Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Sokszorosan árvák a színpadon

Sokszorosan árvák a színpadon

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2010. 01. 27.
Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi
2025-06-29 16:21:51

Kiss Ferenc zeneszerzőként, énekmondóként és népzenegyűjtőként egész életében a hagyományt szolgálta

Jön a III. Sukorói Tűzugró Fesztivál
2025-06-27 09:00:33

Ismét lángra lobban Sukoró Szent Iván-éji tüze! A nyári napforduló alkalmából koncertek, táncház és

Magyar tehetségek is a reflektorfényben a Bartók Világversenyen
2025-06-24 12:28:09

31 fiatal zongorista, köztük hat magyar lép pódiumra idén szeptemberben a Zeneakadémián megrendezett versenyen.

további bejegyzések a szerzőtől »

Sokszorosan árvák és elhagyatottak azok a hangok a Karinthy-színpadán, amelyek Vidovszky György rendezésében a kórusban szidalmazókkal (nevelő, szülő, tanár, pap, barát, iskolatárs) szemben szólalnak meg. Az előadás ilyen módon nem egy Állami Árvácska sorsát, hanem minden színpadi szereplő bevonásával az alapvető emberi kiszolgáltatottságot és magányt jeleníti meg.

Vidovszky előszeretettel ad kamasz-játszói szájába gyerek- és felnőtt szerepeket felváltva. Ennek sikerességéhez jelenlegi munkájában is minden segítséget megad a Nemes Nagy Ágnes Humán Szakközépiskola növendékei számára, hogy a móriczi alapanyag kapcsán sikeres és érvényes mondanivalót fogalmazzanak meg önmagukról, akár a hasonló korú, akár a felnőtt néző számára is. Úgymond nem hagyja őket árván a színpadon.

Sőt: nemcsak a szöveg elemeinek dramaturgiai szempontból fontos és esztétikailag hatásos kiválasztása, valamint helyzetgyakorlat-szerű variánsainak zenei építkezése, a 22 szereplő koreográfiájának egészen a gesztusokig történő pontos megtervezése (Gyevi-Bíró Eszter), hanem a térkezelés (horizontális és vertikális irányokba való építkezés), továbbá a kellékek szimbolikája (léggömb, mozgó rámpa, pezsgőspoharak, tejesüvegekkel "díszített" csillár, vörös kendő) közérthető kidolgozásával és szerepeltetésével ad a játszók kezébe olyan eszközöket, melyek segítségével rekonstruálható a sokféle-egy történet.

Árvácska - Tabló megtekintéséhez katt a képre!

A még középiskolás korú színésznövendékek nagy koncentrációval, a kamasz és a felnőtt lét közötti életkor adta frissességgel és energiával, századelős fekete-ezüst-aranyban csillogó kosztümökben egyensúlyoznak egymás között. Az olykor megpördülő rámpán keresik a helyük, az egyensúlyt, „szájról-szájra” adva az Árvácska körüli felnőttek és a kislány monológjainak, párbeszédeinek töredékeit. Nemcsak speciális, korabeli viszonyokat „fest” meg a kórusmű: a népies zenei betétek és dikciók mellett némajáték, az emberek állathangú metamorfózisa, egy feltehetően valóban hallássérült lány autentikus tolmácskodása is a mindenkori kiszolgáltatottságot, másságot, marginalitást érzékelteti.

Az eredetiben szereplő számozott zsoltárok, melyek a főszereplő kislány stációit választják el egymástól az egyes fejezetekben. A Karinthy színpadán egy karmester narrációja cimbalom-kíséretében alcímekkel foglal össze egy témát, mint „állami”, „gondoskodás”, „remény”. A tagolás így nem egy epikus cselekményt, hanem sokkal inkább víziók, állapotok, emberi tapasztalatok mentén való asszociatív jeleneteket ad ki az adott témára, ahol másodlagos az trgény lineáris felfetése.

