A történelem legszerencsétlenebb vagy ellenkezőleg, legszerencsésebb embere volt - merült fel a kérdés azt követően, hogy 93 évesen elhunyt Jamagucsi Comuto, az a japán férfi, aki a II. világháború végén egyedüliként élte igazolhatóan a hirosimai, majd a nagaszaki atomtámadást.
A mérnök Jamagucsi Comuto 1945. augusztus 6-án üzleti úton tartózkodott Hirosimában, ahová a Mitsubishi gyár munkatársaként az Enola Gay amerikai repülő fedélzetéről ledobott első atombomba becsapódási helyétől mindössze három kilométer választotta el, súlyos égési sérüléseket szenvedett.
Az idős túlélő 2006-ban feltűnt a Nidzsu Hibaku (Kettős sugárzás) című dokumentumfilmben, az alkotásban rajta kívül más hibakusák, vagyis a mindkét robbanást túlélők is szerepeltek. Bár Japánban több olyan túlélő (mintegy 165) is van, aki hibakusának tekinti magát, mindezidáig Jamagucsi volt az egyetlen, aki hivatalos - a hatóságok által adott - igazolással rendelkezett arról, hogy Hirosimát és Nagaszakit is túlélte.
"Kétszer találkoztam az atombombával, és kétszer éltem túl. A sorsom az, hogy beszéljek róla" - jelentette ki egy alkalommal. Így is tett, élete vége felé beszédet mondott Nagaszakiban, rengeteg interjút adott, és még Barack Obama amerikai elnöknek is levelet írt, mert - mint fogalmazott - nagyon megérintette a politikus Prágában, a nukleáris fegyverek ellen mondott beszéde.
2009 decemberében még James Cameron filmrendezőt is fogadta, a direktor egy hamarosan megjelenő könyv szerzőjével együtt kereste meg Jamagucsit. A The Last Train from Hiroshima: The Survivors Look Back (Utolsó vonat Hirosimából: Túlélők visszaemlékezései) című könyv és az ebből esetlegesen készülő film természetesen szintén a nukleáris fegyverek által okozott tragédiákról szólna.
Forrás: MTI