Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Eltemették Ágai Karolát

Eltemették Ágai Karolát

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2010. 03. 18.
A magyar népi kultúra ünnepe: új évad kezdődik a Hagyományok Házában
2025-09-11 15:55:34

A Hagyományok Háza új évadában a magyar népi kultúra életerejét és gazdagságát ünnepli: tánc, zene

Cannes-tól Velencéig: nemzetközi sikerfilmek érkeznek a Mozinet Filmnapokra
2025-09-11 07:34:38

Fesztiválsikerek, friss magyar alkotások és különleges filmes élmények várják a közönséget a 15. Mozinet

Felfelé hulló eső és xenobotok – különleges kiállítás a LAM-ban
2025-09-10 12:00:00

Fény, tudomány és művészet találkozása: a More Than Human című nemzetközi tárlat az emberi nézőpontot

VALMAR – Év végi szuperkoncert az Arénában
2025-09-10 09:49:39

Marics Peti és Valkusz Milán hatalmas bulival zárja az évet az Arénában – slágerek, meglepetésvendégek és

további bejegyzések a szerzőtől »

A Magyar Állami Operaház előcsarnokában vettek búcsút Ágai Karola koporsójától a pályatársak és tisztelők csütörtökön. A dalszínház Kossuth-díjas örökös tagja február 22-én, életének 82. évében váratlanul hunyt el.

Ágai Karola mintegy harminc főszerepet énekelt el a Magyar Állami Operaházban - emlékeztetett rá búcsúbeszédében Mihálkovics Tivadar nyugalmazott főtitkár. Fölidézte, hogy olyan kiemelkedő teljesítmények fűződtek nevéhez, mint a Hoffmann meséi hármas női főszerepe, amire csak kevesen képesek vagy a Hunyadi László, amelyben Gara Mária és Szilágyi Erzsébet is volt, az utóbbi szólamának része a híresen nehéz La Grange ária.

Ágai Karola tavaly március 15-én, amikor Kossuth-díját átvette, azt mondta az MTI-nek: ha nem életművéért, hanem valamilyen produkció alapján jutalmazták volna, az minden bizonnyal Richard Strauss Ariadne Naxos szigetén című operájának 1967-es felújítása lett volna, amelyben egyik legnagyobb sikerét aratta Zerbinettaként. Ez a siker vitte a New York-i Metropolitan Operába, ahol Donizetti Lammermoori Luciájának címszerepét énekelte Nicolai Gedda, a páratlan svéd tenor oldalán.

"A színház az utolsó leheletemig a legfontosabb dolog számomra. Ma már különösen, hiszen a férjem, Szendrey-Karper László nincs mellettem, ám úgy érzem, a díj kettőnknek szól" - jelentette ki ugyancsak tavaly Ágai Karola. Hollós Máté, a Hungaroton ügyvezető igazgatója, mint a Szendrey-Karper László Alapítvány örökös elnökétől vett búcsút az énekesnőtől.

Hollós Máté elmondta: "néhány éve egy este, nem tudván, mi a műsor, kinyitottam a rádiót és döbbenten figyeltem föl: ki énekel ilyen magával ragadóan? A műsorújsághoz sietve fedeztem föl, persze, Ágai Karola". Tehát igenis átjön valami a rádió, lemez és tévéfelvételekből, az a valami, ami oly csillogóvá tette Ágai Karola hangjainak, koloratúrájának "gyöngysor-csillogását" - hangsúlyozta.

Ágai Karola zenei pályafutását 1952-ben a SZOT Együttes énekkarában kezdte, ezután a Rádiókórus tagja, majd a Honvéd Művészegyüttes szólistája lett. 1957-ben szerződtették a dalszínházhoz, ahol rövid idő alatt az egyik vezető művész lett. Az énekesnő pályafutásának fontos állomásai voltak az Erkel-operák.

A Magyar Operaházból 1982-ben vonult nyugalomba, de hangversenyeken még utána is énekelt, főleg férjének, az 1991-ben elhunyt Szendrey-Karper László gitárművésznek a partnereként. Ágai Karolát 1958-ban Liszt-díjjal, 1970-ben érdemes művészi, 1977-ben kiváló művészi címmel tüntették ki. 1992 óta az operaház örökös tagja, 2007-ben pedig a Halhatatlanok társulatába is beválasztották. 2009-ben kapott Kossuth-díjat. Ágai Karolát délután a Farkasréti temetőben helyezték végső nyugalomra.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Magyar Állami Operaház Zene Gyász

Ajánlott bejegyzések:

  • VALMAR – Év végi szuperkoncert az Arénában VALMAR – Év végi szuperkoncert az Arénában
  • Közel 70 program, koncertek és bartókos ízek: startol a 4. Bartók Feszt Közel 70 program, koncertek és bartókos ízek: startol a 4. Bartók Feszt
  • Csűrök között szól a világ – Jubileumi fesztivál Kalotaszegen Csűrök között szól a világ – Jubileumi fesztivál Kalotaszegen
  • Kezdő dalszerző vagy? Jelentkezz az Artisjus új mentorprogramjába! Kezdő dalszerző vagy? Jelentkezz az Artisjus új mentorprogramjába!
  • Színház, zene, természet: összművészeti ünnep a Dunakanyar szívében Színház, zene, természet: összművészeti ünnep a Dunakanyar szívében

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr197872536

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard