Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Magyar és lengyel két jóbarát

Magyar és lengyel két jóbarát

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 09. 10.
Harminc éves lett a tarkabarka kismadár
2022-05-20 16:54:48

Minden színben pompázó repertoár ugyanakkor apró méretek jellemzik a névadójához sokban hasonlító Kolibri

Érzékeny vagy a szociális problémákra? Akkor ez a te programod!
2022-05-20 13:37:27

Szombaton május 21-én a Dürer Kertben kerül megrendezésre a Charity Fest, ahol a társadalmi ügyek megvitatása

Buborék és menedék Budapesten
2022-05-19 20:35:22

Két kísérletező kedvű, élvonalbeli francia formáció mutatkozik be az Opusban május 20-án és 21-én, az

Ez a legjobb gyereknapi ajándék!
2022-05-19 16:11:39

Ha kisebb, vagy nagyobb gyerekközösséget szeretnénk meglepni május utolsó hétvégéjén, akkor rendeljünk

további bejegyzések a szerzőtől »

Két nép, két barát – közös történelmi sors. A második világháború kitörése után lengyel katonák és civil lakosok tízezrei menekültek Magyarországra, amely a németek neheztelése ellenére befogadta a menekülőket. A Duna Televízió Lengyel Szeptember elnevezésű ünnepi műsorfolyamával a tragédia 70. évfordulójára emlékezik. Beszélgetések, dokumentum- és játékfilmek – lengyel élmények egész hónapon át csatornánk programján.

A hónap folyamán aktuális műsoraink (Híradó, Kikötő, Kívánságkosár) rendszeresen beszámolnak a Lengyel Szeptember eseményeiről, szeptember 13-án Arcélek című műsorunk (11.00) vendége Joanna Stempiñska asszony, a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövete lesz, valamint népszerű műsorunk, a Kívánságkosár 22-én, 11.30-kor jelentkező adása is Lengyelországgal foglalkozik.
 
Szeptember 13-án, vasárnap 13.00-kor szentmisét közvetítünk a Budapest-Kőbányai Lengyel Templomból, szeptember 14-én, hétfőn 21.00-kor pedig Polak-Wêgry címmel vetítünk dokumentumfilmet a két ország II. világháborúban létre jött kapcsolatairól. E havi filmkínálatunk is az ünnepi műsorrendhez alkalmazkodik: 16-án, szerdán 21.30-kor a Katyn, 20-án, vasárnap 22.20-kor a Négy éjszaka Annával, majd 27-én, vasárnap 21 órakor a Kis Moszkva című lengyel játékfilmek kerülnek képernyőre.

1939. szeptember 1-jén Németország lerohanta Lengyelországot, majd a Molotov-Ribbentrop paktum záradékában foglaltak alapján a Szovjetunió jogot formált az ország keleti területeinek megszállására. A két szomszéd által együttesen indított háború következtében a fiatal lengyel állam megszűnt létezni. Közvetlenül a háború kitörése után lengyel katonák és civil lakosok tízezrei menekültek hozzánk, s Magyarország a németek neheztelése ellenére is befogadta őket. A menekültek ügyeinek intézését id. Antall József kormánybiztos irányította. 

A tragédia 70. évfordulója alkalmából a Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége számos lengyel és magyar intézmény összehangolt együttműködésével Lengyel Szeptember címmel, négy héten át tartó rendezvénysorozatot kezdeményezett. A Duna Televízió, amelyet – első magyar intézményként – a Lengyel Köztársaság Külügyminisztériuma 2006-ban a lengyel kultúra megismertetése és népszerűsítése érdekében végzett tevékenységéért Miniszteri Oklevéllel tüntetett ki, önálló programmal vesz részt a megemlékezés sorozatban.

A hónap folyamán aktuális műsoraink (Híradó, Kikötő, Kívánságkosár) rendszeresen beszámolnak a Lengyel Szeptember eseményeiről, szeptember 13-án Arcélek című műsorunk (11.00) vendége Joanna Stempiñska asszony, a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövete lesz, valamint népszerű műsorunk, a Kívánságkosár 22-én, 11.30-kor jelentkező adása is Lengyelországgal foglalkozik.

Szeptember 13-án, vasárnap 13.00-kor lengyel-magyar szentmisét közvetítünk a Budapest-Kőbányai Lengyel Templomból, amelyet a testvéri segítségnyújtás emlékére tartanak, hogy ily módon emlékezzenek meg a II. világháború fájdalmas és hősies cselekedeteiről, amikor számtalan lengyel hagyta el hazáját és menekült Magyarországra, hogy menedéket leljen.

Szeptember 14-én, hétfőn 21.00-kor levetítjük a Polak-Wêgry című dokumentumfilmet, amely a II. világháborúban létrejött és azóta inkább csak a lengyel, mint a magyar köztudatban élő kapcsolatokat idézi fel, illetve azt a segítséget, amelyet a magyar állam nyújtott a német megszállás elől hazánkba menekülő lengyeleknek.

E havi filmkínálatunk is az ünnepi műsorrendhez alkalmazkodik, 16-án, szerdán 21.30-kor a Katyn című játékfilm kerül újra képernyőre. Andrzej Wajda 2007-ben készült megrázó filmje, a Katyn a túlélés drámájáról, a túlélők tragédiájáról szól. Mélyen személyes film, melynek leforgatására a rendező hosszú, reménytelennek tűnő évekig várt.
A Molotov-Ribbentrop paktum értelmében, miközben Lengyelország a Wehrmacht túlerejével küzdött, 1939 szeptemberében a szovjet csapatok lerohanták a kelet-lengyel területeket. 230 ezer lengyel katona került ekkor orosz hadifogságba. Közülük az oroszok 22 ezer tisztet – egyúttal a lengyel értelmiség színe-javát, többségében tartalékos tiszteket, akik tanárként, egyetemi professzorként, mérnökként vagy orvosként élték volna életüket békeidőben – mészároltak le a katyni erdőben létesített fogolytáborban, köztük a rendező édesapját, Jakub Wajda századost is. 

Több mint hatvan évnek kellett eltelnie, hogy a Kremlben beismerjék: a tömeggyilkosságot a szovjet kommunista párt politikai bizottsága rendelte el, Sztálinnal az élen. Wajda szempontjai azonban mentesek a napi politikától: „Ez egy gyászfilm, egy elégia, amely azt mutatja be, hogyan történt a tragédia. Nem politikai film, mert ami történt, túl fájdalmas, túl tragikus ahhoz, hogy bárki politikai célokra használja Lengyelországban vagy bárhol másutt” – mondja filmjéről, melyet 2008-ban Oscar-díjra jelöltek a legjobb külföldi film kategóriájában.

20-án, vasárnap 22.20-kor a lengyel kinematográfia immár nagy öregjének számító Jerzy Skolimowski új remekét, a Négy éjszaka Annávalt mutatjuk be. A film főhőse, Leon egy kisvárosi kórház hulladékégetőjében dolgozik. Szenvedélyesen beleszeret az egyik ápolónőbe, Annába. Először csak az ablakon át figyeli, de aztán éjjelente belopódzik a szobájába, nézi alvás közben, virágot visz neki. A rendőrség azonban felfigyel Leonra, és őrizetbe veszi, pedig ő csak Anna közelében akar lenni.

27-én, vasárnap 21 órakor Waldemar Krzystek tavaly Gdyniában fődíjat nyert Kis Moszkva című játékfilmjét tekinthetik meg nézőink. Kis Moszkvának azt a kisvárost nevezték Lengyelországban, ahol a több ezres létszámú orosz csapatok állomásoztak. Ide érkezik 1967-ben a fiatal repülőtiszt, Jura feleségével, Verával.
A gyönyörűen éneklő asszony és egy lengyel tiszt egymásba szeretnek. Hiába Vera kezdeti tiltakozása érzelmei ellen, a flörtből szerelem lesz. Végzetes, mindent elsöprő szerelem, amely az adott körülmények között csak tragédiával végződhet. A tragikus szerelem valódi történetét az asszony lánya és férje már csak akkor képesek kideríteni, amikor az orosz csapatok elhagyták Lengyelországot. A Kis Moszkva műfaját tekintve melodráma, de mégis érdekes azoknak is, akik nem csak a könnyeket fakasztó szerelemre kíváncsiak, hanem a közelmúlt történelmére is.

Az ünnepi műsorfolyamot Grzegorz £ubczyk néhány évvel ezelőtt forgatott dokumentumfilmje, a Lengyel Wallenberggel zárja szeptember 28-án, 21 órakor. A film főhőse, az 1894-ben született Henryk Slawik. A lengyel Wallenbergként ismert férfi a II. világháború elején kezdte meg embermentő tevékenységét, a lengyelországi menekültek Magyarországra telepítését id. Antall Józseffel szervezte meg. A film bemutatja a karizmatikus személyiség életútját, akinek több tízezren köszönhetik életüket.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Kommunizmus Felvidék Háború Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • A magyar zenészek is összefogtak Ukrajnáért A magyar zenészek is összefogtak Ukrajnáért
  • Szívszorító jelenetek a légópincében Szívszorító jelenetek a légópincében
  • Magyar színészek forgattak kisfilmet Ukrajnáért Magyar színészek forgattak kisfilmet Ukrajnáért
  • Megdöbbentő fotók Ukrajnából Megdöbbentő fotók Ukrajnából
  • Koncerttel segítenek az ukrajnai menekülteken Koncerttel segítenek az ukrajnai menekülteken

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr227859306

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  7. Meztelenség és anatómia
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

versverseny-banner-2021.png

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard