Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Magyarország legutolsó hidegháborús titkai

Magyarország legutolsó hidegháborús titkai

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2010. 02. 24.
Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

A Nagyvárosi bujdosó emléke – 71 éve született Kissferi
2025-06-29 16:21:51

Kiss Ferenc zeneszerzőként, énekmondóként és népzenegyűjtőként egész életében a hagyományt szolgálta

Jön a III. Sukorói Tűzugró Fesztivál
2025-06-27 09:00:33

Ismét lángra lobban Sukoró Szent Iván-éji tüze! A nyári napforduló alkalmából koncertek, táncház és

Magyar tehetségek is a reflektorfényben a Bartók Világversenyen
2025-06-24 12:28:09

31 fiatal zongorista, köztük hat magyar lép pódiumra idén szeptemberben a Zeneakadémián megrendezett versenyen.

további bejegyzések a szerzőtől »

Budapest eddig rejtett – a hidegháborús időszakban szándékosan rejtegetett – titkai ezúttal teljes mértékben megismerhetővé válnak. A napjainkra bonyolult és titokzatos járatrendszernek tekinthető Budavári Labirintus feltárja múltját és jelenét az ide látogatóknak.

Budapestnek vannak még titkai. Nem is gondolnánk a Várhegy utcáin sétálva, hogy egy nagyméretű labirintusrendszer bújik meg a talpunk alatt. Pedig a világ, elsősorban Európa felfedezte már magának ezt a helyszínt. Párizs, Moszkva, London és Orlando felszín alatti látványosságai mellett a Világ Hét Földalatti Csodája között tartják számon a külföldiek egyik legkedveltebb budapesti turisztikai célpontját, a Budavári Labirintust.

Nekünk, magyaroknak is tudnunk kell azonban, mi húzódik a Várhegy gyomrában. Itt az ideje, hogy megismerjük, mit rejt e hely, és pontosan milyen szerepet tölt be a magyar és az európai történelem múltjában, jelenében és jövőjében. 




A ma már Budavári Labirintus néven ismert várfelszín alatti területről sokáig az sem volt tudható, mi is valójában? Számtalan kérdés merült fel vele kapcsolatban: történelmi legendák, hadügyi titkok, háború előtti bulvár-témák. Őskori barlang? Ember alkotta pincék tekervénye? A világ egyik legszövevényesebb alagút-rendszere, melynek kijárata a Gellért-hegynél vagy a Krisztinavárosban található? Csodálatos folyosó, mely Hűvösvölgyig, esetleg egészen Visegrádig fut? 

Történelmi legendák, hadügyi titkok, háború előtti bulvár-témák és kérdések sora született a területtel kapcsolatban, melyekre a Budavári Labirintus most válaszol. A Vár lakói kezdetben azt híresztelték, hogy a titkos föld alatti üregeket a törökök vájták, még budavári uralmuk alatt. Sokáig nevezték ezért az alagútrendszert törökpincéknek is. Számtalan mendemonda kapcsolódott a pincék használatához: volt titkos kincsek rejtekhelye, fantasztikus útvesztő, a vár hősies magyar védőinek búvóhelye; várbörtön, falba mélyesztett béklyókkal; a budai pasa megunt vagy hűtlen háremhölgyeinek temetőhelye. Az emberi fantázia később is számtalan legendát szőtt a helyhez: háborúk alatti tömegtemető; alvilági csoportok búvóhelye. 

A háború-mentes időszakokban pedig titkos randevúk, drámai gyilkosságok helyszíne. A Fekete gróf kedvenc útvonala, aki a Krisztinavárosban ténykedő rablóbandájával a földalatti alagutakon át csempészte haza, várbéli lakhelyére a kincseket. Őskori rinocéroszok és elefántok, mesebeli sárkányok csontjainak, valamint élve idetemetett emberek sóhajainak őrzője. Pedig maga a valóság – bár korántsem ennyire regényes-, is igen érdekfeszítő. A Várhegy gyomrában két-, illetve háromszintes félig természetes, félig mesterséges pincerendszer húzódik meg.

Az 1930-as években kezdték el a mélypincék feltárását, kezelését és idegenforgalmi rendezését. A hadügyi szervek érdeklődését is hamar felkeltette a budavári barlangrendszer, ezért nagyszabású munkálatokkal óvóhelyeket és légvédelmi létesítményeket hoztak itt létre. A II. világháborúban egy kisebb kórház is üzemelt a Várhegy oltalmában. A hidegháború idején a polgári védelmi szervek korszerűsítették a pincerendszer óvóhelyeit. A létesítmények titkosnak számítottak, ezért a magánlejárókat befalazták, a lakosság elől elzárták. Így lett a Labirintus titkos katonai és polgári védelmi objektum.


2010 - a Várhegy Éve


A történelmi legendák, a katonai és polgári védelmi titkok korszaka azonban most véget ér: 2010-re a Budavári Labirintus meghirdeti a Várhegy Évét. Ezzel a figyelmet a várhegyi pincerendszerre szeretné irányítani, és elősegíti, hogy ott a megfelelő geológiai, geodéziai és helytörténeti felmérések megtörténjenek. Ezen túl a Budavári Labirintuson kívüli, elhanyagolt várfelszín alatti területek rendeződését is szorgalmazza.
Ennek érdekében a Budavári Labirintus létrehozza a Várhegyi Archívumot, melyhez bárki hozzáférhet az interneten. A látogatók interaktív séta keretében megismerhetik a kutatási eredményeket, valamint a történelmi és történeti tényeket: többek között a hidegháborús titkos térrajzokat és dokumentumokat. A Budavári Labirintus közzéteszi az általa elkészített átfogó rendezési tervet is.

A terület geológiai és történelmi megismertetésének érdekében nem csak interaktív, hanem valódi, kalandos séták is indulnak a Budavári Labirintus eddig soha nem látott helyszíneire. A Várhegyi Archívum tanulmányozása mellett a látogatók 2010. február 24-től minden csütörtökön 17.30.-tól speciális bejárásokon is részt vehetnek. Az ún. geológiai és történelmi séták alkalmával Hajnal Géza egyetemi docens és tanítványai vezetik körbe az érdeklődőket. Hamarosan olyan helyekre is eljuthatnak a Labirintusba látogatók, amelyek eddig nem voltak bejárhatóak.

A Budavári sziklapincék titokzatossága mindazonáltal megmarad. A Budavári Labirintusban a katonai rejtegetnivalókat és történelmi legendákat mostantól egyetemes titkaink megismerése váltja fel.

A Budavári Labirintus természet alkotta és történelmi idők alakította folyosók és termek együttese, ahol a bolyongás alapélménye átélhető, egyúttal a labirintusok eredeti, mélyebb értelme is feltárulhat.
Saját személyes titkaink megismeréséhez vezethet az Olajlámpás Labirintus, melynek révén a Budavári Labirintus világhírű lett.

A párkapcsolatok, a szerelem rejtélyéhez juthatunk közelebb, ha párunkkal végigjárjuk a Szerelem Labirintusát. A Budavári Labirintus egyik legkedveltebb programja ez: csak előjegyzéssel látogatható, jelenleg 40 napra előre le van foglalva. Turisztikai szempontból is kiemelkedő: a külföldi látogatók véleménye szerint csak Velencében és Párizsban található ehhez fogható, fiatal pároknak szóló program.

Az önmagunkkal való szembenézés, saját rejtett titkaink megfejtésének vágya vezet minket a Személyes Labirintus bejárásához. Késő éjjel, ha nem ijedünk meg önmagunktól, vár ránk az egyszemélyes útkeresés helyszíne.
A Budavári Labirintus Budapest titka. De aki bejön ide, saját egyéni titkaival találkozik. Több ez, mint egy érdekes fővárosi turisztikai helyszín, több mint történelmi mítoszok és hadügyi titkok temetője: egy igazi és izgalmas bolyongás lehet a saját életünkben, világunkban, történelmünkben.


tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Budapest Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • A lélek hangja Harlem szívéből – Motown klasszikusokkal tér vissza a gospelkórus A lélek hangja Harlem szívéből – Motown klasszikusokkal tér vissza a gospelkórus
  • Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi Az ázsiai gyógyító regény az új skandináv krimi
  • Exkluzív interjút adott Jennifer Lopez Exkluzív interjút adott Jennifer Lopez
  • Szabad ég, szabad gondolat, szabad élmény – Nyári színház a Városmajorban Szabad ég, szabad gondolat, szabad élmény – Nyári színház a Városmajorban
  • Május 19-én nyitja meg kapuit a Gustav Klimt: The Immersive Experience interaktív kiállítás Május 19-én nyitja meg kapuit a Gustav Klimt: The Immersive Experience interaktív kiállítás

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr287870596

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard