Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Valami a vérről

Valami a vérről

pzl a szerző friss bejegyzései 2009. 10. 13.
Más hangok, más szobák
2021-06-11 09:19:19

Minda Endre és Pogár László zenekarának slágerérzékenysége finoman szólva is kivételes.  A pop

Őrizzük a lángot
2020-11-30 21:38:34

Mivel a Mastodon a kortárs metál egyik legkreatívabb, legizgalmasabb formációja, a Medium Rarities című

Olvadozó balladák
2020-11-06 13:20:58

Hogy lehet ennyi üresjárat 2020-ban egy sorlemezen? A Pearl Jam új albuma, a Gigaton egy 2020-ban készült

Tégy egy sétát New Yorkban!
2020-09-27 15:38:27

Harminc éve jelent meg Lou Reed New York című albuma, ami egy afféle tematikus séta, a város underground

további bejegyzések a szerzőtől »

Új kiadásban jelent meg Márai Sándor San Gennaro vére című regénye, mely körül máig nagy a bizonytalanság. Az életét teljes részletességgel dokumentáló Márai nem írja meg, hogy mikor készült el vele...

Vannak, akik 1957-re, mások 1958-ra teszik a mű befejezésének időpontját, míg egyesek szerint 1956-ban készült, de vannak vélekedések, melyek szerint 1965-ben fejezte be Márai a könyvet. Az biztos: évekig írta. 

Ugyanígy nincs egységes álláspont a tekintetben, hogy a San Gennaro vére sikerült regény, vagy inkább csak komoly részeredményei vannak. De ha már ennyi kérdés felmerült, érdemes elolvasni a könyvet! Ami azonnal feltűnik: talán túlságosan is kilóg az ideológiai lóláb, és feltűnő az is, hogy olyan, mintha csak az 1949-es naplót olvasnánk, mely nem nélkülöz bizonyos dramatikus megfontolásokat sem. 

Nápolyban mindenki a csodát várja, még a kommunisták is, és azt kell mondjuk: az olvasó is. Sokáig nem tudjuk eldönteni, hogy regényt olvasunk-e, vagy irodalmi riportot a háború utáni Nápoly életéről. Igen, a könyv elsősorban Nápoly-regény, melyben az egyik fősodor kultúrtörténeti helyszínek azonosítása. A bédekker-jelleg miatt keveset tudunk meg a főhősökről, akik Kelet-Európa kommunista diktatúrája elől menekültek erre az idilli tájra. 

Van abban valami bizarr, hogy a bolsevista pokolból megszökött Márai a sokak által csak Édenkertnek nevezett Nápolyban találja magát narancs – és citromligetek között. A szerző sok mellékalakot mozgat, ráfókuszál egy-egy figurára (mogyoróárus,pacalárus, cipész, stb.) , követi, valamennyire bemutatja, majd elengedi őket. Részletes leírásokat ad ruhákról, ételekről, épületekről, a piacról, megtudunk mindent Nápoly és vidéke flórájáról és faunájáról, számos geológiai észrevétellel leszünk gazdagabbak a földrengésekről, sőt, az olasz belpolitikai helyzetről is kapunk néhány eleven leírást. 

A szerző azzal a témával is elidőz egy darabig, hogy milyen pártba lépne be Napóleon. Nos, ezekből is látszik: jobbára a naplók hangulatát idézi meg. A nápolyi földrengések miatt állandó feszültségben élő helyiek szimbolikus figurák, olyanok, mint a magyarok, akik szintén állandó stresszben élnek, csak az ő földrengésüket nem a madarak jelzik előre, hanem a csengőfrász. 

Emigráció, hontalanság, önvallomás – talán e szavakkal tudnánk legprecízebben leírni a könyvet, melyben Márai szembeállítja a szenvedélyes csodavárásban élők mediterrán derűjét a kelet-európai értelmiségi melankóliájával. Míg a nápolyiak San Gennaro vérének felbuzgásától várják a csodát, addig a kommunizmus elől menekültek valahogy kívül maradnak az eseményeken. Ezért marad számukra a külső szemlélő pozíciója, a jórészt csak villanásokra feltűnő emigráns precíz helyrajza, aki mint egy földmérő járja be és térképezi fel a kultúrtájat. 

Fel tud-e támadni egy szovjet övezetbe került ország, esetleg a hanyatló európai civilizáció, ahogy felbuzog évente kétszer az üvegfiolában megalvadt szent vére? A főhős öngyilkossága, azaz önfeláldozása megadja a választ a kérdésre.

Márai Sándor
San Gennaro vére
Helikon
286 oldal 2990Ft

Szent Januarius (olaszul San Gennaro) Benevento püspöke volt, aki hat társával (Festus, Desiderius, Sossus, Procolus, Eutüchész és Acutius) együtt halt mártírhalált a Diocletianus-féle keresztényüldözések (284–305) során.
A keresztényt Sossust bebörtönözték. Ekkor Januarius és két kísérője elment hozzá. Amikor megvallották, hogy ők is keresztények, mindhármukat letartóztatták. A bíró felszólította őket, hogy áldozzanak az isteneknek, de mivel nem voltak hajlandóak, úgy döntött: medvék elé veti őket a Puteoli amfiteátrumában.
A legenda szerint a bíró megvakult, amikor kimondta az ítéletet. Januarius ekkor meggyógyította, így a bíró az ítéletet kard általi halálra változtatta. Januarius nevéhez kötődik az ún. vércsoda. Ez a jelenség abban áll, hogy a Nápolyban őrzött ampullákban az"alvadt" vér május első vasárnapja előtti szombaton és szeptember 19-én folyékonnyá válik és felbuzog. Utána a vér ismét "megalvad".

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Irodalom Szépirodalom Kommunizmus Rejtélyek

Ajánlott bejegyzések:

  • Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció Idén is a Gyerek Szigettel kezdődik a vakáció
  • Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája
  • Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi
  • Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki
  • Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás Új előadással varázsolta el a gyerekeket az Etnofon Zenei Társulás

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr937861076

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard