Elhunyt Bujtor István. Hatvanhét évet élt. Mindenki tudta, hogy nagy beteg, talán túlságosan is akarták tudni, hogy van. Ami a hozzátartozók, barátok és tisztelők részéről természetes volt, mindenki más részéről tolakodás.

Mindenkinek más Bujtor-kép égett a retinájába. Talán a legtöbbeknek a Pogány Madonna híres üldözős jelenete a legemlékezetesebb, amikor Csöpi a helikopter kötéllépcsőjén állva üldöz egy autót. Másoknak Sándor Mátyás figurája jelenik meg, amint a tengerparton, fehér ruhában ballag – már akkor is a végtelen felé. Amikor a vizet pásztázta a Balatonon, akkor is a végtelennel nézett farkasszemet, most viszont megérkezett oda, ahol a hajók átbuknak a horizonton, és eltűnnek a szemünk elől.
Bujtor igazi színészi kvalitásai természetesen nem a Pogány Madonnában, a Csak semmi pánikban, Az elvarázsolt dollárban és a Hamis a babában mutatkoztak meg, hanem többek között a Máriássy Félix-féle Karambolban, vagy Szomjas Talpuk alatt fütyül a szél című filmes balladájában.
Bujtort nemcsak színészi alakításai, hanem a tartása miatt is szerették, afféle erkölcsi tőkesúly is volt egy olyan vízen, ahol főleg kisszerű ügyek fodrozódtak. Tartása volt bátyjának, Zoltánnak, tartása van öccsének, aki otthagyta az LGT-t, amikor a zenekara úgymond kollaborálni kezdett azzal a színházzal, mely egyre lehetetlenebb helyzetbe hozta ugyebár Latinovitsot. Aztán mégis elkészült a Képzelt riport - most nem feladatunk megítélni, hogy milyen produkció született.
Az viszont bizonyos: Bujtor alakításai minden esetben a színészi szakma csúcsteljesítményei közé tartoztak, akkor is, ha vígjátékokban szerepelt, akkor is, ha fajsúlyosabb alkotásokban játszott - lásd az Allegro Barbaro vagy a BÚÉK című filmeket.
Bujtor István része a kulturális identitásunknak, vele nőttünk fel, hiszen játszott gyerekfilmekben (Barátom, Bonca, Legyél te is Bonca), játszott ifjúsági kalandmozikban (Dunai hajós) nagysikerű filmsorozatokban (pl. Sándor Mátyás), de olyan generációs alapfilmekben is, mint az Álmodozások kora, a Szép leányok, ne sírjatok, és az Oroszlán ugrani készül.
Nem beszéltünk arról, hogy Bujtor kiváló színház - és filmrendező, és szinkronszínésznek is első osztályú. Nem áll az ember szájára a volt. Pedig Bujtor már a végtelen vizeket szeli. Szóval, ne keresse senki a hajóját, az 1936-ban épített Rabonbánt. Ahogy a Kex zenekar énekelte: Elszállt egy hajó a szélben.
Bujtor István
(1942. május 5. – 2009. szeptember 25.)
Eredeti neve Frenreisz István. Édesanyja Gundel Károly, a neves budapesti vendéglős egyik lánya volt, akinek első házasságából született féltestvére, a tragikus sorsú zseniális színész, Latinovits Zoltán. Édesapja Frenreisz István orvos volt, testvére Frenreisz Károly, az ismert rockzenész. Bujtor nevét Keleti Márton rendező tanácsára anyai nagyanyja után "magyarosította", amikor első filmszerepét kapta.
1965-ben szerzett diplomát a Közgazdaságtudományi Egyetemen. Másodéves egyetemistaként részt vett egy próbafelvételen, és megkapta a szívtipró sofőr szerepét Máriássy Félix Karambol című filmjében.
Diplomaszerzése után a győri Kisfaludy Színházhoz került. 1968-tól a fővárosi József Attila Színház, 1971-től a Pécsi Nemzeti Színház, majd 1976-tól a budapesti Vígszínház tagja lett. 1978-ban került a Mafilmhez. 1979-ben Balázs Béla-díjat kapott. 1989-től kilenc éven át a játszott a székesfehérvári Vörösmarty Színháznál dolgozott, 1993-tól a Mahir Film Kft. vezetője, 2008. január 1-jétől a veszprémi Petőfi Színház igazgatója. Hatszoros magyar vitorlás bajnok. Bud Spencer egyik legismertebb magyar hangja.
2009 augusztus elején súlyos állapotban a veszprémi kórházba került, ahol az intenzív osztályon mesterséges kómában tartották. Tegnap még a család arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy a színész jobban van és Budapestre hozták kezelésre.
Eljátszotta Stanely Kowalskit A vágy villamosában, Lennie-t az Egerek és emberekben, Bromdent a Száll a kakukk fészkére, hősét. Színházi rendezései és szerepei mellett sorozat -és filmszerepeiből ismerjük leginkább. 73 filmben szerepelt, köztük olyanokban, mint a Zsaruvér és csigavér három része (2001,2001,2008), A három testőr Afrikában (1996), a Hamis a baba (1991), Az elvarázsolt dollár (1985), a Gyertek el a névnapomra (1983), a Szegény Dzsoni és Árnika (1983), a Ripacsok( 1981), A Pogány Madonna (1980), a Rosszemberek (1979), a Sándor Mátyás (1979), A BUÉK! (1978), a Talpuk alatt fütyül a szél (1976), a Vivát Benyovszky! (1975), A dunai hajós (1974), Az oroszlán ugrani készül (1969), a Bors (1968) vagy az Álmodozások kora (1964).