A tanár-diák, szülő-gyerek, gyerek-gyerek közti hiarerchikus viszonyokra látunk helyzetgyakorlatokat, olykor kegyetlen brutalitással, anélkül, hogy egysíkú hatásvadászatba csúszna az előadás. Még a keresztény szimbolikát direkt idéző  templomi Krisztus-csendélet és a pulpituson szónokló papi beszéd sem teszi ezt. Ennek szövege például az Árvácska című mű iskolai elemzése, amit Árvácska (az egyik) a lázadó ifjúság hevével megszakítva, visszafelé kezdi el betűzni, mintha saját sorsán fordíthatna ezzel, és elkerülhetné a tisztitó és/vagy pusztító tüzet.

Ugyanezen a ponton lehet olyan érzésünk, hogy a többi "csak ráadás"; a további "variációk" jó minőségben további példázatokat kínálnak arra, hogy az empátia és a szeretet hiánya állati sorba dönti az embert, a határok, kötelességek, erőviszonyok megtapasztalása mindenkor fájdalmas gyermeki tanulság a felnőtté válás útján.

Móricz fogadott árvája és kései szerelme, Littkey Erzsébet történetei nyomán 28 snovellát hagyott hátra, illetve az Árvácskát. A pozitivista irodalomtörténet az író harmadik korszakát egyre inkább elboruló világképpel jellemzi, melyet a szegénysorúak nyomorúságának bemutatásának szentelt. Az 1940-ben elkészült Árvácska Móricz saját szavai szerint is „Szentírás, irtóztató könyv”, lírai elemekkel átitatott, viszont sorstragédiaként stációról-stációra megkomponált mű.

Az alapmű szépségére, tartósságára ráérezve összességében erős hatású, a régiből építkező, de új, szuverén műalkotás született, melyből nem hiányzik a Vidovszky egyéb rendezéseit jellemző lázadás, tiltakozás a felnőtt lét bonyolult, kemény, kíméletlen volta ellen. A szerepek fiatalokkal történő értelmezésének létjogogosultsága módszerével újra és újra bizonyítást nyer.

Móricz Zsigmond: Árvácska /a regény motívumainak felhasználásával/
- A Karinthy Színház és a Nemes Nagy Ágnes Humán Szakközépiskola együttműködésében
 

R: Vidovszky György
SZ: Bene-Urai Arnold, Bognár Dániel, Bognár László, Drészer Mónika, Fehér Csilla, Hasenfratz Júlia, Herédi Dorottya, Holló Ágota, Inoka Péter, Kámán Orsolya, Kenderes Csaba, Könczei Anna, Lengyel Eleonóra, Márton Emese Fruzsina, Márton Gábor, Mázló Tímea, Molnár Klaudia, Molnár Tamás, Nyisalovits Zsuzsa, Sipos Viktória, Szabó Andrea, Varga Lilla


Bemutató:

2010. január 22. 19.00, 90 perc

További előadások:

2010. január 27. (SZE) 17.00
2010. február 10. (SZE) 17.00
Az előadáshoz feldolgozó drámafoglalkozás kérhető!

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Színház Premier

Ajánlott bejegyzések:

  • Premier a Pesti Magyar Színházban - bemutatták az Ezeregy éjszakát Premier a Pesti Magyar Színházban - bemutatták az Ezeregy éjszakát
  • Színház, zene, természet: összművészeti ünnep a Dunakanyar szívében Színház, zene, természet: összművészeti ünnep a Dunakanyar szívében
  • Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája Jókai Mór és a múzeumok varázslatos éjszakája
  • Két jubileum – egy rendhagyó évad! Két jubileum – egy rendhagyó évad!
  • Szabad ég, szabad gondolat, szabad élmény – Nyári színház a Városmajorban Szabad ég, szabad gondolat, szabad élmény – Nyári színház a Városmajorban

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr207868392

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard