Hamarosan a mozik is bemutatják a regényből készült filmet Viggo Mortensen főszereplésével.Cormac McCarthy Az út című Pulitzer-díjas regénye tisztességes munka, annak ellenére, hogy csak afféle katasztrófa-giccs. Hamarosan a mozik is bemutatják a regényből készült filmet Viggo Mortensen főszereplésével.

Nem tudni mi pusztította el a földet – valószínű, hogy Isten végítélete jött el.
Az utolsó ítélet prófétáiról ezt mondja az apa a könyv végén: „Bármily formában fogalmazták meg mondandójukat nem tévedtek.” A könyv két főszereplője az apa és a fia, akik Dél felé tartanak, pontosabban menekülnek.
Menekülnek a hideg elől, az éhség elől, és a megmaradt, elvadult emberek elől.
A könyv meglehetősen egyanyagú, McCyarty ugyanazokat a lírai szólamokat variálja, a cyberpunk irodalom közhelyes tájképeiről alkotott víziókat emeli meg, de mégsem lesz több a dologból, mint afféle irodalmi Mad Max, vagy fogalmazzunk így: íme az amerikai Tüskevár, melyben az Apa a Matula bácsi, aki megmutatja a gyereknek (legyen ő Tutajos), hogy ehető a kucsmagomba…
Igen, a könyv kegyetlen fantáziái ellenére kimondottan szentimentális, érzelmes…

Minden hamuszürke, minden agonizál, a vegetáció az utolsó óráit éli, facsonkok feketéllenek a sötét esőben…. Persze, ahogy a Nem vénnek való vidékben McCarthy a western kulisszavilágát fogalmazza át egy kortárs apokaliptikus narratívává, úgy most is egy pop-kulturális tájat, a cyber-punk díszleteit mozgatja meg, emeli föl. Ugyanakkor nyelvileg nem elég radikális, még csak nem is elég brutális.
Nick Cave És meglátá a szamár az úrnak angyalát című próféciája meggyőzőbb volt, arról nem beszélve, hogy a redukált nyelvi sivatagról Beckett már mindent elmondott. MCCarthy ráadásul egy érzelmes kisfiú és apa-féle kontextust épít fel, ez pedig rangon aluli gesztus. Nem kapunk magyarázatot arra, hogy mi végzett az emberi civilizációval, nem tudjuk, mikor játszódik a cselekmény, sőt a szereplők sem tudják, hogy milyen nap, milyen hónap van… Egy biztos: életben kell maradni, el kell jutni Délre, a tengerhez.
Az „apokalipszis a nagyvárosban, a sivár emberi tájakon” - tematikában Határ Győző Az éjszaka minden megnő című, először angolul megjelent regénye sokkal izgalmasabb munka. Nem értjük a könyvet övező hisztérikus rajongást. Hogy mi lehet mégis a regény titka? Nos, talán a Coelho felé kilengő new age-blöff?
A popularizált, szívfacsaróan megfestett, érzelmes poszt-apokalipszis, két emberrel, akik bevásárló kocsijukat tolják a végtelen felé? Talán.
Az út
Magvető
286 oldal 2990 Ft