A hazai kortárs művészet seregszemléjét jelentő festészet napja országos programjaihoz Nagy B. István Súgott képek című emléktárlatával csatlakozott a keszthelyi Balatoni Múzeum.

A tárlaton látható az El Greco - tanulmányok sorozat, aminek megszületését Bakonyvári M. Ágnes művészettörténész szerint római ihletésű festmények készítették elő. Az alkotásokban érdemes keresni ezeket az összefüggéseket. Hasonló elmélyülést igényelnek az Arcképcsarnok darabjai. A művészettörténész szakmai elemzése az előző tanulmány sorozattal való tartalmi és formai kapcsolatra irányítja a figyelmet. Az ugyancsak ciklussá kiteljesedett Apostolok már Nagy B. István alkotói pályájának utolsó szakaszát jelzi, épp a befejezetlenségben rejlik a kifejező erő.
A tárlat ajánlásában H. Szilasi Ágota akként jellemzi Nagy B. István küldetését, hogy úgy dolgozik, mint aki a hétköznapi viszonylatok nyers valóságát jól ismeri, festményeiben azt elrejti. Így az alkotások finom lelki rezdüléseket, mély fájdalmakat tapintatosan boncolgató súgott képek. E magyarázathoz a minapi tárlatnyitón Zsolnai Gábor annyit fűzött: A súgással, mint a gyengédség lehetőségével él a művész. Ez bátorságot is kifejez, meri hinni, hogy a feszítő erejű mondanivalót meghallják az értők. Súgni pedig fontos dolgot szokott az ember. A művészszakma Nagy B. Istvánt egyöntetűen a kortárs magyar képzőművészet meghatározó egyéniségeként tartja számon.
A cikk itt folytatódik, kattintson!