Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Eltemették Lossonczy Tamást

Eltemették Lossonczy Tamást

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 11. 19.
Exkluzív koncertre készül a magyar supergroup
2023-01-25 19:54:37

Február 1-én a Chemin Neuf lép fel a BMC Opus Jazz Clubjában. Nem mindennapi koncertélményt ígér a

Ambient a troposzféra határáról
2023-01-25 11:00:56

Új albummal és klippel jelentkezik a kísérletező kedvű billentyűs, Grócz Bence. A Konkoi szólóprojekt

Az év írója szerint Budapest valamit nagyon tud
2023-01-23 19:53:19

Szilágyi Zsófia Emma elsőkönyves szerző kapta a 2022-es Arany Medál díjat az Év Írója kategóriában. Vele

Mit gondolt Scruton a zenéről?
2023-01-19 16:06:27

Roger Scruton (1944-2022) angol filozófus számos esztétikai értekezést írt,  A zenéről  c. könyve az MMA

további bejegyzések a szerzőtől »

Örök nyugalomra helyezték Lossonczy Tamás Kossuth-díjas festőművészt, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapító tagját csütörtökön a budapesti Farkasréti temetőben.

A november 3-án, életének 106. évében elhunyt festőművészt a ravatalnál Marosi Ernő akadémikus, művészettörténész és Szegedy-Maszák Mihály akadémikus, irodalomtörténész búcsúztatta.

"Utolsónak távozott - miután hosszú ideig az utolsó megmaradt tanú volt - az Európai Iskola alapítóinak nemzedékéből, a 20. század középső harmadának meghatározó alkotói közül" - méltatta a pályáját Vaszary János tanítványaként kezdő festőművészt Marosi Ernő.

Mint emlékeztetett, Lossonczy Tamás már gondolkodó fiatalként élte meg az első világháborút, tevékenyen részt vett a következő évtizedek küzdelmeiben, s átélte a második világháború borzalmait.

"Lossonczy Tamás a 20. századi modernség tipikus képviselője volt abban a tekintetben is, hogy hitt, mégpedig az utolsó percéig töretlenül nemcsak az emberi társadalom jobbításának lehetőségében, hanem vallotta is az értelmiség ilyen irányú kötelezettségét" - emlékezett barátjára a művészettörténész.

Szegedy-Maszák Mihály méltatása szerint Lossonczy Tamás olyan életművet hozott létre, "melynek teljessége valóban párját ritkítja". A művész augusztusban, a Magyar Nemzeti Galériában megrendezett életmű-kiállításán is megfigyelhető volt a szoros összefüggés kései alkotásai ás korábbi képei között, bizonyítva a hosszú pályafutásra jellemző folytonosságot - tette hozzá.

A Lossonczy Tamást gyermekkora óta ismerő irodalomtörténész emlékeztetett a festőművész emberi nagyságára is. Mint elmondta, egykori barátja haláláig töretlenül meg tudta őrizni szellemi frissességét, utolsó telefonbeszélgetésük során is Pierre Soulages párizsi kiállítását vitatták meg.

"Elhunytával valóban véget ért egy korszak, s nem csak azért, mert nemzedékéből már senki sincs az élők sorában. Rendíthetetlenül hitt abban, hogy egyedül a szellemi tevékenység számít, és nem érdekelte, hogy ez a felfogás napjainkban korszerűtlennek számít" - idézte fel Lossonczy Tamás alakját Szegedy-Maszák Mihály.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Festészet Gyász Képzőművészet Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Még egy hónapig látogatható a Simsay-kiállítás Még egy hónapig látogatható a Simsay-kiállítás
  • Tisztelgés a 25 éve elhunyt festőművész előtt Tisztelgés a 25 éve elhunyt festőművész előtt
  • Ők kapták a Képzőművészeti Tagozat díjait Ők kapták a Képzőművészeti Tagozat díjait
  • Berlinbe készülnek a modern magyarok Berlinbe készülnek a modern magyarok
  • Különös üzenetek a Duna-parton Különös üzenetek a Duna-parton

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr717864276

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. Meztelenség és anatómia
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard