Észak-Koreában bezárták a legnagyobb piacot, amely valaha működött a sztálinista országban - jelentette hétfőn egy dél-koreai megfigyelőcsoport.

A Phenjan külvárosában kialakított, június közepén bezárt nagybani piacon 30-40 ezer stand volt. Két kisebbet nyitottak helyette a szomszédos kerületekben - tudatta a Hálózat az Észak-koreai Demokráciáért és Emberi Jogokért nevű szöuli szervezet, amely saját közlése szerint Észak-Koreán belüli forrásokból jut információkhoz, forrásait azonban nem fedte fel.
Emigráns ellenzékiektől, elemzőktől és a sajtóból úgy tudni, az elmúlt években egyre több piac megnyitását engedélyezték a külvilágtól elzárt, 24 milliós országban, hogy az éhező lakosság hozzájuthasson a legszükségesebb élelmiszerekhez. A phenjani rezsim ugyanakkor egyre kevésbé nézi jó szemmel, hogy a piacok terjedésével mind több importáru áramlik be Észak-Koreába, még DVD-k is kaphatók dél-koreai filmekkel, tv-sorozatokkal.
A Csoszun Ilbo című, nagy példányszámú dél-koreai lap már januárban arról írt, hogy Kim Dzsong Il észak-koreai vezető elrendelte: fel kell lépni az utcai árusítás ellen, és állami boltokban kell árulni az importtermékeket.
Észak-Korea a 90-es évek közepe óta rá van utalva a külföldi élelmiszersegélyekre. A rezsim 2002-ben óvatos reformokat vezetett be - engedélyezték a rendszeres piaci árusítást -, de 2006-ban visszatáncoltak, miután a reformok nem bizonyultak elégségesnek ahhoz, hogy újra beinduljon a gazdaság, viszont hozzájárultak ahhoz, hogy külföldi cikkek áramoljanak be a kommunista országba.