Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Már az ókori görögök is ismerték az Ikea áruházat!

Már az ókori görögök is ismerték az Ikea áruházat!

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2010. 04. 23.
Teljes a B My Lake 2025 programja: 70+ DJ, divatshow és díjnyertes filmek a Velencei-tónál
2025-07-10 10:23:28

A 2025-ös B My Lake fesztivál minden eddiginél színesebb programkínálattal tér vissza július 24. és 26.

„A zene mindenkié” – Rost Andrea zenei zarándoklata
2025-07-08 12:02:05

Mi történik, amikor egy világhírű operaénekesnő a koncerttermek helyett ott énekel, ahol a zene valóban

Baby Queen - Solére himnusza az újrakezdéshez
2025-07-07 16:00:00

Solére friss szerzemény egyszerre kacér és mélyen személyes, és olyan erőt sugároz, ami a legnehezebb

Tűvel írt történetek – Elismerések a legszebb magyar hímzéseknek
2025-07-07 10:54:24

Rekordszámú alkotással zajlott le a 2025-ös Kisjankó Bori Országos Hímzőpályázat. A legszebb kézimunkák

további bejegyzések a szerzőtől »

Szereli útmutatásokkal látták el a görögök azokat, akik szentélyeket akartak összeállítani. Benno CD-álvány helyett rakd össze Zeuszt!

A Kr.e. VI. századból származó, görög szentélyre emlékeztető struktúra maradványait tárták fel Olaszország déli részén - az egykori építményt részletes szerelési utasításokkal látták el az ókori "gyártók".Massimo Osanna professzor, az itáliai Basilicata Egyetem régészeti intézetének vezetője szerint az archeológusok Potenza mellett egy olyan területet tárnak fel, amely egykoron Magna Graeciához tartozott. Az ásatások során eddig az építmény vörös és fekete dekorációs elemekkel díszített meredek teteje került napvilágra. A "férfias" és "feminin" elemeket részletes szerelési útmutatóval látták el, hogy a díszítmények a megadott mintát kövessék.

Christopher Smith, a Római British School igazgatója szerint az eddig előkerült legvilágosabb korabeli kőművesi instrukciókat találták. Úgy tűnik, mintha valaki a felhasználókat kívánta volna segíteni a "tömegtermék" összeszerelésében.
Osanna professzor szerint a "bennszülött" lakosság görögmániája késztethette arra a korabeli építési vállalkozókat, hogy a klasszikus görög építményekre hajazó, s könnyen összeszerelhető elemeket kínáljanak a "fogyasztóknak".

A szentély terrakotta tetejéről lecsorgó csapadék a peremen lévő vízelvezetőbe került. A tető peremét csigavonalban tekeredő építészeti elemek, voluták, valamint szegélydíszek ékesítették."Az összes volutát, valamint a párkánydíszek némely elemét szintén szerelési útmutatóval látták el" - mutatott rá Massimo Osanna, hozzátéve, hogy eddig száznál több, instrukcióval ellátott tartozék került elő.

"Az útmutatók jellemzői arra engednek következtetni, hogy a feliratok Kr.e. VI. század körül készülhettek. Ezt valószínűsítik a feltételezett szentély építészeti jellegzetességei is" - magyarázta az olasz régészprofesszor.Mint rámutatott, a dekorációs elemek nagy hasonlatosságot mutatnak a környéken feltárt másik építménnyel is.

"A díszítésben megmutatkozó hasonlatosság azonos eredetre utal. Előfordulhat, hogy ugyanazt az öntőformát alkalmazták" - mondta.Magna Graecia (Megalé Hellasz, Nagy Görögország) a dél-itáliai görög gyarmatvárosok összefoglaló neve az ókorban. Területe a Tarentumi-öböltől nagyjából Neapoliszig (Nápolyig) terjedt, bár a görögök valójában csak a tengerpart sávját tartották a kezükben.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Régészet Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Magyar kutató fedezte fel az Úszók barlangját Magyar kutató fedezte fel az Úszók barlangját
  • Világviszonylatban is jelentős régészeti feltárás zajlik Magyarországon Világviszonylatban is jelentős régészeti feltárás zajlik Magyarországon
  • Jézus gyermekkoráról szóló szövegre bukkantak Jézus gyermekkoráról szóló szövegre bukkantak
  • Újabb káprázatos falfestményeket találtak Pombejiben Újabb káprázatos falfestményeket találtak Pombejiben
  • Különleges falképekre bukkantak a veszprémi várnegyed felújításakor Különleges falképekre bukkantak a veszprémi várnegyed felújításakor

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr117874502

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard