Néma jelek/Mute Signs címmel a toleranciáról rendeznek kiállítást a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében.

A tárlat ötletét egy 2004-es dániai kiállítás adta. Dániában sok a bevándorló és ott is az volt a kiindulópont, hogyan reagál a jóléti társadalom ezekre a jelenségekre - tette hozzá.
A kiállított művek - leginkább fotók, videók és installációk - többsége absztrakt módon reflektál az Európában élő kisebbségek és a többségi társadalom közti viszonyra, a negatív előítéletekre és sztereotípiákra.
A tárlat címe nemcsak a kisebbségben élők, a jeleket adók kirekesztettségére, hanem a jelvevőkre, a többség sokszor nehézkes problémamegoldására is utal.
Songül Boyraz török születésű, Ausztriában élő alkotó 2005-ben kapott osztrák állampolgárságot, erről a procedúráról szól videóinstallációja. Maria Papadimitriou és az általa létrehozott T.A.M.A. görög projekt építészeknek azt a több éves munkáját ismerteti, amellyel az Athén közeli cigánytelepen lakók életminőségét javították - adott példákat a tárlat rendezője.
Tamara Moyzes TV t_error című installációja a cseh társadalom romákkal való együttélését dolgozta fel provokatív módon. Anna Molska és Wojtek Bakowski videóművének helyszíne a bemowói repülőtér kifutópályája, amelyen kerekesszékes férfiak gurulnak. A lengyel Joanna Rajkowska egy menekülttábor életét mutatja meg fotó- és videóprojektjében.
A Kölnben élő Szolnoki József a Pécs környéki épülethomlokzatokon látható hibás magyar címereket kutatja, különböző magyar társadalmi rendszerek lenyomatait. Zádor Tamás médiaművész az MKE-n diplomázott, Budapesten él, fotóin nemzeti jelképeket értelmez át és összekeveri a kommersz világ képeivel. Katarina Sevic szerb születésű médiaművész, az egyetem volt tanítványa tíz éve él Magyarországon, s installációjának címe: Hírek Sehonnan.
március 22: Fekete vonat - Schiffer Pál rendező 1970
március 29: Dübörög a nemzeti rock - Kriza Borbála 2007
április 12: Gipsy Side-Gát Balázs 2006
A teljes programhoz, katt!
Forrás: MTI