Gerald Scarfe által rajzolt nyomasztó, szürreális animációs részeket tartalmazó videoklip.
Police: Don't Stand So Close To Me (1980)
A Sting által írt Grammy-díjas Police-sláger a tanár diák románc témáját boncolgatja. A szám egy megszeppent, összezavarodott tanárról szól, akire durván ráhajtott egyik tanítványa, aki akár a lánya is lehetne. Bár az énekesi karrierje előtt angol tanárként is tevékenykedő Stinget meggyanúsították azzal, hogy esetleg saját élményből írta ezt a dalt, ő ezt elutasította. A Police ezzel a számával tört be az USA-ba, amikor a dal felkerült a Billboard százas listájának top 10 dala közé, és ez volt az egyik utolsó szám, amit utoljára fett fel közösen a banda feloszlása előtt. Ugyanis a szám szerepel az Every Breth You Take albumon is Don't Stand So Close to Me 86' címmel.

Van Halen: Hot For Teacher (1984)
A Van Halen megtalálta, mi lehet az, amiért érdemes a lurkóknak iskolába járni: Hát, egy hosszú combú, nagymellű tanítónéni miatt, aki előszeretettel hord bikinit tanítás alatt. A dögös tanárnő iskoláját kijáró fiúkról szóló klip egy szülőkből álló - amúgy Al Gore felesége által vezetett - erkölcsrendészeti bizottságnál (Parrents Music Resource Center) ki is verte a biztosítékot, persze nem pont azokon a jeleneteken voltak kiakadva, amelyeken a rockbanda tagjainak fiúegyütteseket csaknem megszégyenítő színvonalú össztánca látható. Bár, így 2009-ben inkább tűnnek ezek a koreográfiák vállalhatatlannak, mint az a szolid vetkőzés, ami a klipben szerepel. Persze nemcsak a klip keltett feltűnést, a Hot For Teachernek a zenéje sem felejtős, a VH1 például idén még beválogatta minden idők legjobb hard rock számainak százas listájára, ahol a 39 helyezést érte el.
Beastie Boys: Fight For Your Right (1986)
Mondanivalóját tekintve a Beastie Boys Licensed to III albumának és magának az együttesnek is az egyik legnagyobb slágere a Chuck Berry-féle "alig várom, hogy vége legyen a tanításnak, hogy mehessek táncolni" típusú életérzés modern változata. Csak, hogy a hip-hop banda szövegében a rock and roll helyett a fiatalokat már a paaaarty hozza lázba és eszük ágában sincs megvárni a suli végét, hisz be se mennek. A heveny tinédzserlázadást megörökítő dal, amire minden vagány gimis egy emberként rázta a fejét egyébként egy paródia akart lenni. A banda állítólag az olyan slágereket akarta kifigurázni, mint a Mötley Crüe-féle Smoking in the Boys Room, vagy a Twisted Sistertől az I Wana Rock.

Pet Shop Boys: It's A Sin (1987)
Neil Tennantnak a katolikus neveltetés életre szóló élményeket adott, persze főleg negatív élményeket. A newcastle-i St. Cuthbert's fiúiskola (mellesleg Sting is ide járt) szigora és a frusztráló nevelési módszerei olyan traumát okoztak neki, hogy állítólag 15 perc alatt megírta az It's a sin című dalt. "Elég volt csak felidéznem azt sok félelmet és dühöt" - mondta a zenész. A szövegben számos szófordulat a katolikus mise szövegére utal, a szám végén hallható latin szöveg a pedig a gyónás szövege. Az It's A Sin az Actually albumon jelent meg, amelyből négymilliót adtak el, maga a dal is az egyik legnagyobb slágere a popduónak, állítólag azóta sem volt olyan koncertjük, amin ne játszották volna.
Pearl Jam: Jeremy (1992)
Már az iskoláról is tévesen feltételezzük, hogy ott biztonságban van a gyerekünk, és még a tanárok és szülők orra előtt is elvesztheti egy diák úgy a kontrollt és önmagát, hogy az végzetes lehet önmagára, vagy társaira. A kilencvenes években egyre gyakoribb iskolai lövöldözések és egy korábbi gyermeköngyilkosságról szóló újsághír - 1975-ben egy texasi iskolában a 15 éves Jeremy Wade Delle az osztály előtt fejbe lőtte magát - ihlette a Perl Jam híres balladáját. A szám nagyon sikeres volt, majdnem egymillió darab kelt el a kislemezből. De igazán nagy visszhangja a videoklipnek lett, ami a 93-as MTV Video Music Awards-on 4 díjat is besöpört. A siker készületlenül érte a bandát, Jeff Ament azt nyilatkozta, hogy nem szeretnék, hogy az emberek a videoklipjeikre emlékezzenek a zenéjük helyett, nem is készítettek új klippet az 1998-as Do the Evolutionig.
High School Musical (2006-)
Elképesztő népszerűsége miatt, ha akarnánk se mehetnénk el a High School Musical széria mellett, amely 2006-ban indult hódító útjára, két folytatás követte, de készül a negyedik rész is. Van színpadi változata, volt sima koncertturnéja és jégen éneklős koncertturnéja, megjelent könyv formájában is, egyszóval hatalmas őrületet indított el a tinédzserek körében világszerte. A sztorik egy sztenderd amerikai gimis Rómeó és Júlia-történetet mesélnek el, menő kosarasokkal, pom-pom lányokkal, lúzer stréberekkel, az új lány beleszeret az iskola legmenőbb srácába sztorival és a menő marad-e egy élsportoló, ha musicalekben akar énekelni dilemmával. A High School Musical a hatalmas sikert az idollá vált tinisztárok (Zac Efron, Vanessa Hudgens, Ashley Tisdale, Lucas Grabeel stb.), és a fülbemászó betétdalok mellett az Emmy-díjas Kenny Ortega koreográfus-rendező-producernek köszönheti, aki korábban a Dirty Dancing, több Madonna klip és Jacko Dangerous turnéjának koreográfusa is volt.