A leletre, mint a sáskahad, úgy fog rárepülni a világ turizmusszekciója: mégpedig az a réteg, amely szereti elsőként megnézni egyedülálló dolgokat. Ez most olyan. Kanizsa nem viccel.
Kőfalvi Csilla, a kiállítás kurátora elmondta: a magyar állam dr. Hiller István kultuszminiszter előterjesztésére mintegy 800 millió forint értékben vállal kulturális garanciát a kuriózumnak számító leletanyag fölött.
- A Kr. e. 4000-Kr. u. 6. század közötti időszakban a trákok törzseinek fő települési helye a Balkán-félsziget keleti-középső része volt, a mai Bulgária és részben Románia, Macedónia, Görögország és Törökország területe - mondta Kőfalvi Csilla. - Bulgáriában több ezer trák sírdomb található, a régészeti leletek tanúsága szerint a népcsoport itt erős királyságot épített ki. Egyik fővárosuk Seuthopolis volt, melynek romjai most a Koprinka víztározó mélyén találhatók. A Kazanlak melletti térség jelentős uralkodók temetkezési helyéül is szolgált: a kutatók a halomsírok völ-gyét a Trák Királyok Völgyének nevezték el.
A cikk itt folytatódik, kattintson!