Szeptember 20-án este Kiss Ferenc Vándorjelek című műsorával folytatódik a tavaly elindított nagysikerű sorozat, melynek célja az, hogy az elmúlt harminc év népdalénekeseinek pályáját tanítványaikkal, követőikkel egy-egy estébe tömörítve mutatassa be.

„A Dúdoltam én…” egy emblematikus sorozat”, mondta a Kultúrpartnak Kiss Ferenc. „Hosszú népzenei múltra tekinthetek vissza, most az idei évad így velem kezdődik. A műsor célja, hogy munkásságom jelentősebb állomásait bemutassam. Sok helyen megfordultam, például Novák Tata mellett is. Vasárnap többnyire mesélni fogok minderről, néha pedig zenélünk társaimmal”, mondta a zenész, és nevetve hozzátette:
„Nem bírtam abbahagyni a zenélést, az öregedés sem tart vissza.”
A Vándorjelek című műsorról Kiss Ferenc azt mondta: „A Vándorjelek cím több üzenetet is hordoz: a régi törzsek vándorjelei azt mutatták meg, melyik törzsről van szó, merre haladtak, és még sok más üzenetet, melyet lószőrrel, ágakkal, szalagokkal jeleztek. Azok a számok fognak elhangzani az esten, ami az életpályám állomásaira jellemző, így felcsendülnek dalok a korai Vízöntő-korszakból, a népzenei gyűjtéseimből, tematikus művekből (például egy vonós négyest is áthangszereltem) valamint a legutóbbi korszakból is. ”
Kiss Ferenc a Kultúrpartnak elmondta, a koncerten közreműködik az Etnofon Zenei Társulás (Babos Károly, Huszár Mihály, Küttel Dávid, Szokolay Dongó Balázs) és a Magyar Állami Népi Együttes tagjai, Gombai Tamás prímás és Herczku Ágnes énekes is.
A zeneszerző, aki a Kultúrpart nagysikerű Dalversenyének zsűritagja is, egyelőre nem árulhatott még el részleteket az eredményekről, de azért azt hangsúlyozta, nagyon sokszínű volt a felhozatal. „Sok érzékeny, a népzenében elmélyülő, tehetséges zenekar van ma Magyarországon. Számos sokszínű feldolgozás érkezett, úgy tűnik, hogy a csaknem 40 éves népzenei mozgalom alapját képezheti a könnyűzenei kultúrának. A népzene visszatalált a fiatalokhoz – vagy a fiatalok találták meg a népzenét.”
A zenész, zeneszerző, szövegíró, népzenegyűjtő és kiadó húsz éven át muzsikált a Vízöntő együttesben, a legendás Kolinda alapító tagja volt, az Etnofon Népzenei Kiadó művészeti vezetője. Mint zeneszerző, a világzene magyar vonulatában markáns irányzatot képvisel: a Kárpát-medencében élő népek, de leginkább a magyarság archaikus folklórjából merítve egy sajátos kompozíciós rendszert és egy csak rá jellemző, szintetizáló stílust alakított ki. A korszerű elektronika használata mellett jelentős szerepet kapnak műveiben a népi hangszerek, a tradicionális játék- és díszítéstechnikák, előadásmódok. A hagyományos szövegek írott környezetbe ágyazásával is kísérletezik, így a régi formák új gondolatfolyosókat nyitnak meg a befogadóban. Szoros kapcsolatban áll a társművészetekkel, számos mozifilmhez, animációhoz, színházi előadáshoz és kortárs táncszínházi koreográfiához komponált zenét. Muzsikusként több neves formációval és szólistával dolgozott, az Etnofon Zenei Társulást saját művei előadására 1994-ben alapította meg.
Hagyományok Háza (1011 Bp., Corvin tér 8.)
2009. szeptember 20., 19 óra
Jegyár: 1800 Ft, diákoknak, nyugdíjasoknak és táncegyütteseknek 1000 Ft
Jegyinformáció: 225-6056, 225-6051, jegy@hagyomanyokhaza.hu
www.hagyomanyokhaza.hu