A 30. Budapesti Tavaszi Fesztiválon a társadalmi felelősségvállalás jegyében - Roma vagyok – magyar vagyok címmel cigány származású művészek mutatkoznak be. A zenei, képzőművészeti programok mellett, a közönséget egy színházi ősbemutató is várja.
Balogh Rodrigó tavaly írta ezt a színdarabot jogvédő szervezetek diszkriminációs esetleírásaiból és Magyarországon ténylegesen meggyilkolt cigány és nem cigány gyerekek sorsát feldolgozva. Szívbemarkoló történetfüzérek a szülő-gyermek viszonyról, szerelemről, elutasításról, lehetőség-keresésről, értelmetlen halálról és életben maradásról.
Balogh Rodrigó szerint a gyerekek nem hazudnak, azt mondják el, ami körülöttünk, velünk történik. Ezért a Tollfosztásban ők mesélik el sorstársaik életét, a meglévő problémákat tárják a nézők elé.
A színész-rendező tapasztalata az, hogy ma Magyarországon nem történik szerencsés találkozás cigány és nem cigány emberek között. Az is tény, hogy az elmúlt években felerősödtek a cigányság ellen elkövetett gyűlölet-bűncselekmények, ezért Balogh Rodrigó darabjában négy ténylegesen meggyilkolt fiatal sorsát ismerhetjük meg - köztük van egy nem cigány kislány is.
A Tollfosztás többek között arra hivatott, hogy a diszkrimináció, a meg nem értés ellen tegyen. Ez az előadás arra vállalkozik, hogy bemutassa, fiatal gyerekeknek milyen tapasztalataik vannak az egészségügy, oktatás, lakhatás, foglalkoztatás területein.
Az előadás szereplői halmozottan hátrányos helyzetű fiatalok, négy budapesti és egy nagykátai kislány. A legfiatalabb gyerek tíz éves (Német Alfréd), a legidősebb fiatal a huszonkét esztendős Szkiba József.